Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 112 literes akváriumhoz...

112 literes akváriumhoz ideális külső szűrő?

Figyelt kérdés

Atman cf600 az gyenge lenne?

Hydor pro 250?

Ezektől nagyobb teljesítményű kellene?


Nézegettem eheim szűrőket is, sok 700-800l/h teljesítményűnél a kommentekben azt láttam, hogy 30-60 literes akváriumokhoz használják azokat. Egy 800l/h teljesítményű szűrő gyenge lenne egy 112l-es akvához?

Ha igen, milyen lenne az ideális?


2021. júl. 18. 09:24
 1/2 anonim ***** válasza:
43%

Mi a cél?


Egy külső szűrő belső keresztmetszete nagy (helyesen) hogy sok szűrőanyag férjen bele.

Ez azzal jár, hogy ha a szűrőanyag beérik (sok nitrifikáló baktérium, idővel ezek elhalnak, lesznek újak, az egész alkot egy biomasszát, eliszaposodik a szűrőközeg, stb...)

akkor a szűrő vízforgatása extrém módon leesik.


Ha pl. a látvány miatt csak külsővel akarsz megszűrni egy ekkora akváriumot, akkor úgy kell számolni, hogy óránként legalább 3-szor megforgassa az aksi térfogatát, viszont bele kell kalkulálni, hogy egy beért külső szűrő vízforgatása akár negyedére is visszaeshet.

Ezért csak külsővel szűrve, nem véletlen egy high-tech aquascaping kategóriában a 12-15-szörös óránkénti vízforgatás.


Ehhez vagy speciálisan erre a kategóriára tervezett szűrőt veszel, vagy "átlagos" külső szűrőt, brutálisan túlméretezve.


Egy átlagos akváriumhoz az ideális felállás, (pláne a te méretedtől felfelé) 1 külső, 1 belső szűrő.

Térfogatát tekintve egy cf600-as is elég biológiai szűrést tud biztosítani egy optimálisan telepített 112-esbe.

Ha csak külsővel akarod szűrni, és külsővel akarod végeztetni a mechanikai szűrést és a vízforgatást, akkor simán kell dupla ekkora méret, vagy 2 ilyen szűrő, mert néhány hónap múlva alig fog bennül csörgedezni a víz.


De a mechanikai szűrésre és a vízforgatásra belső szűrővel is rá lehet segíteni, ami pár ezer ft-ba kerül.

És mivel a fontosabb biológiai szűrést egy külső végzi, a belsőből nem kell egy több 10ezer ft-os csodagép, elég egy erős , faék egyszerűségű párezres kínai is.


További előnyei is vannak a szűrés megosztásának, ezzel együtt a kockázatot is megosztod (némileg) meghibásodás esetén, vagy extrém esetben pl a külső baktériumait meg tudod menteni (külön járatva a szűrőt) egy gyógyszerezés esetén, amíg a belsővel mondjuk levegőztetsz, ami sok gyógyszerezésnél kiemelt fontosságú.


Tehát, mi a cél?

Hogy ne legyen az aksiban belső szűrő?

Akkor igen, még egy 800-as is kevés lehet egy 112-eshez.

Én simán vennék hozzá egy 1200 l/h-sat, és az elején inkább visszafojtanám az áramlást csapokkal. (de ezek már hangosabb gépek!)

De ha nem gond egy belső, akkor elég a 600-as is.

2021. júl. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nekem 120literbe van 800 l/h órás szűrőm és szerintem még ez így is túlzás. Egy kezdő akksi amibe egyszerűbb halak vannak,pl. neon,anci ilyesmik és nincs túltelepítve. Akkor bőven elégnek kell lennie.

A legtöbb hal pedig nem igényli az óriási áramlást,sőt káros is, de ha látod,hogy nagyon pang a vized akkor berakhatsz egy kisebb belsőszűrőt is.

2021. júl. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!