Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szeretnék berendezni egy...

Szeretnék berendezni egy csigás-garnélás akváriumot. Hogyan érdemes?

Figyelt kérdés

Több kérdésem is lenne.

Két akvárium van opciónak. Egy 20 literes laposabb és egy 30 literes magasabb, melyik lenne a jobb?

A szűrésnél milyen mód lenne a legjobb? Kell egyáltalán? Fórumokon sajnos nagyon össze-vissza információkat találok.

Aztán maguk a fajok. Vegyesen szeretnék csigát és garnélát. Utóbbiból valami színesebben, ami valamennyire takarítja az aljzatot. Keményebb, lúgos vízben lennének.

Növényből milyen fajtát jó betenni nekik? Mennyire igénylik a búvóhelyeket?

Ez egy amolyan nevelő akvárium lenne és ha sikerül stabil állományt felállítani, akkor pár garnélát áttennék egy plattis akváriumba ahol kb. 26 fok van.



2022. nov. 19. 14:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

- Minél nagyobb annál jobb, ehhez kétség se férhet, ezer lehetőségtől vágod el magad a térfogat csökkentésével! És itt nem csak 10 literről van szó, ami elhanyagolható, ha egy 500 literes medencéről beszélünk. Itt + 50% (!!) térfogatról van szó, ami határ lehet a fenntarthatatlan, és a fenntartható között.


- Szűrés nyilvánvalóan kell, ahol állatok élnek, ott nem is kérdés, nem is értem, hogy merülhet fel az ellenkezője, arra viszont jó ez az információ, hogy ahonnan a szűrés nélküli tanácsot, vagy opciót kaptad, azt a forrást nagy ívben kerüld!!! Nyomorékagyú állatkínzók voltak is, lesznek is, hál'istennek előre kérdeztél, nem utólag, mint sokan mások. Szűrőből elég egy motoros belső szűrő, nem kell túlbonyolítani, csak ne tudjanak belemenni a kis garnélák (esetleg szúnyoghálót lehet a beszívó részre rágumizni)


-A fajokat illetően arra érdemes figyelni, hogy tiszta fajokat ne keresztezz a garnélák esetében. Konkrétumokat illetően... hát igazából ez több dolog függvénye, nézz szét a greenaqua-n, igényeket, tartási körülményeket figyelembe véve.


- Ami az aljzat takarítást illeti, hát nem akarok most nagy mélységekig belemenni egy zárt rendszer jellemzőibe, legyen elég annyi, hogy ilyet se isten, (síva, visnu, amit akarsz) se a természet nem alkotott még meg, maximum a fantázia.

Ellenben amit Joule 200 éve törvénybe foglalt, az nagyon is igaz: Az anyag nem vész el, csak átalakul!!!

Ha egy állat megeszik valamit az egyik végén, az más formában kijön a másik végén!

És sajnálatosan a kémia is egy őszinte sportág, így végsősoron a keletkező vegyületek előbb utóbb ugyanolyan mérgezőek lesznek. (Így az aljzat takarítás nagy része rád marad, a részleges vízcserékkel egybekötött aljzatporszívózás gyakorlatáva!)


Ahol állatok élnek, hatványozott mértékben lesznek bomló fehérjék, az anyagcseréjük miatt. Amik végeredményben mérgezőek. Így nem létezik állat, ami "tisztító" lenne.

Ez ellen kizárólag a biológiai szűrés dolgozik, az abban résztvevő baktériumok. (ezért érdemelne verést, aki szűrés nélküli akváriumot javasol)


-Növény: Pf.... giga témakör.. alapvetően a fényből érdemes kiindulni. Mekkora fényerőt tudsz biztosítani? Ehhez képest kell kiválogatni a méretben is megfelelő növényzetet.

Mi a fényforrás? Led? Fénycső? Más? Hány watt, hány lumen?

Ezt az adott térfogat arányában mindenképpen mérlegelni kell, mielőtt bármit megveszel, különben könnyen az ablakon dobálhatod ki a pénzed.

Mit tudsz biztosítani, alacsony, közepes, magas fényerőt?

A kérdésből ítélve az első két kategóriánál maradnék.

A túl alacsony fényerő nem jó, mert beszűkíti a lehetőségeidet, a közepesnél nagyobb viszont brutálisan megnövelheti a költségeidet.

2022. nov. 19. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Egyetértek az 1-esel, de azért mellékesen megemlítenék ezt-azt. Nem mint pontosítás-okoskodás vagy ilyesmi, hanem inkább csak egyfajta kiegészítés, érdekesség.

Szóval ami a szűrő nélküli akváriumot illeti igen, ahol kezdőknek ilyet ajánlanak azt messziről el lehet kerülni. Viszont lépten-nyomon az ember látja ,hogy gyakorlott akvaristáknál néha felbukkannak szűrő nélküli aksik s mégsem egy ammóniás pöcegödör az egész. Nos ilyenkor a szűrést csak a talajban levő baktériumok és a növényzet végzi (nincs szűrő mint gép, de szűrés az van). Viszont ez egységnyi idő alatt kevésbé hatékony ezért rendszerint negyed annyi állat van mint amennyi egy jó szűrővel lehetne. Na meg nem kezdő szint az ilyen mert tisztában kell lenni az állatok terhelésével, növényzettel, vízértékekkel stb-stb. Viszont létezik ilyen, működik de azért ne akarj ilyennel kezdeni mert könnyen sírás lesz a vége. Főleg kicsi akváknál.


S ha már szűrés egy sima belső valóban a legegyszerűbb, bár szerintem ilyen kicsi helyre jobb egy akasztós. Annyival is kevesebb helyet foglal. Érdemes lehet szétnézni a neten, facebook csoportokban stb hátha kapsz olcsón egy használtat.


Növényzet-állatok: ez ahogy írta az 1-es sok dolog befolyásol, kezdve a fénnyel. Sok konkrétumot én sem tudok mondani, inkább csak ajánlgatok ,hogy például a garnélák szeretik a mohaféléket szóval azok legyenek. Garnélából egész könnyen beszerezhetőek s tarthatóak például a red cherry-k vagy a blue dream-ek (igen, lehetőleg egy helyre egyfajta menjen).


Meg még ezeket ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2022. nov. 19. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Akkor a nagyobb legyen úgy is, hogy annak kisebb az alapterülete? Kb 1050 cm2, a másiknak kb 1200.

Természetesen nem úgy képzeltem, hogy mindent feltakarítanak nekem, csak jó lenne, ha később a halas akváriumban összeszednék a lehulló felesleges tápot. Emellett ugyanúgy porszívóznék.

Jelenleg egy 15w-s fénycsövem van üresben (lument nem tudom), de ha ez nem megfelelő, veszek másikat. Régebben cyperus helferi-s akváriumnál használtam, azok nőttek, szaporodtak szépen.

2022. nov. 19. 16:55
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

" néha felbukkannak szűrő nélküli aksik... könnyen sírás lesz a vége. Főleg kicsi akváknál."


Pont ezért nem mentem ebbe bele, 30 liternél ez hamvában holt ötlet.


"15w-s fénycsövem van"

Akkor gondolom klasszik T8 45 cm.

Nem nagyon tudsz helyette másat venni, a foglalat, és az elektronikus előtét meghatározza, hogy teljesítményben csak ilyet tudsz beletenni.


Az "üreset" nem tudom mire érted, itt elvesztettem a fonalat.


Eddig arról volt szó, hogy van 2 opció, ami még meg sincs, (és ilyen fénycső amúgy is 54-esekben szokott lenni, nem 20-30 literhez)

meg egy plattis, ami meg nyilván nem üres.

2022. nov. 19. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#4


“Pont ezért nem mentem ebbe bele, 30 liternél ez hamvában holt ötlet.”


Azért nem lehetetlen ilyen kicsi helyen sem. Nem egyszerű, az igaz, s éppen ezért én is kihangsúlyoztam ,hogy ne is akarjon ilyenbe belevágni. Csak mellékesen megemlítettem ,hogy létezik ilyen is.


Az “ürest” szerintem úgy érti ,hogy olyan világítás amit jelenleg nem használ/ pluszba van/ szabad stb. Gondolom én, aztán megírja erre gondolt-e.


Egyébként #3 Kérdező igen, a lehulló tápot jobbára összeszednék s igen, ettől még ugyan úgy illik talajporszívózni meg egyebek. Ezzel a “takarítással” hogy úgy mondjam annyit érsz el ,hogy a lehulló kaja nem kajaként fog lebomlani hanem megy egy kört s majd garnélaürülékként.

2022. nov. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, az ürest úgy értettem, hogy használaton kívüli.

Nyilván elsősorban inkább azokkal a felszerelésekkel dolgoznék, amik megvannak, csak éppen nem használom őket: a két akvárium és a világítás, de ez utóbbit, ha nagyon nem jó, le tudom cserélni (nem szettben vannak).

2022. nov. 19. 18:17
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ja értem, akkor jó.

Mármint a fénycső.

2022. nov. 19. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
56%

Amikor olyan ügyben írok amit még nem próbáltam akkor odaírom hogy szerintem. A csiga egy állat, mindig kevesebb anyag jön ki belőle mint ami belejut, pár literben önfentartó szisztéma alakítható ki 1db. falevéllel indítva, pusztán erős fénnyel megvilágítva, bármilyen szűrő alkalmazása nélkül.

SZERINTEM pár garnéla vízterhelése sem olyan mértékű ami szűrés nélkül nem megoldható 30 literben, fonalas algákkal, békalencsével.

2022. nov. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

8-as, köszi, hogy odaírtad, hogy szerinted, így tudni lehet, hogy mivel nem próbáltad, a válaszod tökéletesen irreleváns.


Ami a vízterhelést illeti, mindig az arányokat kell nézni, tehát az igaz, hogy 1 garnéla kicsi, de 30 liter is kicsi!!!

Azon kívül "pár" garnéla fogyasztása tényleg nem sok, viszont elképesztően szapora jószágok.

Emellett pedig szűrés nélkül nincs az a kis mértékű vízterhelés, aminek a salakanyagai ne gyűlnének fel, ha bármiféle probléma adódik mondjuk a növényekkel.


Amúgy többször hangoztattam már, de úgy látszik ebből sosem elég:

egy kezdőnek, aki le is írta, hogy elveszett az infók között, és nem tudja mi az igaz, borzasztóan kártékony dolognak tartom, olyan infókkal etetni, hogy fenntartható egy akvárium szűrő nélkül.

Mivel aki nem ért hozzá, az befolyásolható, és hajlandó elhinni mindent. A hülyeséget is. Aztán jön vissza 2 hónap múlva, hogy miért rohadt be az egész rendszer.


Persze, szűrő nélkül is fenntartható. 10.000.000 akváriumból 1.

Egy profi akvarista, aki éveket szánt mondjuk a növényezésre, plusz újabb éveket "élőgépes" rendszerek egyensúlyának a kialakítására, az akár meg is próbálkozhat vele.


Csak atom fölösleges erről beszélgetni, mert a kérdező több szempontból is fényévekről integet ennek a szintnek.

2022. nov. 19. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Barnabas333 ***** válasza:
74%

Üdv!

Azt írták már, hogy ilyen vízben csak egyetlen fajta garnéla marad meg?

Hiába szeretnél színesebbet, azoknak nem jó a sima kemény csapvíz.

2022. nov. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!