Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit tegyek algásodás ellen?

Mit tegyek algásodás ellen?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Van egy 30 literes aquael akváriumom, a hozzá kapott szűrőt és lámpát használom, aminek 3 módja van nappali,éjszakai és félhomályos. Egy bettát és 2 algaevő harcsát tartok benne. A bettámat fagyasztott szúnyoglárvával és száraz táppal is etetem felváltva, 1 napot kihagyva, mivel azt olvastam hajlamosak az elhízásra ezért kell nekik az 1 nap szünet. A víz 27-29 fokos általában. Csak élő növényeim vannak,sajnos a neveiket nem tudom. Minden reggel co2-t csepegtetek bele. Hetente csinálok 30%-os vízcserét 24 óráig álló vízzel. Természetes fény nem éri az akváriumot. Azt olvastam az algásodás (zöld algáról van szó) oka lehet a gyenge szűrés és a túl sok fény ezért tervezek beszerezni egy külső szűrőt ( aqua clear 158l/h ) és olyan növényeket amik a víz tetején lobognak. Sajnos olyan algás az akvárium,hogy az apró csigák háza is olyan :(. Szerintetek a szűrő és az új növények megoldanák a problémát? Ti mit ajánlotok? Köszönöm! :)

2022. febr. 10. 22:31
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Nemtudom hogy kell képet csatolni,de ha valaki leírja csatolok hogy látható legyen a helyzet.
2022. febr. 10. 22:36
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Valami képfeltöltő programmal tudsz linket generálni, és azt bemásolni ide.

képküldés.com , vagy ilyesmi.


A problémát egyébként bármi is okozza, amúgy is az alapok rendbetételével kell kezdeni, tehát a fény és a szűrés rendbetételével.

Hát igen, jobb lett volna előre kérdezni, mert nem sokkal több pénzért alapból vehettél volna használható fényt és szűrőt.


-Úgy nem lehet növényt tartani, hogy nem tudod, mi az. Nem tudod az igényeit. Extrém módon eltérhet pl. a fényigényük, sőt nem ritkán akár mocsári növényt is eladnak vízinövényként, tehát az első lépés, hogy a fényerődhöz alkalmas növényeket válogass össze!

-A második, vagy inkább nulladik lépés, maga a fény. Az egy dolog, hogy nyilván az adott fény erejéhez kell megfelelő fajokat összeválogatni, de sajnos van az a szint fényerőben, ami már kb. semmire nem elég.

És ismerve a gyári szetteket, pláne ezeket a ledes csodákat, olyan 99,5%-ra tippelem, hogy nem hogy sok lenne a fényed, hanem szinte használhatatlanul gyenge.

Persze a gyártó b@szik közölni érdemi adatokat, pl hány lument ad le a lámpa, de ha te találsz ilyen adatot, az érdekelne!


Elegendő fény nélkül nincs érdemi fotoszintézis, a növényzet nem tud konkurenciát jelenteni az algáknak, így minden fölös elem a vízben (halak trágyázása, tápok, stb... csak az algáknak kedvez)


Első lépésként jó a terved, (amúgy ezt akasztós szűrőnek hívják, nem külsőnek, még ha kint is van)

mert a szűrést mindenképpen érdemes rendbe tenni, az nem csak az algásodás elleni harc alapja, hanem az egész rendszer alapja is, tehát ezt mindenképpen érdemes megtenni!

Utána be kell azonosítani a tartott növényeket, és ha kell, lecserélni őket aránylag árnyéktűrő, vagy alacsony/közepes fényerőt igénylő fajokra, ezen belül pedig minél gyorsabban növő fajokra! (ez a párosítás nem gyakori, de nem lehetetlen)


Árnyékoló növényt egyelőre biztos, hogy nem tennék bele , mert tippre azt mondanám, legalább dupla ekkora fény fog kelleni még a kevés fényt igénylőknek is. Az olyan növény, ami extrém alacsony fényen is megél, az meg olyan lassú növekedésű, hogy szintén nem tud harcolni az algákkal, egyszerűen fajtájából adódóan túl lassú az anyagcseréje.

Szóval jó lenne valami adat, konkrétan hány lument ad le ez a lámpa.


De amúgy wattonként ritkán érik el a 100 lument, de legyünk nagyvonalúak, legyen 100 lm/w.

Az 480 lm-t jelentene, ami meg 16 lm/litert. És olyan 25-30 lm/-nél kezdődik az alacsony fényerő. Komolyabb szinten kertészkedni olyan 60 lm/l-rel szoktak... csak az összehasonlítás végett.


(Meg hát a spektrum se mindegy, én ezért nem vagyok oda ezekért a kitudja honnan származó ledekért, mert megoldják valami 2 sávos lim lom fénnyel, amit az emberi szem hiába érez világosnak olyan spektrumú, hogy a növény csak korlátozottan tudja felhasználni a leadott fényt. De jelenleg ez a legkisebb probléma)

2022. febr. 11. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat! :)

A led neve Leddy light és 4,8W-os ennyi infót találtam róla.

A növényeim között biztosan van anubias (egy fa darabba ültetve) és a másik növényem a limnophila aquaticához hasonlít,lehet hogy az is.

2022. febr. 11. 10:47
 4/13 A kérdező kommentje:
2022. febr. 11. 11:16
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Hű...

Ide komoly növény konkurencia kéne. Jó lenne még valami felcsíptethető lámpa, hogy jobb legyen a fényed, az aljzattól megszabadulni, és jóval több olyan növényt telepíteni, ami aránylag tempósan nő, szerényebb fény mellett is. Microsorum fajok, cryptocoryne fajok, átokhínár, bacopa compact, weeping moha...

2022. febr. 11. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Rendben,köszönöm szépen a segítséget :)
2022. febr. 11. 18:08
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként vannak itt még érdekességek.

Az ancik abszolút nem ebbe a méretbe valóak!

Nagyra növő, territoriális halak, még egy 54 literesben is elég kompromisszumos a tartásuk.

30 literben nem igazán lehet más halakkal társítani egy bettát. Ez a méret neki elég, de más állatból esetleg 1-2 érdekesebb csiga jöhet szóba.


Nem tudom mennyire ragaszkodsz hozzájuk, de ha sikerülne találni egy 100 l körüli aksit, aki befogadná őket, az egy reális és felelős döntés lenne a részedről!


Innentől viszont más irányt is lehet adni az egész történetnek!

Az algásodás alapja végső soron a vízterhelés / kontra szűrés( ez alatt a növények tápanyag felvételét is értem) aránya.

Életszerűtlen ekkora helyen ekkora algaevőket tartani, ha viszont lemondasz róluk, egy csapásra felére csökken a vízterhelésed!!!


Így viszont elnézve ezt a szűrőt, elég nagy, bordázott, felületnövelt szivacsa van, ránézésre nem egy rossz konstrukció, annak az egy bettának a szennyezését (biológiailag) szerintem meg tudná szűrni!

(mechanikailag kérdéses, mert eloszlik a szívóerő, de erre majd visszatérek.)


Még egy szűrő bevetése pedig a bettát is tovább stresszelné, mert azok nem szeretik a nagy áramlást.

Ráadásul az akasztósok vízhozamát irányítani is nehéz, felül csinálnak áramlást, ahol a betta legtöbbet van. Az áramlás annyira tudja stresszelni, hogy simán kivégzi az immunrendszerét!


Ez az akvárium 1 bettának úgy ahogy alkalmas, hozzá meg nagy valószínűséggel elég ez a szűrő. Szóval első körben a vízterhelést csökkenteném drasztikusan, a 2 anci elajándékozásával. (vagy eladásával, lehet, hogy egy jelképes bocicsokit adnak értük)

Utána az aljzatot cserélném le, mert nagyon fertőzött, és nagyon nagy szemű.

A szemek közt megül a kosz, a szűrő pedig nem tudja összeszedni.

Apróbb szemű, valami 1-2 mm-es sötét aljzat kéne, azt pedig rendszeresen porszívózni!!!

Keress videót aljzatporszívózásról, hogy kell csinálni.

Minden egyes rendszeres részleges vízcserénél (heti 30%) aljzatporszívózással szívd le a vizet! Ha nem is lesz kristálytiszta az aljzat, a rendszeresség kordában tartja, hogy elkoszolódjon.

Az apró szemcseméretnek jobban megmarad a tetején a kosz.


És szűrő helyett inkább valami kis lámpát vennék, meg a két lámpa fényerejéhez illő lehetőleg gyorsan növő növényeket.


Tény, hogy a szűrés sokat jelent az algásodás ellen, elsőre tehát logikus gondolat erősebbé tenni a szűrést, de tekintve hogy irreális vízterhelésed van oda nem illő halak miatt, inkább azt érdemes a szűréshez csökkenteni!

AZ alacsony vízforgatás okozta gyenge mechanikai szűrés miatt pedig rá kell szokni az aljzatporszívózásra.

Nem mellesleg, ez nem látszik pontosan, de egy üvegtető se ártana rá, legalább a nagy részét lefedni, ha nem is az egészet, hogy a víz fölötti levegő is meleg legyen.

Meg a mostani szűrőből kiáramló vizet is meg kell törni.

2022. febr. 12. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a további tanácsokat :)

Eléggé ragaszkodok hozzájuk mivel ők vannak meg a legtöbb ideje,már utódjaik is voltak,de ha számukra az áttelepítés lenne a jobb akkor így lesz.

Az akvárium egyébként fedett,csak nem látszik a képen. :)

Ha lecserélem az aljazatot a bettámnak nem esik baja? Előtte az újat esetleg áztassam be pár órára a tisztításkor kimert vízbe?

2022. febr. 12. 08:50
 9/13 anonim ***** válasza:

sajnálom az ancikat, de az a helyzet, hogy szűrő fejlesztés ide vagy oda, velük együtt ez a rendszer fenntarthatatlan hosszú távon.


Az aljzatot nyilván óvatosan kell cserélni, valami nagy vödörbe leszívod a lehető legtöbb vizet, kiteszed bele a bettát, letakarod, hogy sötétben legyen, és kicseréled az aljzatot. Átmosni mindenképpen érdemes, attól függően, milyet találsz vagy csak átöblíteni 1-2 szer, vagy amennyit igényel, lehet többször is, de olyan is van, hogy elvileg egyszer se kell, bár azt se árt egyszer átöblíteni. Sima csapvízben...

Arra figyelj, hogy ha valami égetett agyag aljzatot veszel, akkor mosáskor ne bánj vele durván, mert összetörik.


Ja, és az eredeti aljzatban elég sok baktérium is van, amit így kidobsz, úgyhogy úgy időzítsd az aljzat cserét, hogy a szűrőt akkor ne mosd ki, csak legközelebb az aljzatcsere után 1 héttel.


Áztatni nem kell az újat, csak zuhannyal jól átöblíteni, hogy ha poros vagy ilyesmi, azt lemosni róla.

A dekort is súrold le, minél kevesebb alga spórát vigyél vissza az aksiba.


Olyat is csinálhatsz, hogy ha pl a szűrő szivacsát kicserélnéd, megveszed az újat, bedobod a vízbe vagy 2 hétre (beakasztod az áramlásba) aztán 2 hét múlva kicseréled.

Vagy az aljzatcsere alkalmára lehet venni a bettának egy kis B vitaminos stresszoldó vízelőkészítőt, hogy nyugodtabb legyen. De nem muszáj.

Ja, és a régi vizet használd az aljzatcsere után, legalább 2/3 részben!


És az új növények vételét is ekkora időzíteném, egybe letudnám az egészet, ha már úgy is szét van szedve az aksi.

2022. febr. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a sok hasznos infót! :) Az ancik már sikeresen új otthonra találtak egy barátnőmnél akinek az édesapja egy hatalmas akváriummal rendelkezik. Pár nap múlva át is lesznek telepítve. :)
2022. febr. 12. 15:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!