Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdő akvarista. Segitenétek?

Kezdő akvarista. Segitenétek?

Figyelt kérdés
szeretnénk egy akváriumot. Olyan 65-80 literesre gondoltunk. Mit kell hozzá feltétlen beszerezni és milyent ajánlotok belőle? Hogy kell elkezdeni berendezn? Hány halat tegyünk bele maximum és milyen fajtákat ajánlotok? Algaevőt is tehetünk bele? Van egy 3 éves lányunk,valami mozgékony halakat szeretnénk. Ha valaki leirná lépésről lépésre a dolgokat megköszönném. Hosszútávra tervezzük,később szeretnénk bőviteni
2010. okt. 8. 13:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy nagyon bonyolult és terjedelmes téma ahoz, hogy csak úgy leírjuk, hiszen terjedelmes könyvek foglalkoznak ezzel. Nem elég annyi, hogy mit vegyél, hanem a gondozás is sokrétű. Ajánlom figyelmedbe az akvarista.hu kezdőlapján az 5 e-bookot új tagoknak, a fórumokat és a Horn-Zsilinszky könyvet. Ha ezeket átolvasgattad, akkor kezdj csak akvárium telepítésbe, mert nagyon sok csalódás fog érni, ha előkészület nélkül belevágsz.
2010. okt. 8. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
48%

A boltban, ahol veszitek biztos segíteni fognak (hisz nekik érdekük, hogy minél több cuccot vegyél hozzá), de azért leírom.:) 15 éve van akváriumom. 40L-essel kezdtem, most 400-nál tartunk.:) NE MULTIBAN VEGYÉTEK!

0.lépés: már most kezdd el gyűjteni az esővizet egy sötét (hogy ne algásodjon) tartályba, hordóba, nagyobb vödörbe

Ami kell:

1. akvárium

2. fűtőszál

3. szűrő (millió féle van, a mérete a lényeg, a boltban segítenek)minél nagyobb legyen.

Az a jó ha buborékol is. Ha nem akkor külön kell venni levegőztetőt.

4. világítás: ideális ha akváriumi neont veszel bele, és ne csak 1 színűt. nekünk 3 féle színű van, de 400L-es a cucc, úgyhogy megéri:) AQUA feliratú. De amúgy szükség esetén megteszi a sima neon is. Fontos, hogy időzítő kapcsolót vegyél hozzá, mert 12 órát szabad csak világítani! Ha sok a fény, zöld algás lesz a víz, ha kevés, akkor barna algás.

5.Hőmérő. Sok féle van, az üvegre tapasztós-elszineződős lapka nem túl pontos, olyat ne vegyél. Vannak tapadókoronggal az üvegre rögzíthető sima üveg hőmérők. Az jó. 20 fok alá sose menjen a hőfok, mert megfáznak és megdöglenek a halak! 22-23 az ideális. 25 sok.

6.Kavics. Talajnak. Sóderféle.

7. Kis merítőháló: halat fogni, piszkot kivenni.


Berendezés:

Kavicsfélét (apróbb-nagyobb vegyesen) vegyetek bele, a homok nem jó.

Feltöltöd vízzel. A legjobb az esővíz, ha csak csapvíz van, azt HAGYD 2 NAPIG ÁLLNI!!! Leülepszik, beleteszed a szűrőt és a fűtőszálat. Szépen letisztul és felfűti a vizet.

Nem tudom, szeretnél-e élő növényt bele, elég kényesek. Ezeket is ekkor kell beleültetni. Műanyag cseréppel adják, ebből nem kell kivenni, ha nincs a cserép aljában súly, tegyél bele kavicsot, mert ki fog lebegni a talajból. Lehet néhány díszt, bujkálót venni nekik. Ne túl sokat, 1-2-t.

A halat ezek után volna érdemes megvenni, mert a zacsiban nem fogják kibírni mindezt a hercehurcát.

Ha mész a halakért, vigyél valami takarót vagy egyéb melegen tartó valamit, mert ilyen hidegben nagyon gyorsan lehűlik a víz és akkor kész. Én csak nyáron mertem venni halat. Nagyon nehéz nekik fenntartani a kocsiban a 22-23 fokot. Közelről jó venni.

Szóval hazaérsz velük, ekkor tedd ZACSKÓSTÓL a halakat a vízbe, hogy a hőfokok kiegyenlítődjenek. Fél óra múlva engedj a zacskójukba 1-2 deci akváriumvizet. Fél óra múlva megint. Aztán engedd őket bele.

Halvásárlás: Alapszabály, hogy 1cm halra 2 liter víz jusson. Tehát egy 80 literes akváriumban 40cm hal lehet. 10db 4centis mondjuk.


Halfajták: A neonhalak nagyon szépek, csak érzékenyek a 20 fokra. De ajánlom őket. Csapatostól úsznak, többet vegyél egyszerre, legalább 5-öt.

Vitorláshal: látványos, strapabíró.

A szumátrai és egyéb díszmárna ugyan szép és kedves de érzékeny a víz összetételére. Nekem még sosem maradt meg hosszútávon egy sem.

Az aranyhalak a legigénytelenebbek. de szépek. Nekünk most ez van, mert még fűteni se kell rá. Egy 400Les akv-nak havonta 3000Ft volt csak a fűtése, nem bírtuk.

Vehetsz egy algaevőt is.

Guppik: ilyet akármilyet ajánlok. Kifejezetten akv.-i halak. Szépek, strapásak.

Ezeket mind tarthatod együtt, nem eszik meg egymást, legfeljebb az ikrákat.


Halkaja: vegyél vörös szúnyoglárvát, valami lemezes tápot, szeretik a tápkockát is. Kb 3 féle elég. Egy hal kb annyit eszik, mint a feje. Vigyázz, hogy ne etesd őket túl (tudom, nekem is van 3 gyerekem, imádják zabáltatni őket), mert berohad a víz, és az ammónia kinyírja a halakat. Maximum 1x kapjanak naponta, de nekem elhiheted, hogy 2 hetet is kibírnak kaja nélkül. Én hetente egyszer etetem őket.


Azt hiszem kimerítő voltam.:)

2010. okt. 8. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
57%
Volt már ilyen kérdés :o miért nem keresel először rá, mielőtt megkérdezné vki ujra? persze így kényelmesebb
2010. okt. 8. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
21%

Még mindig én, 14.12-es vagyok.

A gondozásról nem írtam.

Nagyon fontos: NEM KELL VIZET CSERÉLNI és tisztogatni, kipucolni az akváriumot, ahogy mások írják. Hosszú távon úgyis megunnátok. Ha nem nyúlsz a vízhez, csak utántöltöd, ha elpárolgott, akkor beáll az egyensúly, lehet hogy 1-2 hónap is kell, de utána tényleg nem kell hozzányúlnod! Én évek óta nem piszkáltam. Utántöltés, etetés, ennyi. Ehhez azonban tényleg egyensúly kell: megfelelő mennyiségű fény, nem túl etetni, kevés hal, levegőztetés, és esővíz. Mondjuk az első akváriumom csapvizes volt, de mindig tartottam egy kancsóban mellette állott csapvizet (legalább 1 heteset) és azzal töltögettem utána.

2010. okt. 8. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
84%

14:12-es, bár hosszú, de egyáltalán nem kimerítő. Mindenbe belekaptál egy kicsit, de semmit nem írtál le megfelelően.

Például felsoroltál 4 eltérő igényű halat találomra, melyek nem is tarthatók együtt. A vitrolásnak például kicsi a 60-80 liter, neonokból 8-10 körül kezdődik egy csapat, aranyhal pedig egyikkel sem tartható, mert míg a többi melegvízi, ő a hideget kedveli. Semmit nem írtál a növényekről, egyáltalán nem strapásak, csak megfelelőeket kell választani. Például a jávai moha, lándzsás vizipáfrány és sok sok faj jól bírja a gyűrődést.

Semmit nem írtál a szűrésről, a minél nagyobb nem teljesen igaz, nem szóltál a biológia és mechanikai szűrésről és még sorolhatnám.


Felesleges belekezdeni egy ilyen leírásba, mert bár jót akarsz, rengeteg dolog kimarad. Ezt nem lehet 1 perc alatt megtanulni, élőlényeket szeretnél gondozni, ahoz pedig felkészültség kell.

És nem akartalak leszólni, tudom, hogy jót akarsz, de ez így kevés.

2010. okt. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
400 literesben jó szűréssel beáll az egyensúly, de 80-ban nem... Esetleg külső szűrővel....
2010. okt. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
27%
14.12 vagyok. Tudom, hogy nem voltam teljeskörű, de én se ölrülnék olyan válasznak, hogy olvass el x könyvet vagy ilyesmi. Még ennyit sem tudtam, mikor kezdtem. A 40 literesemben beállt az egyensúly. Nem volt kristálytiszta, mint a könyvekben, de nem kellett piszkálni, és még ma is élne, ha nem költözöm el otthonról.;)
2010. okt. 8. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

14:12-nek én sem adok teljesen igazat. Tényleg nagyon belekapkodtál, sok a helytelen dolog is, mint ahogy Murr is írta.

Például miért is nem jó a homok? Vannak halak, aminek kifejezetten EZ KELL!! Pl. afrikai sügér. Egyfolytában túrják az aljzatot, a kavics szétvágná a szájukat. Mindegy, nem fogok nekiállni regényt írni, de ha valaki elkezd akváriumot telepíteni IGENIS OLVASSON!!!

Szóval kérdező: akvarista.hu, ott az e-book-okat olvassátok el, a Horn-Zsilinszky pedig az "akvaristák bibliája" :) Én is ezeket ajánlom.

2010. okt. 8. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Jah, a másik. 20-22 fokos víz?? Esetleg aranyhalnak.

Nekünk 300 literben vannak afrikai sügérek (malawi). Ezeknek 25-26 fok kell, ez alatt megfáznak. Ennél több meg sok. Max. akkor szabad emelni, ha darakórosak. De még sose voltak.

112 literesben vannak vitorlások, neonok, tetrák. Őket így kaptuk egyben. Nekik is 25 fokos a víz, nagyon jól érzik magukat.És van 2 db 60 literes nevelőnk is. Összesen most kb. 120 halunk van, ebből sok kicsi, és van pár nőstényünk ami épp forgat.

És arra nagyon oda kell figyelni, mit milyen hallal raksz össze. Ajánlom a diszhal.info weboldalt is. Itt részletes leírás van a halakról, melyiknek milyenek az igényei, hol él stb.

Heti 1x eteted őket??? Jézus mária...napi 2x etetünk, legrosszabb esetben 1x. Átlagban 9 napot bírnak ki a halak kaja nélkül. Akkor koplaltunk csak halat, ha opálos a víz (papucsállatka vagy infuzória miatt), mert ez halkajával és halkakával táplálkozik. Szóval ez, hogy heti 1x etetünk, TILOS. Napi 1x legalább, és annyit, amennyit épp megesznek. Csipetenként adj nekik, majd kitapasztaljátok mennyit esznek meg.

Kis akváriumnál nem fog beállni az egyensúly. 200 liter felett esetleg beáll. Be kell üzemelni az akváriumot, aljzatot kimosni, beletenni a köveket, díszeket, ÉLŐ növényt, szűrőt beindítani, melegítőt, levegőztetőt beletenni. 2 hét járatás után mehetnek bele a halak. Esetleg lehet bele tenni vízkezelőt, szűrőbaktériumokat, ezek gyorsítják a biológiai egyensúly beállását.

Heti 30-40% vízcsere kell, állott vízzel. Erre tökéletes a csapvíz, csak hagyd állni 1 napig, akkor kimegy a klór belőle és mehet is az akváriumba. Ioncserélt vízzel is lehet ezt csinálni. 1 hétig nehogy hagyd állni a vizet, mert ha nem mozog akkor "megbuggyan". Ne úgy képzeld, hogy büdös zavaros lesz, de az már nem egészséges.


Ha szeretnéd írj nekem privát üzit, szívesen segítek nektek, válaszolok bármilyen kérdésre! :)

2010. okt. 8. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Jah, és kell tisztítani az akváriumot. Kapni lehet kimondottan aljzat tisztítót erre a célra. Nagyon egyszerű használni.

Ez azért kell, mert a halkaka és a maradékok leesnek és az aljzatba beágyazódnak, és szépen az ott elkezd lebomlani, majd tele lesz nitrittel a víz, ami mérgező. Vannak aljzattisztító halak (pl. páncélosharcsa), de azért tőlük se várjuk el, hogy kakát egyenek. Az anci (algaevő harcsa) pedig nem igazán ott eszeget.

2010. okt. 8. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!