Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen világítás kell az...

Milyen világítás kell az akváriumba?

Figyelt kérdés

Sziasztok, sokat utána olvastam a dolgoknak, de a világítás részét nem értem.

Adott egy 96L-es akvárium, amiből mondjuk csak 85-90L van feltöltve vízzel.

Hallottam, hogy 0.8W/L vagy 1W/L kell számolni, ha erős fényt szeretnék, de van aki mást mondott..

Tehát ott tartok, hogy elvileg 80-90W lámpa kellene (?)

Na most én mondjuk 70W számoltam, de az akvárium 60x40x40cm és 20W-nál nincs több erre méretezett fénycső, vagy akármi... Ráadásul azt is mondták, ha 7db 10W-os fénycsövet egybe rakok az nem lesz jobb... Tehát, hogy lehetne ezt megoldani?

Mondjuk 70W világítás kellene, a 60x40x40-es akváriumomhoz.. Segítség:D

Esetleg számoljak lumennel? Ha igen abból mennyi lenne jó ehhez az akvához?

Egy sok növényes akvárium van tervben - liquid carbo-t használnék majd

Nagyon köszönöm előre!!



2021. jún. 5. 00:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A fény erejét nem lehet ilyen precízen kiszámolni.

Se wattban, se lumenben. Alapból ott megdől a dolog, hogy legalább annyira számít a vízoszlop magassága, mint a térfogat, józan ésszel belegondolva, a vízen átvilágítás a nehéz feladat, hogy alulra is jusson fény.


Te pont szerencsétlen helyzetben vagy, mert egy -több szempontból is- ideális akvárium geometriája inkább olyan, mint 2 kocka egymás mellett, a tiéd meg rövidebb, ezzel együtt magasabb.


Egyébként mindegy hogy wattal vagy lumennel számolsz, mindkettő "hazudik" , mindkettő csak egy viszonyszám. Valamire jó, de nem szentírás.

A 0,8, meg az 1 w/l high-tech akváriumokba való.

A szűrésről nem írtál, ilyen fény mellé evidencia egy nagy teljesítményű külső szűrő, (igen, a fény ezt is meghatározza!) és a nagynyomású CO2 rendszer, mert liqui carboval, meg easy carboval, meg akármilyen carboval ebben a kategóriában nem rúgsz labdába. Ez nem az a szint.

Ja, plusz a csapvíz minőségétől függően még egy RO szűrő, és ha Magyarországon tervezed ezt megcsinálni, akkor erre máris jó esély van, lévén, hogy sok helyen egyszerűen túl kemény a víz, ha meg még szikes is, akkor esélyed sincs lágyvíz nélkül komoly szinten növényezni, azt meg leginkább csak RO szűrővel tudsz csinálni.


A jó hír, hogy a "sok növényhez" nem kell se 1 w/l fény, se CO2 rendszer.

Csak jól kell összeválogatni a növényzetet, alacsony, közepes fényerőhöz kell tervezni a tartandó fajtákat. Ott már azért bőven akad gyorsan növő is, ami tápanyag konkurenciát jelent az algáknak.


(Viszont a víz keménységét és szikességét érdemes megvizsgálni, a túl kemény víz bekavarhat, nem szeretik a növények, ha meg szikes, akkor meg pláne gondold át ezt a sok növényes történetet!

Ha kemény vagy szikes víz mellett is jól fejlődő dús növényzetet akarsz, szerintem érdemes venni egy legolcsóbb RO szűrőt.)


Tehát vissza a lényegre, a fényre.

Fénycsővel világítva egy 0,5 W/l-rel már egész jól el lehet szórakozni. Nyilván nem a legfényigényesebb, és legkényesebb fajtákkal kell próbálkozni. Viszont ha okosan válogatsz, akkor ehhez a szinthez elég valamilyen folyékony szén forrás.


A 20 watt nem tudom honnan jött, 18 wattos T8-asokat szoktak néha 20 wattnak hazudni, de azok 60 centisek, neked meg ennyi az egész hosszad, és akkor a foglalatok még sehol nincsenek.

Viszont szerencsédre a T5 szabvány erősebb is, meg 5 centivel kisebb is, úgyhogy neked T5-ös 55 centis 3 vagy 5 sávos, 5400-6500 kelvin színhőmérsékletű csövek kellenek.


(Szintén hülyeség, hogy ha többet teszel egymás mellé azzal nem lesz jobb, 400 éves fizikai alaptétel, hogy ezek az "erők" egymástól függetlenül kifejtik a hatásukat. Magyarul de, összeadódik a fényerő.)


Szóval én nem bonyolítanám a helyedben a dolgot, egy sima 2x 24 wattos T5-ös csővel szerelt lámpát tennék fölé, ez szabvány méret, ezért a cső viszonylag olcsón cserélhető. És ehhez a fényerőhöz lőném be az összes többi dolgot, mint növényfajták, tápozás, szén, plusz állatok függvényében a szűrés erőssége.

[link]


Ez pl az egyik legnépszerűbb lámpa, mert az egyik legolcsóbb. Mondjuk nem is valami stabil technika, de végülis elmegy.


Ha emellett döntesz, beszélj a bolttal , hogy ha lehet, akkor a növényes cső helyett is napfényes 6500 K-es csövet adjanak!

Ha ez nem lehetséges, akkor külön vegyél még egy ilyen napfényes csövet, és a növényest meg jobb híján dobd ki, mert az egy rakás szar.

2021. jún. 5. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
mélytengeri halat kell bele tenni, mert az világít
2021. jún. 5. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%
Mivel a különböző fényforrások fénykibocsájtó képessége eltérő, ezért az általad jelzett értékek feltehetően izzólámpára vonatkoznak. Fénycső vagy LED esetében jóval kisebb teljesítményekkel kell számolni. Neked a leírtak alapján 20W-os fénycső is megfelel. Különben is, az adott biotop akváriumban tartott növények fényigénye a lényeges, dél-amerikai "feketevizi" halak környezetében alig van zöld növény stb.
2021. jún. 5. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Pont nem izzószálas égőre vonatkozik, se a w/l, se a lm/l!


Régebben jellemzően fénycsőre, vagy kompakt fénycsőre vonatkozott a jobban elterjedt W/l, ezt kezdi (nagyon lassan) kiváltani a led technológia.

A kettő között viszont abszolút nincs jelentős különbség, van hogy a fénycső hatékonyabb, van hogy a led, ez leginkább az alkalmazott led chiptől függ.

A jelentősebb különbség a sugárzási szögből adódik, amíg egy fénycső 360 fokban világít, és csak fölé helyezett fényvisszaverővel lehet lefelé kényszeríteni a fényt, hogy a fény jelentős része a vizet világítsa, addig a ledek alapból lefelé, 120 fokos szögben világítanak, így valamivel koncentráltabb a fény áram.


Izzószálas égőre soha sehol nem vonatkozott semmiféle akvarisztikai mérték.


Azt egyébként olyan 5-6-tal kéne szorozni, tehát a javasolt kb 50 wattot, 250 watt teljesítményű izzóval lehetne kiváltani.


Dél-amerikai blackwater irányról meg véletlenül se volt szó, a kérdező célja kimondottan a dús növényzet.

2021. jún. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
...nem mellesleg egy wolframszálas izzó a maga 2700 Kelvinjével erősen kompromisszumos növényezéshez! 400-550 nm-es hullámhosszban sok növény számára elégtelen teljesítményű.
2021. jún. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"javasolt kb 50 wattot,"


Mármint az általam javasolt 2x24 watt fénycsőt.


A lényeg, hogy akár milyen hihetetlen is egy hozzá nem értőnek, a kérdésben szereplő 1 W/l, az bizony gáz kisülés technológiára , tehát fénycsőre, kompakt fénycsőre vonatkozik.

2021. jún. 5. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Az akváriumot restartolni szeretném, mert régóta megvan édesanyámnak,és csak most, hogy megkaptam az akváriumot, jöttem rá, hogy nincs megfelelően berendezve.

Egyenlőre tippeket, infokat szerzek, és utána, ha a terv kész, veszek meg mindent.

Tehát egy 2x24W lámpa elég..

Külső szűrőben már gondolkozom (van olyan amit ajánlanátok ehez?)

RO szűrőt nem terveztem venni? Anélkül is mehet a dolog? Ha esetleg csak csapvizes növényeket tartok? Anubiasok, cryptok...?

Most van benne 20db hal (guppyk, plattyk, pandaharcsák) - ők majd persze 1-1,5 hónapra külön költöznek amíg beáll az akva, őket zavarná a liquid carbo?

Most 2db belső szűrő van bent egyébként, egy 380l/h és egy 450l/h - de sztem lecserélem őket egy nagyobb külsőre

2021. jún. 5. 13:30
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Külső szűrő igazából pénz kérdése, ami neked belefér.

Az eheimek még mindig eldöcögnek, a jbl-ről, tetratec-ről hallani itt ott néha rossz véleményeket, de alapvetően nem rosszak. A hydor dettó, valakinek egyáltalán nem jön be, más dícséri.

Érdekes módon az ezer éves kínai atman még ha kicsit hangosabb is, máig hozza a formáját, nem sok panasz van rá... sőt!

Pár éve jött be a köztudatba az oase, eddig elég jók a visszajelzések!

Nem kell túl nagy, sőt, én a helyedben megtartanám az egyik belsőt, nem árt az ha van.

Az RO a csapvíz minőségétől függ. Van az a keménység, és szikesség, hogy a legstrapabíróbb növények is csak vegetálnak benne.

Az meg hogy hetente hurcold a teszkóból az ioncserélt vizet... hát elég nagy roncsderbi.

Mérj keménységet, összkeménységet és változót, tesztekkel, utána többet lehet mondani.

A carbó nem igazán zavarja a halakat, de a költöztetés eléggé!

Akárhogy "beáll" is az aksi, visszaköltöztetésnél legyél óvatos, ne terheld agyon a vizet!

2021. jún. 5. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Az izzószálas inkább mint halogén a terráriumban létjogosult, ahol a hősugarak lényegesebbek a fényerőnél. A lencsés power ledek nagy előnyei a legjobb energia hasznosítás, fényzónás kialakítás. Úgy lehet egy gyep utánzatot megvilágítani nagy fényerővel hogy a mellette lévő árnyékkedvelő nem károsodik. A sötét és fényes zónák kontrasztja nem csak izgalmas de a halak is jobban kedvelik mert stresszhatások alkalmával a sötétebb helyekre menekülnek. Az üvegvakargatás is mellőzhető ha nem szóródik rá fény ami fénycsővel kivitelezhetetlen.
2021. jún. 6. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!