Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mekkora akvárium a minimum...

Mekkora akvárium a minimum amit elsőre vehetnék,és milyen halakkal? Érdemes az 'előre összerakott' akváriumokat megvenni?

Figyelt kérdés

Gondolok itt az állatkereskedésben kapható akvárium szettekre,vagy magamnak jobb összeállítani?

Csak egy pár kis díszes halat szeretnék és viszonylag sok (amennyi a halaknak is kényelmes) növényzetet.



2021. aug. 14. 14:39
 1/7 Skid05 ***** válasza:
100%

Szetteket nem éri meg beszerezni, mert a technikájuk rendre alulméretezett azokhoz az üvegekhez képest amihez párosítva árulják, így a későbbi cseréjükkel dupla költségbe vernéd magad.

Amit először mérlegelj az a 'mi fér el' kérdése, mely szorosan összefügg a 'milyen bútorra/felületre tudnám rakni' dilemmával. Magam részéről egy 54l-160l közötti literszámot javasolnék kezdőknek, bármelyik verzióhoz megfelelő alátámasztás, hosszabb távon terhelhető anyagminőség kell. Egy 54-es kompromisszumos méret, minimális mozgásteret ad a faunát illetően, de "pár díszes halnak" megfelelő ésszel telepítve.

Ami a tervezésnél még lényeges, hogy ismerd meg a csapvized keménység értékeit, ehhez egy pár száz ft-os neptun teszt megfelel, a tartható fajok listáját alapvetően határozza meg, nyilván lehet módosítani a vízkeménységet, de megvannak a költségei eltérő szinteken.

Mindezzel párhuzamosan egy elméleti alapozás elengedhetetlen, meg kell érteni egy akvárium működését, lásd a linkeken:

[link]

[link]

2021. aug. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Mindenképpen elkezdem átolvasni a linkeket amiket kaptam,és szerzek akkor egy tesztet a csapvízhez,hogy legyen mivel kalkulálni.:)
2021. aug. 14. 15:28
 3/7 anonim ***** válasza:
62%

Amekkora helyed van, és amennyi pénzed van rá.


Nem éri meg szettet venni.

2021. aug. 14. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
59%

Rendszeresen szoktam ajánlani ezeket az oldalakat amikből kettőt már meg is kaptál:

[link] , [link] , [link] , [link]


Illetve még az 1-es válaszoló nagyon helyesen felhívta a figyelmed arra ,hogy előbb tanulj s csak aztán vásárolj. Eleve úgy menj az üzletbe ,hogy tudd mit szereznél mert különben bármit rád sózhatnak.

Szettet szerintem se vegyél, csak pénzkidobás hiába kecsegtető ,hogy ígérnek minden mézes-mázasat s adnak mindent is csak vigyed.

Méretnek én 60-80 liter környékét szoktam ajánlani, de minél nagyobb annál jobb mert könnyebb kialakítani és fenntartani a biológiai egyensúlyt. Illetve a méret mellett a súlyt is vedd figyelembe mert korántsem biztos ,hogy egy akármilyen random íróasztal elbír egy nagyobbacska akváriumot. Azt kell szem előtt tartani ,hogy akár évtizedekig kell vetemedés nélkül bírja mert a fa némileg hajlik/ deformálódik terhelés alatt de az üveg nem igazán.

Kezdő fajnak sok faj megfelel s nyilván konkrétumokat csak akkor tudunk ajánlani ha már van egy elképzelésed a méretről, vízkeménységről stb. De ha nem akarod eleinte “túlbonyolítani” akkor egy csapat hím guppi is jó. Színesek, nem kimondottan kényesek s emiatt könnyebben elviselik a “kezdő bakikat”, könnyen beszerezhetők s még kicsik is.


Ha bármi kérdésed van nyugodtan írd ki, szerintem mindenki szívesen segít mintsem ,hogy a következő “a boltos azt mondta ,hogy…” mondatot láthassuk (persze tisztelet a ritka kivételnek).

2021. aug. 14. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
59%

Megkaptam a privátod, de azért ,hogy hatékonyabban segíthessünk (vagy ,hogy egyáltalán a többiek is tudjanak segíteni) kiemelem ide a lényeges részt:


“ajándékba kapunk egy 50 literes akváriumot, mert akié most, már nem tudja gondozni. halak is vannak benne, részleteket még nem tudok, de nem sok. nekünk van egy kicsi üres, max 20 literes lehet. Ha teljesen szétszedve hozzuk el, amíg összerakjuk és beáll, addig lehetnek a kicsiben a halak? annak mennyi idő, hogy beálljon, ha most összerakjuk? hány hal lehet max a kicsiben? vagy úgy hozzuk el, hogy csak egy részét szedjük ki a víznek? vagy szedjük szét teljesen és a vízből tegyünk el, és itthon azt tegyük bele? de akkor is várni kell, mennyi időt?

még nincs konkrét időpont az elhozásra, de addig rendezzük be a kicsit? mennyire? abba mi kellene az átmeneti időre?”


A 20 literes sajnos kicsi bármiféle halnak. Esetleg ideiglenesen jó lenne ha már be lenne járatva ugyanis ahhoz legalább 4 hétig kellene halak nélkül de minden mással menjen. Talán a legjobb ha hagyjátok a halakat az 50-esben s annak minél több vizét meg tudjátok menteni, ha lehet legalább a fele víz legyen meg. A többit kipótoljátok pihentetett vízzel. Ha a szűrőanyag s benne a lebontóbaktériumok nem komolyabban “károsodtak” (pl: nem száradt ki a szivacs, nem lett kimosva csap alatt, nem állt sok-sok órát a szűrő stb) akkor nincs nagy gáz, megbírja a heti 2x 15-30% vízcserét. Ellenkező esetben legalább 4 hétig mehet 2 naponta 30% vízcsere, utána fokozatosan átállni a heti 2x max. 30% vízcserére. Első héten ne etess, utána is csak fokozatosan pár naponta egy keveset, majd 4+ hét múlva fokozatosan átállni a napi 1x etetésre heti 1 koplalónappal.

Ugyan ez a “fokozatos vízcsere+etetés” érvényes ha túl van telepítve az akvárium illetve olyan halak vannak amik nem oda valók. Ebben az esetben a fokozott vízcserék mellett el kellene ajándékozni a nem odaillő halakat.

De ez csak akkor derül ki ha konkrétumokat is írsz, pl: halak száma fajonként; szűrő márkája/ típusa; világítás adatai mint watt (de inkább a lumen); talaj; növényzet stb.

2021. aug. 18. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ne haragudj,de én nem küldtem senkinek üzenetet. :o
2021. aug. 18. 14:49
 7/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Bocsánat, az ide írt korábbi kommentem alapján jött privát üzenet s azt hittem te írtad, mivel az “előzmények” résznél ugye ezt a kérdést mutatta.
2021. aug. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!