Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kerti tó építésbe kezdenék....

Kerti tó építésbe kezdenék. Milyen halak tarthatóak kint is?

Figyelt kérdés

Olyan, nagyobb kerti tavat szeretnék építeni, ami egyaránt jó nyáron akár nekünk is fürdésre, a kutya is belemehet, ugyanakkor valamilyen szinten önfenntartó (tehát vannak benne halak, vízinövények, nem csak egy poshadó nagy pocsolya). Igyekeztem utánaolvasni annak, hogy mit és hogyan lehetséges a jogszabályok szerint építeni, hogy ha halakat is szeretnék, akkor bizonyos mélységnek is meg kell lennie, hogy milyen felszerelések (pl szűrő) szükségesek a valóban jó ökoszisztéma létrehozásához, azonban személyes tapasztalatokra is kíváncsi lennék. Milyen halakat/állatokat lenne ajánlott telepítenem? Kell-e etetnem őket az elején? (A frissen létrehozott tóban nem tudom milyen táplálékot találnak, bár gondolom ez függ az adott állatkától is.) Szükséges-e bizonyos élőlényeket kerülnöm a cél szempontjából, pl van olyan, amelyik nem bírja, ha nyáron nyüzsögnek körülötte? Méretre nem szeretnék nagy halakat a tóba, így a felnőttkori méretük is érdekelne, ha esetleg ajánlotok valamit. Ezenkívül az is érdekelne, hogy milyen vízzel töltsem fel a tavat. Esővizet valamennyit tudok gyűjteni, de a nagy része valószínűleg kútvíz lenne, ez megfelelhet?

Illetve egy utolsó, de nem feltétlenül olyan kérdés, amire fogja tudni egy átlag ember a választ: Ha a tavat a jogszabályok szerint maximum 50 köbméter méretűre készítem, és később bővítem pl a felszín felett (mintha egy medencét építenék köré), akkor már engedélykötelessé válik? Ha igen, mennyire nehéz egy ilyen engedélyt megszerezni, milyen költségei vannak?

Köszönöm ha valaki tud segíteni.



2022. febr. 21. 21:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Én csak is aranyhalat raknék bele, viszont adni kell neki naponta haleledelt (tápot)
2022. febr. 21. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Hú, hát ez egy nagyon összetett kérdés, komoly szakirodalma van, erre nem itt fogsz választ kapni.
2022. febr. 21. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Arra vigyázz, hogyha van a környéken halastó, vagy folyó, nagyobb patak, akkor hamarosan felfedezi a tavadat a szürke gém. Itt a Duna mellett rászoktak a könnyű zsákmányra, nekünk ugyan nincs tavam, de a szomszéd tavából minden aranyhalat kivadászott. Raschel hálóval kellett befedni a tavat (kertészeti háló).
2022. febr. 21. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

1-es: egy idő után sem alakul ki olyan vízivilág, amiből az aranyhalak meg tudnak élni? A naponta etetésük nagyon helyhezkötne, és még csak nagyon magammal sem tudom vinni őket pl. egy nyaralásra, így ilyen megoldást hosszútávra (ha egy pár hónap- egy év, akkor azzal megbékélnék, de a halak egész életében nem tudom őket minden nap etetni) nem szeretnék bevállalni.

2-es, tudsz esetleg szakirodalmat ajánlani? Nem akarok vakon nekiindulni a dolgoknak, és szívesen elolvasok még jónéhány oldalt/könyvet, ha azt tudtok ajánlani.

Szerencsére nagyobb vízfelület nálunk nincs, de ennek is utána fogok nézni 3-as, köszönöm a tanácsot! :)

2022. febr. 22. 14:55
 5/10 anonim ***** válasza:
1. vagyok, hát attól függ hogy mennyi növény és moha van benne a vízben de a neten lehet kapni ilyen önadagolót akváriumba tóba is lehet működik :)
2022. febr. 22. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Azt olvastam van kutya tehát a gém probléma kipipálva de. Mivel fürdő tó lesz ezért árnyékolás, úszó növényzet nem lesz viszont erős párolgás az igen. A halak kis élettérben kiírtanak minden állati planktont ezért a vegyszeres algaírtás biztosra vehető. Ez előrevetíti az egysejtűek, baktériumok túlszaporodását. Én inkább fürdök együtt egy bikacápával mint egy csapat cryptosporidiummal vagy agyevő amőbával. Az alsóbb rendű rákok jelenléte nagyon fontos, ami nagy erejű szűrő jelenlétében és minimális élettér nélkül nem biztosítható.
2022. febr. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszi, ennek az önadagolónak utánanézek 😍
2022. febr. 22. 15:11
 8/10 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló: Nem is említettem eddig, hogy hogyan tervezem megépíteni a tavat. Mindenesetre kicsit másképp, mint ahogy te leírtad, méghozzá a következőképpen: tervezek egy kisebb növényes-köves-zegzugos részt a tó egyik felére, mivel egy önállóan működő kis tavat szeretnék létrehozni, nem csupán fürdőtavat. (Ha azt szeretnék, akkor lebetonozhatnék pl egy kiásott lyukat is és feltölthetném vízzel.) Árnyék is lesz, direkt úgy telepíteném a tavat, hogy lenne 2 fa is a tó mellett, ami ahogy fordul a nap, ad valamennyi árnyékot délelőtt és délután is. Szűrőnek természetes szűrőt gondoltam megvalósítani (interneten láttam egy ötletet, ahol kövekből, aktív szénből és különböző más természetbeli anyagokból készítettek egy - bár nagyméretű, de azért elég jól kinéző szűrőt, a szűrőhöz pedig egy egyszerű szivattyú vitte fel a vizet), nem tudom egy ilyen mennyire nagy erejű szűrő. Vegyszereket pedig ha lehet, nem szeretnék használni, csakis akkor, ha az valamilyen okból elkerülhetetlen.

Az 50 köbméter egyébként annyira pici, hogy egy pár halacska minden állati planktont kiírtana (a fent leírt feltételek mellett)?

2022. febr. 22. 15:27
 9/10 anonim ***** válasza:
8<-6 Akkor többet értesz hozzá mint amit feltételeztem, a mellék tisztitó tó tökéletes megoldás erős mocsári növényzettel, ezt viszont elég munkás kordában tartani. Ha a visszafolyó csövön van szivacs ami csökkenti a szívóhatást akkor fent marad az értékes planktonállomány viszont rendszeresen eldugul és a halakat is mindig etetni kell. Sokkal jobb ha van egy szabályzott áramlás ami alkalmazkodik a pillanatnyi helyzethez, biológiai szűrő ami etető autómata is egyben.
2022. febr. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

1. vagyok

akár ezt is meglehetne valahogyan csinálni halaknak :)

[link]

2022. febr. 22. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!