Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan lehet rendbehozni egy...

Hogyan lehet rendbehozni egy elalgásodott akváriumot?

Figyelt kérdés

Az akvarisztika alapjaival tisztában vagyok, évek óta van 2 akváriumom, egy 45 és egy 80 literes. De azok soha nem értek el ilyen gyászos szintet, és nincs is pl. külső szűrőm, ez egy újdonság nekem.

Egy 112l akváriumról van szó, amiben 8 db vörös neon, 4 db fantomlazac és egy algaevő harcsa van.

Egy Atman 600-as külső szűrő működik benne, és van egy ilyen lámpa is:

[link]

A szűrő soha nincs kikapcsolva, a lámpa pedig 12 órás időkapcsolón van.

Az elmúlt néhány hónapban az akvárium teljesen el volt hanyagolva. A technika ment, de vízcsere kb 3 hónapig biztosan nem volt. A halak nem kaptak napi szinten enni, csak heti 2-3 alkalommal.

Ennek ellenére a halak szépek, egészségesek, a víz kristály tiszta, viszont az akvárium nagy részét a barna ecsetalga benőtte. Vannak kisebb zöld fonalak is, de nagyrészt a barna jellemző.

Én kb. 2 hete kezdtem foglalkozni az akváriummal, és eddig annyit csináltam, hogy 2 tő Microsorum kivételével minden növényt kidobtam, annyira be voltak nőve, hogy nem is látszott a levelük.

Emellett 3 naponta csinálok egy 20%-os vízcserét az akváriumban, előtte az üvegről, kövekről, tárgyakról stb. lekapargatom az algát, és a vízcserekor ezt leszívom az akvárium aljáról. Ja, és most már napi szinten etetve vannak a halak fagyasztott eleséggel.

Nitritet és ammóniát nem mértem a vízben, a nitrát 10-15 mg/l között van.

1. Mit tudok tenni, hogy ez az algásodás megszűnjön? Nagyon sokat javult a helyzet, de azért még mindig látom pl. a növények levelein, hogy ezek a fonalak jönnek ki.

2. Van benn egy vasfa, amire rá van növesztve egy moha ("karácsonyfa-moha", állítólag, bármi is legyen az). Nekem ez is egy algafészeknek tűnik... vajon ezt is dobjam ki?

3. Ez a világítás rendben van? Nem sok, hogy 12 órát ég? Nekem 8 órát égnek a lámpáim... amúgy az akvárium egy belső sarokban van, alig-alig kap természetes fényt.

4. A szűrő jól működik, van rendes vízhozama, ettől függetlenül szétszedjem? Vagy ami nem romlott el, azt nem kell javítani?

Sajnálnám, ha az akváriumot nem lehetne megmenteni, bármilyen jó tanácsnak örülök.


2023. ápr. 23. 09:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A szűrőt szedd szét, ellenőrizd milyen szűrőanyag van benne, ha nagyon gagyi (sima faló kerámia gyűrű) akkor azt értelmes biológiai szűrőre kell cserélni.

Ha van rendes vízforgatás, akkor oké, de ha idővel lassul, nem biztos, hogy a szűrőközeget kell ritkítani, lehet, hogy érdemes egy kis, gyors, motoros belső szűrőt még betenni, mert a külsők nem arra vannak tervezve, hogy rendes áramlást csináljanak!!!

(Egy ekkora szűrő, ha rendesen be van érve, el van iszaposodva, fele akkora akváriumban tud rendes áramlást csinálni, mert csak csörgedezni fog a víz)


A világítás több szempontból kérdéses.

Ez a színes vacak alapból erősen algásíthat, ha állítható, valahogy próbáld vele imitálni egy 3 sávos cső semleges színét. A túl sok vörös és kék, nem a barátod!!!

A 12 óra véleményes, akár elfogadható is lenne, de itt jön a következő kérdés: Jelenleg miknek világítasz?

Mert ha a növények 90%-át kidobtad, akkor nem a 12 óra, még a 12 perc is sok, az összes fényt az algák használják, logikusan, mivel nincs növény konkurencia.

Ahhoz, hogy értelme legyen a világításnak, sok, jól fotoszintetizáló növény kell, amik azután, hogy beültetted őket, majd akklimatizálódnak, és majd ha mennyiségben, minőségben megfelelő a fény, elkezdenek nőni (1 hónap) és majd a növekedésük fog tápanyag konkurenciát jelenteni az algáknak.

Ha a kari.moha elalgásodott, akkor menthetetlen, szintén kuka.

A vízcseréket aljzatporszívózással csináld, lassan csökkentheted heti 2x15%-ra, majd heti 1x30%-ra. Etetésből heti 1 koplalónapot be lehet iktatni.

Először is növények kellenek, amik nem túl fényigényesek, ennek ellenére aránylag jól nőnek.

2023. ápr. 23. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

De, sok a 12 óra. Nálam 6-8 órákat mennek csak.


Nem rég vettem egy használt 110 literes akváriumot én is, és ugyanilyen alga gondom volt. Én lecseréltem a ledes világítást sima t8asra és azóta nem nőtt több alga. Szépen letisztítottam a fákat ahogy tudtam, de ami rajta maradt, az is kopik elfele.

Lágy vizet használok. Az előző tulaj csapvizet használt.

Én azért is gondoltam hogy a led lehet a hiba (olcsó diversa lámpa) mert a többi akváriumomban t8as fénycsöves világítás van, és soha nem volt alga gondom. A high tech akvás, led világos akvarista ismerőseim mindig küzdenek az ecset, fonal algával.

Nem tápozok, vízkezelőt se használok.

2023. ápr. 23. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az 1-esnek teljesen igaza van. Mikor írtad ,hogy a növények nagyját kidobtad már írtam is volna ,hogy oké de most mik maradtak s milyen állapotban. Illetve ez továbbra is kérdéses.

Szerintem is próbáld meg kicsit barátibbra állítani a világítást mind színre mind időtartamra, illetve szerintem szerezz be lebegő növényeket is, pl: békalencse, kagylótutaj, rucaöröm stb. Azok már alapból gyorsan nőnek, hamar megszokják az új helyet s árnyékolnak is.


Ami menthetetlenül algás azt dobd ki/ vágd le, tereptárgyakat súrold le stb. Gondolom tudod ,hogy ez nem megy egyről a kettőre, jobb esetben hetek-hónapok munkája. Vigasztaljon ,hogy az algák tulajdonképpen csak esztétikailag problémák. A betöltött szerepüket figyelve nagyjából ugyan azt csinálják mint a növények.

2023. ápr. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
"bármilyen jó tanácsnak örülök." Az enyémnek nem fogsz. A fenti jó tanácsok remélem beválnak, de "az élet nem vajaskenyér" ezért az ellenkezője is igaz. Nekem csak led világításaim vannak több akvában is, nitrit kontrollal minimálisra letekert szűréssel és nincsenek algaproblémáim. Amikor voltak barna és ecsetalgáim az mindig a kémiára volt visszavezethető. Én nem pucolgattam semmit mert a módszer fontosabb a gyors eredménynél. Sajnos nem árulnak tesztet szénhidrát származékok jelenlétére, nem foglalkozik vele a szakirodalom se de pl. a vizihortenzia kötelező elem mert jól felismerhetővé teszi a problémák eredetét.
2023. ápr. 23. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyon jókat írtatok.

1. Konkrétan 1 db C. wendti brown, 1 db Microsorium sp., valamint az eléggé algás kari(geri) moha van most az akváriumban.

Szerintem én rossz irányban gondolkodtam, mert úgy voltam vele, hogy ha új növényeket veszek bele, ugyanúgy benövi őket az alga, mint azokat, amiket ki kellett dobnom. Ezért nem vettem. De persze, értem a logikát, szerintem akkor fogok venni.

2. Van egy olyan lámpatestem, amibe 2 db 60 centis fénycsövet lehet tenni, és van is benne 2 db 6500 K-s fénycső. Ez akkor jobb lenne, mint a jelenlegi, LED-es világítás?

3. Belenéztem a szűrőbe, felül szivacs van, utána a rekeszekben meg ilyen lukacsos habkő szerűség, kis darabok. Ez jó?

2023. ápr. 23. 20:49
 6/6 anonim ***** válasza:

Jobb a fénycső, gondolom 860 vagy 865-ös, jobb a spektruma.

Ha a habkő apró lyukacsos, mint egy szivacs, az is jó.

2023. ápr. 23. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!