Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen fénycsövet vegyek az...

Milyen fénycsövet vegyek az akváriumomba?

Figyelt kérdés
Mi a különbség a T8 és a T5 között? Azt tudom, hogy az átmérője, de honnan tudjam, hogy nekem melyik kell? A jelemlegi neoncső átmérője (ha jól mértem) 24 mm, ami nem 16, de nem is 26 mm :D Annyi van a csőre írva, hogy 60 cm 24". Segítsetek kérlek. Ez 18wattos és nagyon sötét volt. azért szeretném lecserélni.

2021. szept. 9. 16:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Annyit tudok, hogy a 60 cm az pont 24" (coll vagy zoll). A medencében a fény intenzitását az aljzat színe, fényvisszaverő képessége erősen befolyásolja, tehát egy sötét aljzat (pl. bazalt zúzalék) mellett sötétnek tűnhet az akvárium, de a növényzetnek elegendő lehet a fény mennyisége. A fény mennyiségének növelése sajnos az algásodást is elősegíti.
2021. szept. 9. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Mekkora az akváriumod? Hány literes, hányszor hányas? Enélkül nem nagyon lehet megmondani, milyen világítás ajánlható hozzá.
2021. szept. 9. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és milyen növényeid vannak, illetve milyeneket szeretnél. Ez is kell még a méret mellett.
2021. szept. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
96 literes, 80*30 cm. Most üresen áll, újra szeretném telepíteni
2021. szept. 9. 17:22
 5/14 anonim ***** válasza:
76%

T8-asod lesz szerintem.

Az 60 centis és 18 wattos.


Az a helyzet, hogy nem igazán tudod másra cserélni.

Ha T5-re akarod cserélni, (jobb a hatásfokuk) akkor az egész lámpatestet kell cserélni, mert T8 foglalatba nem lehet beletenni, és T8-as elektronikus előtéttel se működik a T5... szóval az egész lámpa úgy hogy van, csere.


Ha csak csövet akarsz cserélni, akkor viszont csak ugyanilyet tudsz helyette venni, a fénycsövek nem úgy működnek, mint egy izzó, hogy ugyanolyan izzó létezik többféle teljesítményben.

Itt a hossz meghatározza a teljesítményt, szóval ami neked jó, 60 centis, az mind 18 wattos lesz.


Egyéb adatok a csövön? 3 jegyű szám? Milyen a lámpa test? Akvárium tetőbe épített, vagy külön lámpa? Be tudod linkelni?


Ha csőcserével akarod megúszni, akkor 860-as csövet vegyél:

[link]


és fölé valami jó fényterelőt, ami visszaveri lefelé az összes fényt.


Ha mindenképpen emelni akarod a fényerőt, az plusz fényforrással lehet. Esetleg valahogy belebarkácsolni a tetőbe még egy csövet (foglalattal, előtéttel, ehhez azért kell érteni egy kicsit)

Vagy csere az egész lámpa úgy hogy van.

2021. szept. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
76%

"96 literes, 80*30 cm."


Akkor gyanítom gyári tető...

Peched van, csak egyel lenne nagyobb az aksi, a 112-eseket ami 80x35-ös alapterületű, már 2x18 wattal szerelik. :(


Hát, nem tudom mennyire vagy barkácsolós, villanyászkodós típus, de nem lehetetlen felfejleszteni, csak melós.

Vannak a neten leírások, mit hogy érdemes, bár attól is függ, mennyi hely van a tetőben.


Ha otthonosan mozogsz barkácsolásban, akkor megéri megcsinálni 2x18 wattosra, mert alapvetően a fénycsöves rendszer nem rossz, egyszerű mint a faék, a csövek olcsón cserélhetőek, szóval hosszú távon megéri.

2021. szept. 9. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Csak a fénycsövet cserélném. A tetőbe van beépítve.

[link]

Hasonlóan néz ki. De érdekes, mert a fénycső, amivel vettem nagyon élénk volt, amit vettem (SERA Plant Color) pedig nagyon halvány. Az aljzat világos volt.

2021. szept. 9. 17:35
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

A plant color növényes cső, 2 sávos.

Mivel a növények alapvetően 420-450, és 650-750 nanométeres hullámhossz tartományban hasznosítják a fényt.

Magyarul a rövidebbik hullámhossz a kék, a hosszabbik a vöröses tartomány.


Ezért a 2 sáv. Ebben a 2 sávban, tartományban bocsát ki fényt a cső.

Neked sötétebbnek tűnik, de a növények ezt nem látják.


Te viszont azt látod, hogy van egy rózsaszínes, vagy lilás fényed, ami abszolút nem színhelyes, minden rózsaszínű tőle az akváriumban, ráadásul az emberi szem számára optikailag nem is olyan fényes.


Ezért kell neked 3, vagy 5 sávos cső. Általában fölösleges az 5 sávos, a 3 sáv elég.

Ez azt jelenti, hogy a kék és vörös tartomány ki van egyensúlyozva zölddel, ami színhelyessé teszi a képet.

Ezen belül van meleg, közepes, és hideg fehér fényű, ami optikailag világosabbnak hat, az mindenképpen a hideg fehér.


Ezért javasoltam a 3 sávos 860 - 865-ös csövet.


Amit linkeltem az serába ez a cső:

[link]


Csak töredékébe kerül.

De még az is lehet, hogy azt a philips gyártja . Vagy az osram. Csak sera logóval. De gyakorlatilag ugyanaz a cső.


A növények szempontjából ez a 6000-6500 kelvines cső se rosszabb egy növényesnél, hiszen a kék és vörös tartományból nincs benne kevesebb, csak ki van balanszírozva zölddel, ahogy 80-85% fölé menjen a színvisszaadása, tehát neutrális fehér fényt adjon le.

2021. szept. 9. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Ahhaa. Akkor az általad linkelt cső szerinted megfelelő lesz nekem? Mert akkor céltudatosan ilyenért megyek a kisállat kereskedésbe.
2021. szept. 9. 17:59
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

...mindettől függetlenül, a spektrum tartománnyal és a színhőmérséklettel játszani, leginkább neked jelent különbséget, a növények ugyanazzal a mennyiségű kék és vörös fényárammal tudnak csak fotoszintetizálni...

Szóval 96 literhez 18 watt, az csak 18 watt, optikailag lehet ugyan fényesebb, de érdemben növényezni ezzel a fényerővel nagyjából lehetetlen.

Akárhogy látod te a fényt, ilyen fényáram mellett csak árnyéktűrő növényeket fogsz tudni tartani, vagy valami mindent is elviselő hínár félét.

Erre számíts, mikor növényzetet veszel, fényigényest nehogy vegyél, mert úgyis kipusztul.

2021. szept. 9. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!