Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Darakór Tudnátok tanácsokat...

Darakór Tudnátok tanácsokat adni? Esetleg más kezelés? A mostani kezelés tökéletes?

Figyelt kérdés

Sziasztok


Egy 160 literes akváriumban van 2 ezüst molly,2 sárga molly, 11 guppi, 2 platti és 16 garnéla.


Az egyik ezüst molly megbetegedett (Darakór), külön raktam egy 45 literes akváriumba. Boltba kaptam parakill turbot. Reggel vettem észre, hogy az egyik sárga molly "vakarozott" őt is külön raktam a 45 literes akváriumba.



2022. okt. 5. 15:15
 1/8 anonim ***** válasza:
87%

Sajnos ezek szerint már a többi hal is elkaphatta.

Érdemes az egész akváriumot is lekezelni. A parakill turbo jó lehet, ha esetleg nem használna, akkor próbáld ki a Sera Costapurt.

2022. okt. 5. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
81%

Felesleges külön rakni, a darakór az egész akváriumot érinti. Ha van már egy hal aminél felismerhető akkor a többi is elkapta, csak még tünetmentesek. Viszont ez egy nagyon gyakori, általános betegség ami elsősorban a legyengült halakat érinti. Szóval ellenőrizz mindent ,hogy rendben van-e (pl: ammónia-nitrit-nitrát szint; halak állapota; van-e bomló növényzet vagy felgyűlt kaja stb-stb).

Sok darakóros kérdés van, érdemes azokat is elolvasni. Most leírok nagyvonalakban egy általános kezelési útmutatót: emeld fel a hőfokot legfeljebb 28 fokra (ez felgyorsítja a parazita fejlődését) de ezalatt mehet plusz levegőztetés/ intenzívebb vízmozgás ,hogy a meleget ne viseljék rosszul a halak. Mehet gyakoribb vízcsere talajporszívózással, a tiszta víz amúgy is nagyon fontos. Gyógyszer útmutató szerint. Arra figyelj ,hogy mit tartalmaz a gyógyszer mert vannak állatok (azt hiszem a garnélák különösen ilyenek) amik érzékenyek az egyes gyógyszerek réztartalmára. Szoktak még sót használni, kb 1 evőkanál 20-50 liter vízhez, attól függően milyen töményen szeretnéd s az élővilág hogy viseli. Alkalmanként ez is segít (abban megint csak nem vagyok biztos ,hogy a garnélák hogyan viselnék a sót). A kezelést sokáig, legalább 10 napig, kell alkalmazni mert a darakór elnyúlik, rengeteg parazita fejlődik nagyon sokáig.

2022. okt. 5. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


Hőmérséklet emelés meg történt már aznap mind két akváriumban 28 fok van. Garneláknak nem tesz jót a só és a parakill is kérdéses. Több kereskedő is azt mondta ha abba a vízbe rakom a gyógyszert amibe a rákok vannak vagy megmaradnak vagy nem. Nem mertem kockáztatni.

2022. okt. 5. 18:31
 4/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Akkor inkább a garnélákat rakd külön s a halakat rakd vissza a fő akváriumba. A kisebb akváriumba csinálj egy nagyobb (akár közel 100%-os) vízcserét alapos talajporszívózással s csak azután helyezd oda a garnélákat. Ez ugye azért kell mert oda beteg halat tettél. Őket ne gyógyszerezd, azt csak a fő akváriumba a halakat. Így viszonylag biztonságban lesznek a garnélák s kezelheted a halakat. Viszont ezzel az a bökkenő ,hogy lehet nem rakhatod vissza a garnikat, legalább is rövid időn belül nem. Visszavihetik a fertőzést. Bár szerintem ha kigyógyult a halas akva akkor pár hét után visszamehetnek, addigra csak nem lesz gond. Egyébként is ha a halak elég fittek, egészségesek akkor nem szabadna betegek legyenek. Bár nem írták a tartási körülményekről de ügyelj a rendszeres, részleges vízcserékre/ tiszta vízre, változatos etetésre, stresszmentes környezetre és ne legyen semmi ami veszélyes lehet rájuk (pl: műanyag díszek, műnövények, festett kavics stb amikből kioldódhat a festék).
2022. okt. 5. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Akkor a garnélák át kerülnek a kisebb akváriumba alapos takarítás után.

Nincs mű növény az akváriumban csak elő növény vázákban (kereskedésbe vásároltak), rendszeres, részleges vízcsere hetente volt eddig. Változatos etetés alatt nem tudom mit értesz (több féle tápot vásároltunk, felváltva kapják). Vitamint is kértem nekik amikor a parakiltt vásároltam azóta kapják leírás alapján napi 2-3 cseppet (még a betegség fent áll)

2022. okt. 5. 19:08
 6/8 anonim ***** válasza:

20 ml hipó / 60 liter víz, ennyi nem fog kárt tenni a halakban és a növényzetben és a rézre érzékeny halaknak sem árt (neonhal meg harcsák pl) ugye sok gyógyszerben réz van


régen klórtablettát is alkalmaztunk kis dózisban

2022. okt. 5. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#5 Kérdező


Változatos etetés alatt olyasmire gondolok például ,hogy “igazi” kaját is kapnak a tápok mellett. A többféle táp jó, de fő eleségük inkább élő vagy fagyasztott kaja legyen, pl: fekete és fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb. Ami kerülendő az a vörös szúnyoglárva és tubifex, ezek veszélyesek lehetnek.

Illetve az elevenszülők rendszerint szeretik a növényi alapú étkeket is mint puhára főtt/ forrázott zöldségek pl: uborka, cukkini, tök s dinnye héja, sárgarépa, spenót stb-stb, természetesen vegyszer és tartósítószer mentesen. Algákat is szeretik csipegetni, szóval alkalom adtán csinálhatsz nekik algás köveket amiket beraksz nekik (valami edénykében vízbe rakod a köveket s kirakod a napra, bár ez nyáron effektívebb mikor alapból erősebb napsütés van). Ha nem akarsz kövek algásításával vesződni akkor megfelelnek az algatabletták amiket anciknak/ plekóknak szoktak adni, azt is szokták szeretni.


Szóval ilyesmire gondoltam. Általános tanács ,hogy tápot csak legfeljebb heti 2-3 alkalommal kapjanak, amolyan kiegészítésnek. Természetesen mindegy épp mivel etetsz mindig figyelni kell a túletetés elkerülésére. Inkább kevesebb kaját kapjanak mint többet. Sőt, mivel gyógyszerezni fogod az akváriumot ezért a hasznos bacik is megtizedelődnek. Ezért a következő hetekben (főleg a kezelés befejezése utáni 4-5 hétben) csak nagyon keveset egyenek, elég ha 2-3 naponta kapnak egy keveset. Majd aztán fokozatosan visszaállhatsz normál etetésre.

2022. okt. 6. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

#7


Nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsokat! Alkalmazni fogom a táp mellőzését és az "igazi"+ növényi kaját fognak kapni!


#6


Hipót nem merek az akváriumba rakni, de köszönöm szépen.

2022. okt. 6. 10:51

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!