Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A halakat szokás megmutatni...

A halakat szokás megmutatni állatorvosnak?

Figyelt kérdés

Megjegyezném, hogy halat még sosem tartottam, engem mindig is az emlősök, madarak tartása érdekelt, de náluk alapvető, hogyha gond van, akkor viszem állatorvoshoz. Persze náluk is van olyan, hogy valaki nem hajlandó, és itt írogat gyakorin, de ott legalább írják válaszként, hogy vigye el orvoshoz.

A halaknál például most kint van a kérdés, hogy lehet-e két gyógyszert adni egyszerre, de eddig mégcsak senki meg sem kérdezte, hogy egyáltalán milyen tünetei vannak, nemhogy tanácsolták volna, hogy mutassa meg orvosnak. Lehet, hogy én vagyok figyelmetlen, de én más kérdéseknél sem igazán látom, hogy orvost javasolnának.


Tudom, hogy én emlősöket, madarakat tartok, de nálam alapvető, hogyha baja van, akkor megmutatom orvosnak, ha más lehetőségem nincs akkor kihívom.


Vagy én látom rosszul? Nem lennék eléggé elmélyedve a kategóriában?


2021. ápr. 23. 12:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem sokan szokták. Egy részt azért, mert az orvosi kezelés drágább lenne, mint maga az állat. Másrészt, egy halnál minimális mértékben lehet csak orvosilag közbeavatkozni. Általában vízbe csepegtetendő gyógyszerekkel, amiket vény nélkül lehet vásárolni, szóval nem kell hozzá orvos.

Természetesen mindig van kivétel.

2021. ápr. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Értem, mondjuk abban teljesen igazad van, hogy a hal víz nélkül megfullad, így nem igazán lehet beavatkozni.


Tudom, hogy főleg Magyarországon sok embernek fontosabb a pénz, mint egy állat élete, de én ezt valahogy alapvetően nem látom kifogásnak. Mármint hogyha drágább a kezelés, mint a kutyám (aki egyébként befogadott, vagyis nem is fizettem érte), én akkor is kifizetem a kezelést, hiába drágább mint az állat, mert segítek vele neki, és szeretem őt. De alapvetően egy hörcsögnek, tengerimalacnak, nyúlnak vagy egy papagájnak is kifizeti egy felelősségteljes gazda a kezelést, hiába drágább, mint maga az állat.


Bocsánat, csak nekem ez olyan furcsa, hogy mondjuk 5-6 éve ott van melletted egy hal, és orvosnak sem mutatod, mert vannak gyógyszerek. Az én fejemben az lenne a logikus, hogy megmutatom, ha mást nem azért, hogy biztos, hogy jól állapítottam meg a tünetek alapján a betegséget.

Úgy tűnik hogy én lennék a kivétel, aki kilóg a sorból.

2021. ápr. 23. 12:30
 3/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Az a baj ,hogy a halaknál általában ha már látható/ látványos tüneteket okoz egy betegség akkor ritka ,hogy kigyógyuljanak. Ez kicsit hasonló a “tünetrejtő” állatokhoz mint a kisemlősök akik az utolsó pillanatig is eljátsszák ,hogy jól vannak. Ha jók a tartási körülmények s ügyelünk arra ,hogy lehetőleg kintről se hurcoljunk be semmi agresszív kórokozót, parazitát akkor a halak egy teljes életen át egészségesek tudnak lenni. Ha betegek akkor nagy eséllyel valami a tartásukban lett ellőve, ez a gyanú főleg a gyakori betegségeknél áll fenn mint mondjuk a darakór, uszonyrothadás, úszóhólyag gyulladás stb. Tehát a rossz körülmények miatt legyengül vagy egyenesen leáll az immunrendszerük s így betámadja őket mindenféle kórság ami amúgy egészségesen meg se kottyan nekik. Ezért sokkal hatékonyabb a bajt megelőzni mint utólag kezelni.


Aztán az orvos is max annyit tudna tenni amit az egyszerű mezei akvarista is. Tehát betegség azonosítása majd karantén akváriumba helyezés s végül célzott kezelés. Utána a hal állapotától függően dönteni kell ,hogy folytatod a kezelést vagy eutanázia. Sajnos ha már láthatóan rossz a hal állapota akkor a legtöbb esetben az eutanázia felé billen a mérleg.


Az általad említett kérdésnél linkeltem pár oldalt (amiket amúgy is szoktam linkelgetni) ha érdekel nézd meg ott is a halbetegségeket meg ilyesmiket.

2021. ápr. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nagyon kevés állatorvos szakosodott halak gyógyítására és ezek többsége is max tógazdaságok és halnevelő állomások halait kezeli. Szinte kizártnak tartom, hogy egy állatorvos kimenjen megnézni egy akváriumban betegeskedő halat és azt sem járható út, hogy zacskóban odaviszed. Az akvarisztikával foglalkozók annyit tehetnek, hogy alaposan felkészülnek és megfelelő módon gondozzák az állataikat. Ennek a hobbinak részét képezi a gyakoribb halbetegségek felismerése és kezelése de a hangsúly a megelőzésen van. A leány aki a haláért aggódik semmit nem írt az akváriumáról, sem a hal tüneteiről, segíteni csak akkor lehet ha tisztában vagyunk a hal tartási körülményeivel, tüneteivel. Most írjam azt neki, hogy igen vannak gyógyszerek amiket bizonyos esetekben lehet kombinálni, mégis mire menne vele. Ha érdemi választ szeretne valaki kapni, akkor információt is adjon hozzá. Ha ezt megteszi a kollégák segíteni fognak és én is leírom a tanácsaimat legjobb tudásom szerint.
2021. ápr. 24. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!