Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulnak el a szűrőbak...

Miért pusztulnak el a szűrőbaktériumok a szűrőben, ha nem üzemel?

Figyelt kérdés

Úgy tájékozódtam, hogy nagyon veszélyes akár rövid időre is kikapcsolni a szűrőt, mert elpusztulnak a baktériumok. Az érdekelne hogy mi van ennek a hátterében? A talajban / kőben élő baktériumok hogy tudnak életben maradni?


Illetve megkérdezném a véleményeteket, érdemes -e baktériumkultúrát venni új aksi indításához. A vízelőkészítő cseppnél írja, hogy hasznos ásványi anyagokat ad a vízhez - ez azt jelenti hogy keményíti is a vizet?



2021. máj. 8. 10:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A szűrőben egy helyen, és tömör térfogatban vannak jelen a baktériumok, ráadásul többszöröse, nagyságrendekkel több, mint az aljzaton, ahol csak egy vékony filmréteg van, vékony talajrétegben.

A szűrőben csak úgy lehet biztosítani az O2 dús környezetet, ha áramlik benne a víz. Ha nem áramlik, akkor a benne pangó vízből a baktériumok aránylag rövid idő alatt elhasználják az oxigént, és miután a nitrifikációt kimondottan aerob baktériumok végzik (mivel az egész folyamat egy oxidáció) ezért a viszonylagos O2 hiányos környezetben pusztulásnak indulnak.

Egyébként ez a "rövid idő" relatív, túléltem már (mármint az aksijaim) több órás teljes leállást is, probléma nélkül.

Hozzáteszem, én alapból túlbiztosítom ilyen téren a rendszert, szóval nem ilyen pengeélen táncoló akváriumról van szó.


A baktérium kultúra... hát ártani nem árt, ha direktbe azokat a baktérium törzseket , vagy azok betokozódott "spóráit" nyomod a vízbe, de ezzel együtt se lehet elspórolni a 3-4 hetes bejáratási időt.


Ezalatt az idő alatt (pláne az indítás elején) nem árt "megetetni" a baktériumokat, tehát valami fagyasztott halkaját dobni a vízbe.

Logikusan , hiszen valamin el kell tudni szaporodniuk, ez steril vízben lehetetlen.

Normál működés közben a halak végtermékei, illetve azok összetevői a táplálékuk, de állatok hiányában kell valami bomló fehérje, amin el tudnak szaporodni.


Na most ha összerakod ezt a 2 fenti dolgot, hogy O2 és táplálék nélkül nem maradnak életben, nem nehéz eljutni addig a kérdésig, hogy akkor ebben az un. "indító baktériumban" , ami egy zárt dobozban dekkol a boltban hónapokon keresztül, hogy lehetnek élő baktériumok?

Hát sehogy. Ezért nem képes csodára, és nem teszi a vizet pár napon belül alkalmassá, állatok részére.


A vízelőkészítő nem keményít.

2021. máj. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes leírást!

A bejáratási időt semmiképp nem merném lespórolni, inkább "féltem" hogy nem fognak ezek a baktériumok megjelenni csak úgy maguktól. Nekem is kicsit ellentmondásos volt ez a dobozban baktérium téma. Ha elég lenne nekik ha fagyasztott eleséggel "etetem" őket, akkor inkább maradnék annál.

2021. máj. 8. 13:41
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Elég az. Én másképp szoktam mint a legtöbben.

Sokan a bejáratás alatt végig etetnek.De a halkaja az még messze nem ammónia, szét kell rohadni, a fehérjének le kell bomlania aminosavakra, stb...

Ez az emésztés során "villámgyorsan" végbemegy, emésztés nélkül egyes vélemények szerint hetekbe is beletelik.

Tehát amit az utolsó héten etetnél, az akkor fogja terhelni a vizet, mikor a halak már egy hete nálad lesznek!


Ezért én úgy szoktam, hogy az első héten 2 naponta dobok egy kevés valamit a vízbe, a második héten meg 1-2 alkalommal. Utána meg nem, mert az addig bedobált az csak utána kezd el lebomlani.

Aztán a halak betelepítését is mindig lépcsőzetesen, fajtánként, köztük 1-1 hét csúsztatással szoktam csinálni.

2021. máj. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
59%

A vékony baktérium filmréteg a természetben, szerencsére a talajba nem jutnak be mert ott élnek a növénybarát rokonaik, akik átveszik a helyüket a leállított szűrőben is. Ők viszont nem halbarátok, újraindításkor kellemetlen meglepetést okozhatnak.

Lehet kapni csatorna mentes övezetekhez emésztőgödör aktivizáló baktérium kultúrát zacskóban, teljesen száraz port, ebben a formában vándorolnak a kozmoszban is túlélve évekig minden gyilkos sugárzást, az élet exportálóiként.

2021. máj. 8. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Marci71 ***** válasza:
72%
#1 A baktériumok betokozódva spóra alakban nagyon hosszú időt , akár évszázadokat kibírnak. Ebben a formában vannak a dobozban.
2021. máj. 9. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

1-es vagyok


"azokat a baktérium törzseket , vagy azok betokozódott "spóráit" nyomod a vízbe, "


Tudom, ezért írtam.

2021. máj. 9. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Bevallom én megfeledkeztem róla hogy a baktériumok ilyet is tudnak :) ilyen formában lehet hogy megmaradnak pl. Az aljzatban akvárium leengedésekor?


#4 ezek a másfajta baktériumok melyek? Talajban élő anaerobok?

2021. máj. 9. 13:11
 8/9 Marci71 ***** válasza:
Hát persze megmaradnak, de az nem lesz elég csak arra hogy beinduljon a kolónia. A megfelelő szűréshez el kell szaporodniuk, ez így működik. Az nem lesz elég ami a spórákból életre kel.
2021. máj. 9. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
59%
7 <-4 Nem hanem a denitrifikálók. Az anaerobok eregetik a kénhidrogén-metán buborékokat. Egyaránt mérgezőek állatra növényre. A természet újrahasznosítói, nagyon kemény fickók, először bontanak aztán kérdeznek. Saját növénytáp gyártó lombikomban még úgysem bírtam őket elviselni ha az ablak nyitva volt.
2021. máj. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!