Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Betta mellé, kezdőknek milyen...

Betta mellé, kezdőknek milyen növényt ajánlotok?

Figyelt kérdés

2021. jún. 21. 11:20
 1/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Mekkora akvárium és milyen világítás? Mert mondjuk a hólyagos/ fodroslevelű vizikehely jó kezdő növény, de egy 30-40 literesbe ormótlan nagy.

Ha feltételezünk egy gyenge-közepes világítást akkor ami elsősorban eszembe jut az anubias-félék, kisebb cryptocoryne- és echinodorus-félék, páfrányok, mohák, hínárfélék s hasonlók mint az indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, érdes tócsagaz, argentín átokhínár, valiznéria stb., lebegő/ úszó mint a békalencse, kagylótutaj stb.


Ezeken az oldalakon találsz a növényekről és igényeikről is szakszerű leírást:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. jún. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
54 literes akvárium 15w-s LED-del. Olvasgattam növényes listákat, de rengeteg féle van és nagyon félek, hogy beleválasztok egy rosszba.
2021. jún. 21. 23:06
 3/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Szóval 15w egy 54 literesre, az nem sok viszont mivel LED ezért talán a lumen mérvadóbb. De feltételezem szettről van szó, tehát lumenben is hasonló értékek jönnének ki mert így wattal ez most kb 0,27 w/l ami a gyenge-közepes (de sokkal inkább gyenge) kategória. Lumenben a 20-40 lm/l számít közepesnek, wattnál a 0,4-0,5 w/l a közepes.

Amik valószínüleg megélnek alatta az azok amiket felsoroltam, azokból válogass kisebb fajtákat, az ajánlott oldalakon írják ,hogy melyik átlag mekkorára nő. A “hínárfélék és hasonlók”-ból sokan több fénynél szebbek, jobban fejlődnek, de sokukat lehet lebegtetve tartani s így közelebb lesznek a fényforráshoz de 15w alatt nem fognak növekedéssel megnyerni egy olimpiai futóversenyt.

A világítás napi kb 8 legfeljebb 10 órában menjen, érdemes időkapcsolóra rakni.


Egyébként alapjáraton nem támogatom a szetteket de egy 54 literes elég 1 bettának, a lehető legdúsabb növényzet mellett. Arra ügyelj ,hogy nem árt heti 2x 15-30% vízcsere azonos hőfokú, klórtalanított vagy pihentetett vízzel, legalább heti 1 talajporszívózással egybekötve. A víz legyen 26-28 fok körül, de rendszeresen ne ingadozzon 1 foknál se többet s fedett legyen az akva. Eleségnek elsősorban élő és/vagy fagyasztott kaját adj neki, heti 6 nap esetés 1 nap koplalónap.

Ami még jól jöhet az egy fekete háttér, biztonságérzetet ad a halnak, ad egy mélységet az akváriumnak s kiemeli a benne élőket.

2021. jún. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ami nekem működött ugyanilyen világítással: Limnophila sessiliflora, Vallisneria sp., Cryptocorine sp., Sagittaria subulata, Anubias sp., mohák
2021. jún. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ne feledjük a Beta labirintkoportyús, tehát kedveli a jó állott vizet, nem szereti a sokszori vízcserét, ezért javasolt a fél-vízcsere, ha mindenképp szükséges. Ázsiai hal lévén, szereti a sok növényzetet, faágakat (vasfa, szőlőtőke). Sajnos enni is szereti a növényeket, de sok hal van így. Ehhez az akvaristának kell alkalmazkodnia. (jó esetben másik aksiban termelődik a növényzet, én havonta annyit szüretelek le, hogy egy másik aksiba elég lenne) Ami nem ajánlott (lényegében egyik akváriumba sem) az a víz felszínén lebegő növények! Elfogják a fényt, a labirintkoportyúsokat pedig akadályozzák a felszíni lélegzésben.


3-as! Ott a pont! :-)

2021. jún. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#5


Egyetértek veled de azért engedelmeddel hadd kössek bele ebbe-abba, vagyis inkább a pontosítás végett :)


“nem szereti a sokszori vízcserét, ezért javasolt a fél-vízcsere”


Mit értesz fél-vízcsere alatt? Egyszerre 50% csere? A ritkább de nagyobb léptékű vízcsere is járható út de szerintem a halakat ez picit jobban stresszelheti. Inkább kicsit többször kevesebbet s akkor a nitrogénvegyületek sem halmozódnak fel annyira két vízcsere közt, valamivel könnyebb fenntartani az egyensúlyt kezdőként. Persze ,hogy általában zavarja a halakat ha ott bent matatunk de ha nem teszünk hírtelen mozdulatokat, kicsit előzékenyek vagyunk akkor nem okozunk számottevő streszt.


“Sajnos enni is szereti a növényeket, de sok hal van így.”


Ez nekem kicsit új, mármint betta esetében ami alapjáraton ragazodó. Elhiszem ,hogy van akinél szokott csipegetni a növényekből is de emlékeim szerint nem rendez akkora pusztítást mint mondjuk egy 20+ centis aranyhal.


“Ami nem ajánlott (lényegében egyik akváriumba sem) az a víz felszínén lebegő növények! Elfogják a fényt, a labirintkoportyúsokat pedig akadályozzák a felszíni lélegzésben.”


Végső soron igaz amit írsz, ezért nem szabad dugig legyen a felszín. Ettől függetlenül ajánlott valamennyi lebegő/ úszó illetve felszínre érő növény mert ez nagy biztonságérzetet ad a halnak/ halaknak. Ha sok ilyen növénye van az embernek akkor célszerű árnyéktűrő fajokat telepíteni az alsóbb régiókba.

2021. jún. 24. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Én csináltam két lebegő gyűrűt levegőztető csőből, hogy legyen ablak az úszó növénytakaróban. Ott megy fel a betta is levegőt kortyolni, és oda jön etetéskor is.
2021. jún. 25. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
Mi egy literes akváriumban zárjuk a bettánkat, forgató, világítás nélkül. Műanyag növény vann benne, mindig ott bújik el estére aludni. Ha meg bealgásodik, akkor domestos-os vízben sztárjuk, majd alaposan kiaztatjuk
2021. okt. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!