Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akváriumindításkor mikor...

Akváriumindításkor mikor lehet majd betenni a kötözős növényeket?

Figyelt kérdés
Tehát fel van töltve vízzel, és jár már pár napja a szűrő... heteket vagy napokat kell így üresben járatni?

2022. júl. 6. 15:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Figyeld a növényeket. Ha jól érzik magukat, szemmel láthatóan megélednek. Ez lehet 2 hét, vagy több is
2022. júl. 6. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem olvastam figyelmesen...
2022. júl. 6. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

A növények már mehetnek az első napokban. Sőt, ha használsz vízelőkészítőt/ klórtalanítót akkor akár a legelső nap lehet növényezni. Ezek nélkül érdemes várni pár napot, amúgy sem kell sietni sehova s jobb a növényeknek is ha nem klóros vízbe kerülnek. Ez igaz úgy általánosan a növényekre, nem csak a kötözősökre.

Utána ha minden simán megy akkor kb 4-5 hét után jöhetnek a halak. Először egy kis csapat, majd egy hét múlva a következő s így tovább. A baktériumoknak idő kell míg hozzáigazodnak a halak terheléséhez. Bár nem kötelező pont így indítani egy aksit de ez kb egy általános forgatókönyv. A lényeg ,hogy főleg a halak telepítését ne siettesd, mindent a maga idejében.

2022. júl. 6. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Salx Narval ***** válasza:
100%
Ha feltöltötted és minden technika működik szűrő, világítás, stb akkor a talaj és egyéb dekorációs elemek behelyezése után azonnal mehetnek a növények is. A növények nincsenek bejáratási időhöz kötve, sőt a fejlődésük üteme jelző értékű. Akkor kész az akvárium a halak fogadására ha a növénykék új leveleket hoztak, vagy látványosan dúsulni kezdenek ez a mérvadó és nem x hét amit mondani szokunk, hogy valami támpont legyen a kezdők számára. A dús és ép növényzet legalább annyira fontos mint a bontóbacik elszaporodása, együtt kerek ez a dolog.:D
2022. júl. 6. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Nem tervezek nagy növekedést a növényeknek, lassan növőkre gondoltam csak (Anubias, gömbmohák, jávai moha, Lomariopsis lineata). Esetleg még Sagittaria subulata és/vagy Myriophyllum 'Guyana', de ezekre majd később gondolok csak.


És nem lesz agyonvilágítva sem, hogy minél kevesebb alga legyen. Van egy asztali LED lámpám + vettem csíptetősen egy picike akváriumi LED lámpát ami magában épphogy hozza majd a 0.2 lumen/litert, így tudok fokozatokat csinálni a fénnyel. Lesznek majd "napszakok". :)


Az állatokat pedig így fogom majd telepíteni:

először csigák (3 fő)

aztán garnélák (5 fő)

végül a kis 6 fős halraj (Endler guppi vagy kolibri hal lesz, úgy gondolom)

2022. júl. 6. 18:43
 6/15 Salx Narval ***** válasza:
Az algásodást kevés fény mellett sem kerülheted el, ha nem elégséges a szűrés azok jönni fognak így is. Egy maréknyi úszó májmoha sokat segítene az algásodás ellen és a felszínen még így is elég fény érné a gyors ütemű növekedéshez. Arról nem is beszélve, hogy az állatok is nagyon kedvelni fogják. Az anubiast úgy kötözd fel, hogy könnyen kiemelhető legyen, időnként ki kell venni és óvatosan át kell sikálni a leveleit különben idővel biztosan megtelepednek rajta az algák. Fontos lenne még a világításod színhőmérséklete 5500-6000K lenne az ideális és természetes hatású. Gyenge fényviszonyok mellett akár 10-óra világítás is kellhet. A heti 2x 20% vízcsere ajánlott, gondolom nem nagy az akvárium így ez simán megoldható.
2022. júl. 7. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a tanácsokat!


Hát igen, sajnos csak 54L lesz (azért, hogy elbírja az asztal), ennek megfelelően igyekszem berendezni.

De a nagyobbik Eheim pickupot vettem hozzá (60-160 L-ig). Így nagyobb a szűrőfelület. Eddig heti 1 nagy vízcserét terveztem, de a szobanövényeim jobban is kultiválnák a 2-t, mert az akvából fogom majd locsolni őket :)

Viszont a halkakára számítottam volna az akvanövények tápozásába. A két vízcsere közül elég ha csak az egyikben porszívózom? (Úgyis látni fogom a mennyiséget, mert nem teszek homokot, talajt stb. Csak ezek a kereskedésben kapható mopani stb. fadarabkok lesznek + 1 db terméskő. Meg falevelek és akkor májmoha is, de azt szerintem saját kezűleg kell gyűjtenem majd.


Még esetleg lehetne, hogy a garnélacsapat és ahalraj helyett csak csigákat + 3 db algázó gébeket tennék. Utóbbiak is megfelelnek a térfogatnak (50 literre 1-3 hal javasolt). Így mindenki algaevő. Plusz veszek mágneses algakaparót is, ha mégsem lenne elég.


A fényforrás LED, szóval mehet nyugodtan 10 órát naponta. :)

2022. júl. 7. 07:55
 8/15 Salx Narval ***** válasza:
Ha gondolod 1pár algázógéb mellett a 6fős hím endler csapat is maradhat ( náluk jobb algázó nem kell, pláne ha tartasz 1-2 koplalónapot). Azt ugye tudod, hogy az állatok nem fogják algamentesíteni az akváriumodat, sőt még a növényekkel, szűréssel együtt is csak max féken tartják. Az "algamentes" akvárium a te megszerzett tapasztalataid és kitartó munkád eredménye lesz majd lehet, hogy már elsőre sikerül de lehet, hogy csak hosszas próbálkozás után. Nálam ez utóbbi játszott, egész pontosan évek teltek el mire összhangot sikerült teremtenem. Ma már barátságban élek az algákkal.:D
2022. júl. 7. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Az algákra is szükség van bizonyos mértékben.


Az endler guppik is algáznak? Vagy gébekre érted?


Egyébként ma este megvettem az első növényeket: 3 kicsike gömbmohát. Sajnos a helyszínen tudtam meg, hogy sok ott a maláj tornyoscsiga, így egyelőre még külön tettem őket egy vödör állott vízbe. Valahogy petétleníteni kellene őket, mielőtt berakom az akvába.

2022. júl. 7. 20:15
 10/15 Salx Narval ***** válasza:
Guppik, Endlerek, Mollyk, Xifók mind-mind jó algázók, nyilván más kaja is kell nekik de algázni is szeretnek bár ők válogatósabbak mint a gébek, nem mindegyik algát eszik. Azt viszont nem tudom, hogy a gébek, hogy viszonyulnak majd a zsenge ropogós gömbmohádgoz nem kizárt, hogy kajának nézik majd.
2022. júl. 7. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!