Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy nagyobb csapat szumátrai...

Egy nagyobb csapat szumátrai díszmárnát szeretnék tartani. Mekkora akváriumot ajánlotok, és hogy rendezzem be?

Figyelt kérdés

Egy 15-20 fős csapatot szeretnék bele. Mellé valami aljzatlakó fajtát, a cél hogy egy élőhelyről származzanak. Egyelőre csak tervezgetek, olvasgatok, de gondoltam kikérem a tanácsotokat:

Mekkora akváriumot,

Milyen szűrőt, világítást, növényeket, s aljzatot vegyek?

Annyi a kikötés, hogy 120cm-nél ne legyen hosszabb az akva!

Olyan 150-200e Ft a keretem rá.



2021. jan. 15. 06:42
 1/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Egy 15-20 fős csapatot szeretnék bele. Mellé valami aljzatlakó fajtát, a cél hogy egy élőhelyről származzanak.”


Ez eddig nagyon jó elképzelés. Tehát egy biotóp szerűséget akarsz kihozni.


“Egyelőre csak tervezgetek, olvasgatok, de gondoltam kikérem a tanácsotokat:”


Az olvasgatáshoz:

[link] , [link] , [link] , [link]


“Mekkora akváriumot,

Milyen szűrőt, világítást, növényeket, s aljzatot vegyek?”


A sumik miatt szerintem 150 liter alatt ne gondolkozz (eleve 100-120 liter kell max 10-12 példánynak), illetve az aljzatlakó valszeg rádob még egy kicsit ha olyan mert nagy eséllyel valamilyen díszcsíkot fogsz találni, köztük pedig (leginkább a “botia” tipusúak közt) vannak nagyok.

A szűrés milyensége s mennyisége majd a végleges akváriumméret alapján dől el.

A világításnál szintén számít ,hogy mekkora akva illetve milyen növények. Ha már a halakat egy helyről akarod akkor szerintem a növényekből is elsősorban ázsiai, dél/ délkelet-ázsiai és kozmopolita (világszerte elterjedt) legyenek.

Aljzatnak szemcseméretre kb 0,5-3 mm körüli, nem színezett s nem éles-érdes szemcséjű legyen (ez utóbbi elsősorban az aljzatlakók miatt), kb 5 cm vastagságban ,hogy lehessen bele ültetni, de az aljzatlakók miatt ha olyan akkor mehet vastagabb talaj. Jó és olcsó a rostált sóder, gyöngykavics, térkőhomok stb illetve ezek tetszés szerinti keveréke.


“Annyi a kikötés, hogy 120cm-nél ne legyen hosszabb az akva!”


Az meg van szabbva ,hogy mennyi széles s magas lehet maximum? Illetve ilyen méretek alá már nem árt egy zártszelvényből vagy valami hasonlóból készült állvány.

Szerintem 35x35cm-nél (szélessége s magassága) kisebb ne legyen, 50x50-nél nagyobb se nagyon ,max 60-65cm, mert mégis csak néha bele-bele kell nyúlni.

2021. jan. 15. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Van egy szekrényem, ezen akvárium volt régen, 3cm-es bútorlapból van, vannak benne merevítések, 120x50 a mérete, szerintem 120x45x45 ami reális lehet, meg arányos
2021. jan. 15. 08:39
 3/9 A kérdező kommentje:

Néztem közben, a pakisztáni, a burmai, vagy a zebra csík ami nálam szóba jöhet, de azt írják hogy ezekből 6db kellene, hogy csapatban legyenek. Így sokan lennének a márnákkal együtt?

Azon gondolkoztam vennék egy nagyobb teljesítményű vödrös szűrőt akár használtan.

OBi-s szűrőhomok jó lesz aljzatnak, ha nem akarok igényes növényeket?

2021. jan. 15. 08:52
 4/9 Skid05 ***** válasza:
87%

Javaslom használd ki a teret, egy 120x50 mély és 45 magas akva vállalható arányokkal bír, és egy ekkora szumátrai csapathoz kell is a nettó 200+ liter. A csíkcsapat is elfér melléjük.

A szűrőhomok jó lesz csak át kell mosni, poros bír lenni, de nagyon, illetve némi kaviccsal keverve kevésbé tömörödik.

Mindenképpen külső szűrővel kell számolni, literekben mérhető töltettel, eheim, hydor, jbl, atman...

Igényesebb növényzet nélkül egy 2x54 wattos armatúra működhet.

2021. jan. 15. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Salx Narval ***** válasza:
Nem lennének sokan, pont jó ez az akváriumméret. Én is inkább a kolléga által tanácsolt 50 mélységet választanám de a te elképzeléseddel is kb 240-literes lenne, ami megfelelő a kinézett halak igényeinek, megfelelő egyedszám esetében is. Én fekete homoktalajt tennék ide és külső szűrővel szűrném. Dús növényzet, lebegő úszó növények felülre, mohák páfrányok gyökerek az aljára, ezen belül ami tetszik. Én sem világítanám túl, egyik hal sem szereti és nem is érvényesülne a szép színezetük egy világos közegben. Ez egy gyönyörű akvárium lehet, nekem is volt hasonló.
2021. jan. 16. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Még 1 kérdés :

Atman cf-1200 szűrő jó lesz nekem? 250-450L-ig írja

2021. jan. 16. 18:24
 7/9 Skid05 ***** válasza:
Érdemes biológiai töltettel tuningolni, de egyébként igen.
2021. jan. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Megvan az akvárium: 120x50x50 ilyen volt az üzletben, 8mm-es üvegből merevítésekkel. Br. 300L

Atman cf 1200 külső szűrő: vettem bele tm30 szivacsot, meg 3L sera siporax-ot

Meg vettem egy 600L/h atman szivattyút, egy szivacshasábbal rásegitésnek.

A világítás egy odyssea 4x54wattos, de csak 3 csővel használom, 2 fehér 6500k és egy plant cső

A talaj jbl manado 2x25 liter, ez ázik jelenleg, meg egy kb. 55-60cm redmoor fa, ez is ázik.

2021. jan. 19. 06:53
 9/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Véletlen visszataláltam a kérdéshez. Mi van azóta? Kész lett, sikerült minden? Ha igen akkor szívesen látnék (és szerintem a többiek is) képeket az akváról :)
2021. febr. 19. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!