Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Valami baja van a villásfarkú...

Valami baja van a villásfarkú Mollynak?

Figyelt kérdés
Pár napja anyósom hozta haza az akváriumba a többi hallal együtt, akik viszont rendesen úszkálnak, ha kaját kapnak rögtön oda úsznak. Viszont a villás Molly nem. Legtöbbször az aljzathoz közel lebeg,de nèha látom úszni is. Nincs az oldalára fordulva, se semmilyen betegsèg jele rajta. Nem tudom, hogy hím-e vagy nőstény. Valami baja lehet, vagy ez normális?

2021. jún. 17. 14:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Milyen halakkal van együtt? Mert lehet hogy azoktól fél. Ezen kívül két valószínűbb opció van. Vagy stresszel az új környezet miatt és nemsokára el fog múlni, vagy ázsiai import hal, és el fog pusztulni, mivel nem bírja a vízminőséget. Egyik esetben sem nagyon tudsz rajta sajnos segíteni, a stressz idővel elmúlik, ellenkező esetben viszont nem tudsz kb semmit csinálni a vízzel, mivel ez Ázsiában teljesen más. A nemét egyébként (az összes elevenszülőnél) a farok alatti úszó alakja alapján lehet megmondani. Ha pálca alakú, akkor hím, ha legyező alakú, akkor nőstény.
2021. jún. 17. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Van mèg mellette 2 dalmata Molly, 3 guppi, 2 platti, 2 tetra, 2 kuli kuli, meg egy fehèr algaevő. Nekem hímnek tűnik. De most èppen rendesen úszik, lehet csak az új környezet.
2021. jún. 17. 14:47
 3/11 anonim ***** válasza:
Remélhetőleg csak az lesz a baja. A dalmát mollyk milyen neműek, és hány literes az akvárium? (meg a tetrák fekete tetrák?)
2021. jún. 17. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
*dalmata
2021. jún. 17. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Dalmaták 1 fiú 1 lány, a tetra elvileg pretty tetra. Legalábbis ez hasonlított rájuk a legjobban.
2021. jún. 17. 15:04
 6/11 anonim ***** válasza:
Csak azért kérdeztem, mert az elevenszülők esetében célszerű legalább egy hím két nőstény felállásban gondolkodni, de minél több a nőstény, annál jobb. A tetrára azért voltam kíváncsi mert a legtöbb tetra (a tiéid is) csapathal, úgyhogy ők legalább öten szeretnek lenni. Persze mindez az akvárium méretétől is függ, de inkább legyen kevesebb fajta hal jó felállásban (elég fővel rendelkező csapat, 1 hím több nőstény, stb.), mint több hal rossz felállásban (pl. 1 db társaságigényes fajból, stb.). Mindenesetre még legalább 2-3 nőstény mollyt (mindegy hogy milyen változat, mindegyik keresztezhető egymással) mindenképp be kéne beszerezned, mivel így két hímre jut egy nőstény, ami folyamatos harcot fog eredményezni, lehet hogy ezért is bújkál a villásfarkú, mert ő a gyengébb.
2021. jún. 17. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ès nem fognak gyorsan szaporodni? Azt tudom, hogy az eleven szülők gyorsak, konkrétan pár napja lettek idehozva, ès máris vannak kishalak... kicsit fèlek, hogy elárasztják az akváriumok. Amúgy 60 literről van szó. Nem tudom, azok mèg belefèrnek?
2021. jún. 17. 16:12
 8/11 anonim ***** válasza:
Alapvetően a szülők meg a többi hal szabályozzák az állományt azzal, hogy megveszik a kicsik nagy részét. Valószínűleg már terhesen hoztad el a nőstényt, és így születtek. Elég gyorsan szaporodnak, azt majd meglátod, hogy hogy bírod, ha úgy döntesz, hogy nem akarod őket szaporítani, akkor add el a nőstény elevenszülőket, és tarts csak hímeket, úgy nem fogják egymást bántani, és nem lesznek kicsik. Az aranyszabály az akvárium betelepítésénél a 3 liter/hal, ezt sok tényező befolyásolhatja (halak mérete, takarítás gyakorisága, szűrés, levegőztetés, növények mennyisége) , de ha csak nincs valami bivalyerős szűrőd, akkor célszerű maximum 20 halat tartanod benne. Jó lenne,hogy ha van facebookod, belépnél valamilyen halas csoportba (nagyon sok van, van olyan is ami kifejezetten kezdőknek, azt hiszem "kezdő akvaristák" vagy valami ilyesmi a neve, ott nyugodtan kérdezhetsz, nem harapják le a fejed) ) ott hasznos információkat is megtudhatsz, plusz adok-veszek csoportokban bizonyos állatokhoz-növényekhez-felszerelésekhez sokkal olcsóbban hozzájuthatsz, mint ami a bolti ára.
2021. jún. 17. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Huha, hát itt van mit rendbe tenni. Kezdjük a halakkal mert egyelőre csak azokat ismerjük:


“Van mèg mellette 2 dalmata Molly, 3 guppi, 2 platti, 2 tetra, 2 kuli kuli, meg egy fehèr algaevő”


S mind ez 60 literben. A meglévő halak közül kicsi az akváriumod a mollyknak (mindegyiknek), algaevőnek (ha anciról/ közönséges algaevőről van szó) és határeset a kuli kulinak (párduccsík?) és a tetrának amennyiben az Hemigrammus pulcher azaz aranyfoltos pontylazac. A guppiknak és plattiknak elég lenne egy 60 literes. A mollyk és az ancik tartása kb 100 litertől kezdődik.


A létszámról és nemek arányáról röviden annyit ,hogy az elevenszülőket (guppi, platti, molly) háremben ajánlott tartani azaz 1 hímre 2-3 nőstény jusson, ha nem akarsz szaporulatot akkor csak hímeket tarts de akkor is legalább 4-5 nem árt, minden esetre ne párban.

A rajhalak (pontylazac, kuli kuli) meg minimum 6, de a pontylazacból nem árt 8-10 sem. Nem véletlen ,hogy nincs “felső határ” a létszámban mert minél többen vannak annál jobb nekik.


Most kicsit arról ,hogy amennyiben jó a technika akkor mit bír el az akva. A 8-as válaszoló ezt írta: “Az aranyszabály az akvárium betelepítésénél a 3 liter/hal, ezt sok tényező befolyásolhatja”

Feltételezem amire gondolt az inkább “1 cm hal=1 liter víz” néven terjedt el, tehát ahány centis a hal annyi vizet igényel. Egyrészt igen, ezt több tényező befolyásolhatja ezért nem nevezném aranyszabálynak, inkább csak iránymutatónak szóval nem kőbe vésett módszer. Másrészt ez nem a hal helyigénye hanem az általa leterhelt víz mennyisége, tehát akkor is kicsi a mollyknak az akváriumod ha éppenséggel összeadva a méreteket nem jön ki több 50 liternél. Azért inkább 50 litert írtam mert természetesen nincs 60 liter víz az akváriumban mert eleve nincs csurig töltve, plusz minden ami benne van vizet szorít ki s ne feledjük azt sem ,hogy általában kívülről mérjük le az akvárium méreteit ezért lejön az üvegvastagság is. Tehát egy 60 literesbe berendezéstől függően olyan 40-50 liter víz lehet. Általában 5 cm vagy annál kisebb, karcsú halaknál elég 2-3 litert számolni míg kb 10-15 cm fölött már inkább felfele kell kerekíteni, pláne ha zabálós fajról van szó, pl: egy aranyhalra átlag 50 litert számolunk mert sokat ürít pedig még a tavi változatok sem szoktak megnőni nagyobbra 30-35 cm-nél.

Tehát a legjobb lenne elajándékozni a nem odaillő halakat s az odaillőkből kiválasztani legfeljebb 2 fajt s azokból tartani. Mondjuk egy talajlakó + egy vízközt úszó, ha maradsz a jelenlegieknél akkor mondjuk 5-6 kuli kuli+4-5 hím guppi vagy platti. A vízminőséget s berendezést inkább a kuli kuliknak kedvezőbben alakítani, de a másik se sínylődje meg.


S ami még nagyon fontos ,hogy írj le minden mást is mint mondjuk szűrés, világítás, növényzet, mikor s hogyan indult az akva, mikor s hogyan megy a karbantartás (pl: vízcserék mikor mennyi), használsz-e valamilyen szert (itt elsősorban gyógyszerekre és fertőtlenítőkre gondolok mint a metilinkék, malachitzöld stb) stb-stb, mindent írj le.

Addig is csinálj egy 30%-os vízcserét azonos hőfokú klórtalanított vagy egy napig pihentetett vízzel, talajporszívózással egybekötve.


Ajánlott oldalak:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. jún. 17. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Az algaevő nem anci, valami más. Fehèr színű, de biztos nem harcsafèle, mert nincs bajsza. Hiába keresem a neten, nem találok olyat.A tetra fogalmam sincs milyen tetra(nekem is csak úgy mondták, hogy ez az) de valójában nem tudom. Ès egyèbkènt mielőtt mèg itt leharapja valaki a fejem, nem lettem beavatva a halvásárlásba, egyszer csak haza lettek hozva. Csak èszrevettem, hogy kicsit fura a Molly.
2021. jún. 17. 19:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!