Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 54 literes akváriumba melyik...

54 literes akváriumba melyik szűrő legyen?

Figyelt kérdés
Csak gömbmoha, Elode densa, csiga és 5-6 db nanohal lesz.
2022. jún. 26. 21:01
A kérdező szavazást indított:
ISTA szivacsszűrő (dupla) L
ISTA szivacsszűrő (talpas) L - magas
Atman HF-0300 akasztós szűrő
AquaEl ASAP Filter 300 belső szűrő
AquaEl ASAP Filter 500 belső szűrő
ajánlok mást
11 szavazat
 1/9 A kérdező kommentje:
Mit ajánlanátok akkor?
2022. jún. 27. 10:54
 2/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Leírom ,hogy én hogy gondolom:

Légpumpás-szivacsos szűrőt nem használnék. Régebben éltem vele s megvan még tartalékba ha úgy adódik. Viszont aránylag hangosak, fröcskölnek a buborékok, csúnyák (már akinek, szerintem egy igényesebb belsőhöz viszonyítva csúnyácska egy nagy szivacs buborékoszloppal) stb. Van ahol kiválóan használhatók mint mondjuk ivadéknevelőben, de fő akváriumban én inkább kerülném ha lehet.


Akasztós: ezek még az egyik legjobbak kisebb akváriumokba. Bár ahogy nézem az az Atman inkább fele akkora akváriumokhoz ajánlott, mondjuk növényzettel s vízcserékkel korrigálható. Ha nem is pont az a típus/ márka de szerintem egy akasztóssal járnál a legjobban.


AquaEl ASAP 300/ 500: a gyári ajánlást elnézve az utóbbi biztosabbnak tűnik. Viszont nekem a fojtása kérdéses. Nem volt még ilyenem s ahogy nézem azt írja ,hogy elforgatni lehet a fejet. Mármint a nyomás nem változik csak irányítani lehet? Vagy rendesen fojtható? Mivel elég kicsi akváriumba kell nem kellene túl nagy áramlás.


Összességében én vagy az akasztósok mellett teszem le a voksom vagy egy rendesen szabályozható belső mellett. Előbbi nem igazán foglalja belül a helyet, viszont nem is csinálnak nagy áramlást ami miatt oda kell figyelni a talajporszívózásokra. Ez kb igaz egy oldalpolcos rendszerre is.

A belső ha jól szabályozható akkor annak az a hátránya ,hogy foglalja a helyet az amúgy is kicsi akváriumban. Bár nem lenne sok halad s a szűrő sem monstrum szóval lehet ez nem lenne akkora probléma.

2022. jún. 28. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

A boltban amúgy egyiket se akarte eladni nekem, hanem mindenképp az Eheimet ajánlotta, amivel viszont halak terén is több lehetőség van. Így közben kiírtam ezt a kérdést is:

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..


Szerinted egy pár palacsinta algázó, vagy egy pár anci tartható 54 L-ben a nagyobbik Eheim szűrővel? Mert ezeknek elvileg nagyobb hely kéne és nagyobb csapat. De ha kisebb helyen tartanám és csak 2-t, 160-as Eheim szűrővel az még megfelelő? Esetleg a tetején 5-6 db razbórával, hogy meglegyen a csapat feeling?

2022. jún. 28. 11:39
 4/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Mert ezeknek elvileg nagyobb hely kéne és nagyobb csapat. De ha kisebb helyen tartanám és csak 2-t, 160-as Eheim szűrővel az még megfelelő? Esetleg a tetején 5-6 db razbórával, hogy meglegyen a csapat feeling?”


Az a baj ,hogy a rajhalak nem így működnek. Van nekik egy ajánlott minimális létszám (maximális általában nincs érthető okokból) és egy minimális szükséges élettér. Nagyobb helyre nagyobb létszámban rakhatod, sőt! De az nem működőképes ,hogy akkor fele akkora helyre raksz fele annyit. A rajhalaknak a raj adja a biztonságérzetet, ez egy védekezési forma. Ha kevesen vannak akkor stresszelnek. Szűk helyen szintén stresszelnek, a stressz pedig tönkreteszi őket s idő előtt elpusztulnak.


A másik dolog a raj összeállítása. Alapból “egy faj egy raj” elven működnek. Tehát hiába raksz 2 palacsinta algázó mellé 6 valamilyen razbórát nem fogják egymást egy 8 fős rajnak tekinteni, túl különbözőek.

Persze előfordulnak olyan esetek ,hogy 2 vagy több nagyon hasonló faj összeverődik, esetleg ha van 1-2 öreg halad x1 fajból akkor az lehet beáll a rá nagyon hasonlító x2 faj rajába. Nálam is van egy hasonló eset: mikor vettem ékfoltos razbórákat csak otthon vettem észre ,hogy a 9 halból 3 valójában espei razbóra (vagy legalább is inkább espeinek néznek ki mint ékfoltosnak). De ez úgy néz ki nem okoz gondot nekik mert együtt mozognak, egy rajnak tekintik egymást.


Szerintem ne erőltesd az algázókat, inkább tarts valamilyen nanohal fajt aminek ténylegesen elég 40-50 liter élettér. Szűrőből meg akármilyen típust választasz arra figyelj ,hogy ha a gyári ajánlást nézed akkor annak az alsó határa számít, pl: ha az ajánlás 60-120 liter akkor az ~60 litert tud megszűrni.

2022. jún. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Találtam olyan algázót, ami kisebb helyigényű (Törpe sziklaharcsa – Hara jerdoni Medence: Minimum 30 literes Halnépesség: 40 literre 3-4 hal meg a Törpe szívóharcsa – Macrotocinclus affinis is hasonló)


Mindenképp olyan élőlény kell, aki eszik majd algát, ezért gondoltam hgoy akkor legyenek rögtön a halak azok.

2022. jún. 28. 14:15
 6/9 A kérdező kommentje:
Egyébként a razbórák se olyan igénytelenk ám, egyedül a galaxy meg a brigittea-ből lehet rajt tartani ilyen pici helyen.
2022. jún. 28. 14:18
 7/9 A kérdező kommentje:
Jaj, most nézem h a törpe szívóharcsát vadon fogják be, így az se jó :(
2022. jún. 28. 14:54
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

A sziklaharcsa algázó? Úgy rémlik neki “klasszikus harcsaszája” van tehát nem szívószája s elsősorban ragadozó.

Az oto-k már valóban algaevők. Viszont tudtommal mindkét harcsafaj az érzékenyebb jószágok közé tartoznak. Például néha az oto képes megsínyleni egy friss akváriumba telepítést ahol még nincs alga s nem esik le neki ,hogy amit bedobálsz az is ehető. Meg a vízminőségre is igényesek mindketten. Az ilyesmikre figyelj oda.


Egyébként miért kell mindenképp algaevő állat? Ha alga gondjaid lesznek akkor azt nem az állatok oldják meg hanem a biológiai egyensúly. Persze segítenek letakarítani innen-onnan, de alapjáraton ők is ugyan úgy szennyezik a vizet. Akkor már inkább csigákat vagy garnélákat néznék ki. Ők is esznek annyi algát de cserébe fejenként kevésbé terhelik a vizet.

2022. jún. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

én is olvastam, h nagy az elhullási arány. Kár, mert a harcsák a legjópofábbak, ahogy feltapadnak az akva falára. Pláne a palacsinta algázó, aki alatt fodrozódik a homok. De sajnos ennél angyob akvához már bútort is kellett volna venni.


Ami még esetleg lehetett volna, az az Amanda lazac, de azt is vadon fogják be, pedig szaporítható. Az kéne, hogy erre is rá lehessen szűrni,mert nem szeretnék vadon született állatot bezsuppolni ilyen apró helyre.

2022. jún. 28. 15:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!