Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja a bettámnak?

Mi lehet a baja a bettámnak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Néhány hónapja van egy betta halunk, aki mostanában nem érzi túl jól magát. Tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy más is került-e ilyen helyzetbe, illetve hogyan oldotta meg.


Egyedül tartjuk egy 30 literes akváriumban, amiben vízmelegítő, szűrő- és keringetőberendezés illetve hőmérő van még a műnövény dekorációkon és köveken túl. Az akvárium hőmérséklete állandó 26 fok, világítást napi pár órára kapcsolunk neki, amúgy természetes szórt fényt kap. A szűrő rendelkezik levegőztető funkcióval is, de mivel tapasztalataink szerint a halat zavarja a víz áramlása, csak naponta pár órára kapcsoljuk be. Az akváriumban rendszeresen cserélünk vizet, amit mindig kezelünk klór- és nehézfém eltávolítóval az előírt mennyiségben. Szintén szoktunk a vízhez adni hasznos baktériumokat vízcserekor. Ennek megfelelően a vize mindig jó, de azért csatolok egy képet a tesztcsíkról: [link]


Eddig a kedve is jó volt, üdvözölt minket, sokat úszkált, szeretett játszani, enni. Talán itt követtük el a legnagyobb hibát, próbáltunk eleget tenni az étvágyának és túletettük. Ennek következtében volt pár nagyobb pottyantása (szín és állag stimmel), de semmi olyan külső elváltozás nem volt látható rajta, mint néhány netes képen a feldagadt hasú, szorulásos halakról. Mióta észrevettük a széklete megváltozását és a kedvetlenségét, jóval kevesebbet kap enni (neten írt napi 2x2-4 db granulátum), valamint tápot is váltottunk, a mostaniban van spirulina is (csak a granulátumokat eszi meg, ezért nem nagy a választék, sem a lemezes táp, sem a szárított szúnyoglárva nem tetszett neki.)


Ennek ellenére továbbra is kedvetlen, kevesebbet úszkál, sokat rejtőzködik. Az úszása is furcsa, ha megáll a vízben, a hátsó fele lesüllyed. Ahogy olvastam, ez az úszóhólyagjával kapcsolódik össze. Néha villámgyors mozdulatokat tesz, máskor csak az akvárium alján "ül". Néha felmegy levegőért, de röhtön úszik is vissza a búvóhelyére. Étvágytalanságot nem tapasztaltunk.


Nagyon szeretnék neki megadni mindent amire szüksége van, de kifogytam az ötletekből. Kérem, aki járt már hasonló cipőben, segítsen a tapasztalataival. Köszönöm!



2022. máj. 12. 17:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
30%
Ha fiú venni kell neki egy minimum 70l-es akváriumot és mellé 2 nőstényt. Ha nőstény venni kell neki 50l-es akváriumot és mellé még egy nőstényt. A betták a tevhittel ellentétben nem elégszenek meg holmi 30l-es akváriummal és szeretik a társaságot is. Csak a hímek bántják egymást és annyira barátságosak egymással, hogy még az utodaikat is együtt nevelik.
2022. máj. 12. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom miért lett az úszóhólyagjávak gond, de kicsi neki a 30l.
2022. máj. 12. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
77%

Valamelyik biztos segít, se a hely kicsi neki

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. máj. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
40%
se=de
2022. máj. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

"A szűrő rendelkezik levegőztető funkcióval is, de mivel tapasztalataink szerint a halat zavarja a víz áramlása, csak naponta pár órára kapcsoljuk be. Az akváriumban rendszeresen cserélünk vizet, amit mindig kezelünk klór- és nehézfém eltávolítóval az előírt mennyiségben."

Mérj sürgősen nitrit szintet, ez a szűrés így inkább árt mint használ. Remélem a vízcsere állott vízzel történik és csak részleges. A frissen betöltött csapviznek a klórmentesítő kevés, pláne ha nem csobogott betöltéskor. Ha buborékokat látsz az üvegen akkor elszúrtad.

Ha bélgyulladásos halakt az élő plankton etetése hozza rendbe nagy százalékkal.

2022. máj. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Én vigyáznék az olyan tanácsokkal minthogy szerezzen be társakat. Igaz ,hogy léteznek kimondottan békés egyedek mert valahol egyedfüggő a habitus, de ugyanakkor kifoghat sokkal harciasabb egyedeket is, akár nőstényből is. Én nem ajánlom hímeket nőstényekkel állandóan együtt tartani 80-100 liter alatt, de nem tagadom ,hogy létezik ilyen.

A 30 liter igaz ,hogy a legminimálisabb, de lehet nem ebben lesz a hiba. Persze szerintem is jobb neki egy legalább 40-50 literesben. Szerintem nagyobb probléma ,hogy nincs élő növényzet csak műdíszek, az áramlást random változtatjátok, “műkaját” kap sokszor, a vízcseréknél is írhatnál konkrétumokat ,hogy hogyan-mikor-mennyit stb. A szűrőről nem is beszélve (név/ márka/ típus? Hogyan takarítjàtok stb).

Szerintem kezdésnek vegyetek ki mindent ami színes műanyag/ műnövény/ műdísz, festett kavics stb, csináljatok egy max 30% vízcserét állott/ klórtalanított és azonos hőfokú vízzel, talajporszívózással. Mihamarabb szerezzetek be élő növényeket (pár kagylótutaj, békalencse meg némi hínárféle is sokat segít), az akvárium pedig legyen fedett. A 26 fok jó de ha nem fedett akkor megfázhat (vagy már meg is fázott) mikor kortyol a hűvösebb levegőből. Kajából inkább valami fagyosztottat kapjon, persze az élő eleség lenne a legjobb. Ami kerülendő az a vörös szúnyoglárva és tubifex, a többi (pl: vízibolha, fekete s fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops stb) jöhet. Most nem árthat ha kicsit koplal, 2 naponta kapjon 1x annyit amit meg is eszik. Vízcserékből is mehet 2-3 naponta max 30%, ártani nem árt. Ha kiderül ,hogy a szűréssel minden rendben akkor maradhat heti 2x 15-30%, majd meglátjuk mi lesz.

2022. máj. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Köszi! Nitrit okés, látszik a képen. Segíteni próbáltunk rajta az áramlás csökkentésével, de akkor most veszük egy fordulatot és vissza minden. Holnap elugrok pár igazi növényért és jobb kajáért, amúgy is tervben volt, csak féltem, hogy kicsúsznak a kezeim közül a dolgok, ha nulla tapasztalattal egyszerre vágok bele a kettőbe. Az akvárium szerencsére fedett már egy jó ideje, csak szerelésre szorult még a legelején, akkor kb 1-2 hétig nem volt rajta, Vízcserét is intézem, szigorúan állott vízzel.
2022. máj. 12. 21:09
 8/17 A kérdező kommentje:
Ja igen, vízcsere. Lehet, hogy nem a legjobb megoldás, de "igény szerint" történt, ha szép tiszta volt és a teszt sem mutatott semmit akkor nem piszkáltuk feleslegesen, vízfelszín koszosodás esetén 30%-os vízcserét alkalmaztunk, illetve egy alkalommal egy teljeset mert a részleges nem segített. A vizet kezeltük előtte szerekkel, de az állott vizes szabályról nem tudtam.
2022. máj. 12. 21:13
 9/17 anonim ***** válasza:
24%

De a hely is kicsi neki. És ha jót akarsz neki vegyél neki társaságot is.

[link]

2022. máj. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Az áramlás legyen a legminimálisabb, a betták nem szeretik a nagy áramlást, rossz úszók.


Az ilyen papírcsíkos tesztek nem a legjobbak, nem minden esetben de előfordul a félrevezető eredmény. Iránymutatónak jók de biztosabbak a csepegtetős tesztek.


A vizet sok mindennel lehet kezelni, de ha már kezeled akkor jobb a vízelőkészítő (pl: aquatan) mint a sima antiklór. De egyébként ha amúgy jó a csapvized akkor elég legalább egy napig állni hagyni ,hogy kiszellőzzön a klór (célszerű egy edényt/ lavórt/ vödröt/ kannát/ akármit beszerezni amit csak erre használsz).

2022. máj. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!