Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Van baja a halamnak?

Van baja a halamnak?

Figyelt kérdés

Teleszkóp szemű aranyhalam 2020 szeptemberében vásároltam és egy hete így bevan lassulva. Estefelére lemegy a víz aljára, szinte a földön fekszik. Napközben aktív. Ma viszont a hátsó falra tapadva lebegett kicsit elgörbült testtel, elsőnek azt hittem már nem is él.

Észrevettem hogy az eddig gyönyörű farka szét van repedezve. Ez minek lehet a jele? Amikor vásároltam, utána volt szétrepedezve, de akkor tudom, hogy egy másik halam bántotta és megtépázta. Most viszont teljes nyugalom van az akváriumban, nem bántja senki, mégis repedezik neki.

Nagyon féltem, nem tudom mit csináljak és tanácstalan vagyok, hogy ez a lassulás és farok repedezés lehet e valamivel összefüggésbe.

Negatívat nem kérek, meg vagyok ijedve kérlek segítsetek!



2023. ápr. 23. 22:14
 1/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Az biztos ,hogy valami baj van. Írj részletesen a tartási körülményekről, illetve nem árt egy 30 vagy max. 50%-os vízcsere.
2023. ápr. 24. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Éjszaka lett egy kb 30%os vízcsere, azóta pedig szinte meg sem áll.

Egy fátyolfarku aranyhallal van és kettő tetrával. Ja és van velük egy zebradánió?!, nem tudom erre most kerestem rá. 20-21 fokos vízben vannak. Ez kb 2 éve így van, azóta így élnek, nem nőtt senki szinte semmit, nem volt bajuk. Most annyi változást észlelek, hogy ez a zebradánió mindig a viz tetejen uszkál és az egyik oldala kezdett így, mint ami sebes, de nem voros seb, hanem mint neki a szine. Es az a valami már nőtt, kicsit feketés. Elsőnek úgy tudtam leírni magamnak, hogy mintha rohadna a hal oldala. Őt érdemes kivenni az akváriumból? A teleszkópszemű az első számú, mindig ő az első mindenben.

De jelenleg jobban van mint tegnap.

2023. ápr. 24. 10:32
 3/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Jó ,hogy ezeket is leírtad de írd le ,hogy mekkora akvárium, milyen szűrés, növényzet, talaj, dekoráció, vízcserék mikor mennyi stb-stb.

Az így első nekifutásra nem jó hír ,hogy egyik sem nőtt semmit 2 év alatt. Főleg az aranyhal mert azok hatalmasra nőnek, vagyis nőnének :/ A hal összeállítás is messze lehetne jobb, de most egyelőre kezdjük az alapoktól.

2023. ápr. 24. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nem úgy értettem, hogy nem nőttek semmit ennyi idő alatt, hogy fejletlenek. Hanem, hogy szépen növögettek nálam, de úgy látom, hogy elérték azt a nagyságot amitől már tovább nem nőttek. Kb fele akkora volt mindegyik a vásárláskor, mint most.

Mivel annyira nem értek ilyenekhez, hogy milyen szűrés így erre válaszolni sem tudok. Az akvárium vásárlásakor az akvarisztikába a hozzáértő dolgozó adott egy szűrőt, azóta használom.

Növényzet van benne, művirágok, talaj az színes véleményem szerint apróbb szemű kavics, de nem az a nagyon apró. Vízcserét szoktam évente egyszer egy teljes nagytakarítást (a víz majdnem felét meghagyva persze), sosem cseréltem még a 100%-át a víznek. De havi szinten szoktam a víz kb 20-30%-át cserélni és a dekorációkat takarítani.

Kajának kapnak lemezest, illetve morzsa mixet.

A kicsi zebradániót azóta kivettem, ő már nem velük úszkál.

Mivel nem vagyok akvarium szakértő így nem is érdekel az okoskodó emberek kommentje, minden döntést az akvarisztika dolgozóira bíztam. Ők tanácsolták az akváriumot, a szűrőt és ez alapján választottuk ki a halakat, hogy milyenek is legyenek benne, de tetszenek is.

Sosem volt még problémám, voltak kisebb halaim is az elején (pl. neon), de ők nem maradtak meg. Egyszer volt az akváriumban kb másfél éve darakór. Volt ami elpusztult, de nem mind. Kezelve voltak, akokr szintén ajánlott cseppekkel.

Az akvárium egyébként egy 70x40-es területre van elhelyezve és majdnem, hogy beteríti az egészet. Literre passzolom. :)

2023. ápr. 25. 00:30
 5/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Mielőtt a többire rátérnék ez is a te kérdésed?


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..

Csak mert eléggé hasonlóak a körülmények s kicsit összezavar ,hogy ha ez a tiéd akkor most mennyi hal van pontosan.


Most akkor a többi:


“Hanem, hogy szépen növögettek nálam, de úgy látom, hogy elérték azt a nagyságot amitől már tovább nem nőttek.”


A többire még igaz is lehet, de az aranyhalra pont nem igazán. A normál testű, “tavi” aranyhal képes megnőni több mint 30 cm hosszúra s több kilósra. Ez egy pontyféle, pontosabban ha jól tudom az ezüstkárász rokona/ variánsa.

A tenyésztett “akváriumi” gombóctestű fajták hosszra inkább olyan 15-20 cm körül vannak de súlyban bepótolják a lemaradást. A boltokban kapható pincurka kis halak általában pár hónaposak, kb fél évesek.

Életkorra meg képesek több mint 20 évig élni. Ami a többieket illeti a zebradániók és tetrák (gondolom fekete tetra) kb 4-6 évig élnek, de van amelyik tovább. Szóval egyik halad sem öreg, az aranyhal főleg nem.


Szóval nagytestű halak amik baromi sokat piszkítanak. Ráadásul az aranyhal hidegvízi, míg a többi halad trópusi. A korábban írt hőfok jó az aranyhalnak, de a többieknek nem annyira.

Nagy testhez nagy hely kell s emiatt az aranyhalazás 150-200 litertől kezdődik. Mivel csapathal ezért legalább 3-4 halat illene tartani, újabb halakhoz fejenként +50 litert érdemes számolni.


S akkor most ejtsünk pár szót az akva méretéről. Azt írod passzolod ,hogy mennyi literre. Hát én nem. Ez egy egyszerű térfogatszámítás: hosszúság x szélesség x magasság / 1.000. Tehát írod ,hogy 70x40-es területen van. Most az egyszerűség kedvéért úgy veszem ,hogy tényleg kereken 70x40 s legyen mondjuk 35 cm magas. 70x40x35=98.000, 98.000/1.000=98. Tehát HA ilyen méretei vannak az akvának akkor az kb 98 literes.

Ha azt szeretnénk megtudni ,hogy mennyi víz van benne akkor ebből ugye lejön egy kevés az üveg vastagsága miatt, meg ha a magasságot az üveg széléig méred (s nem a vízfelszínig) akkor is lejön egy kicsi mert nincs csurig töltve, na meg minden ami benne van az vizet szorít ki. Tehát egy majdnem 100 literes akvába belemegy mondjuk kb 85-90 liter víz. Tetráknak, dánióknak elmegy, aranyhalazni kevés.


“Mivel annyira nem értek ilyenekhez, hogy milyen szűrés így erre válaszolni sem tudok.”


Azért azt meg tudod mondani ,hogy belső vagy külső, név/ márka/ típus magán a szűrőn is rajta kell legyen (ha nincs meg a doboza).


“Az akvárium vásárlásakor az akvarisztikába a hozzáértő dolgozó” (…)


Na ez visszatérő elem s sajnos el kell keserítselek de ha neked eladtak színes kavicsot, műnövényt meg aranyhalat egy helyre akkor az nem hozzáértő dolgozó. Sajnos sokan esnek abba a hibába ,hogy megbíznak az eladóban mert “aki ilyen helyen dolgozik biztos ért hozza”. Akinek nem inge… de sokszor vagy nem értenek hozza vagy rosszabb esetben egyenesen át akarnak verni. Ők ott eladni vannak, a vásárló dolga ,hogy felkészülten menjen oda.

Egyébként nem akarok nagyon okoskodni meg kötözködni de ha még friss lenne a dolog akkor elnézném de azért 2-3 év alatt illett volna utána olvasni a dolgoknak. Csak itt a GyK-n rengeteg aranyhalas kérdés van, de a net is tele van. Persze sok a téves infó is, ezért tudom ajánlani ezeket:


[link] , [link] , [link] , [link]


“Növényzet van benne, művirágok”


ÉLŐ növény is van? Vagy csak mű?


“talaj az színes”


Színes kavicsot s műnövényt nyugodtan ki lehetne dobni s rakni helyére valami normálisat. Nem kell drága dolgokra gondolni, rostált sóder, gyöngykavics, szűrőhomok, kvarchomok stb illetve ezek tetszés szerinti keveréke megteszi.

Növényekből pár cryptocoryne, anubias, moha, indiai vízicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, tócsagaz, békalencse, kagylótutaj stb megél kb közepes fény alatt, akár külön tápozás nélkül. De róluk bővebben majd később (meg az ajánlott oldalakon).


“Vízcserét szoktam évente egyszer egy teljes nagytakarítást (a víz majdnem felét meghagyva persze), sosem cseréltem még a 100%-át a víznek. De havi szinten szoktam a víz kb 20-30%-át cserélni és a dekorációkat takarítani.”


Eddig ebben van a legkevesebb hiba. Bár az évi teljes takarítás normál esetben nem lenne indokolt, de nálad pillanatnyilag elmegy. Illetve ilyen helyzetben kicsit ritka a havi 20-30%. Egyelőre legyen heti, vagy minimum 2 heti max 30%. S keveset etess, míg rendeződnek a dolgok elég ha kb 2 naponta kapnak egy keveset. S ha már a kaja akkor


“Kajának kapnak lemezest, illetve morzsa mixet.”


Jó dolgok a tápok, de inkább csak kiegészítésnek. Majd a jövőben fő eleségük élő vagy fagyasztott kaja legyen mint fekete s fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb. Vörös szúnyoglárva s tubifex ha lehet kerülendő.

Illetve főleg az aranyhalnak fontosak a növényi eredetű dolgok mint puhára főtt/ forrázott spenót, uborka, cukkini, tök s dinnye héja, sárgarépa stb.


“Mivel nem vagyok akvarium szakértő így nem is érdekel az okoskodó emberek kommentje, minden döntést az akvarisztika dolgozóira bíztam.”


Na s valahol itt csúsztak el a dolgok, de erről már írtam. Egyébként nem muszáj rám vagy bárki random “anonim” emberre hallgass. Nyugodtan nézd meg az ajánlott oldalakat, kérdezz tapasztalt akvaristákat (pl: facebook csoportokban) s vesd össze a kapott infókat. Hamar kisül ,hogy amit ahogy az eladók tanácsoltak hosszútávon nem működőképes.

2023. ápr. 25. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ha ugy jobban tetszik, akkor az aranyhal olyan 10-15 centis lehet es nagyon kicsi volt amikor vettem. Sulyban viszont neten lattam kepeket, nem tartozik a “kover” kategoriaba.

Lassan harom eve eli igy az eletet.



Igazabol en ertem hogy miert ezek a kerdesek, konnyebb megallapitani a halnak a bajat, ha van. De 3 even at ugyanabban a meretu akvariumban, ugyanazokkal a MŰnövényekkel és színes kaviccsal van. Eddig semmi baja sem volt, ugy latom rajta hogy most sincs mar kulonosebb mert uszkal, nem inaktiv, csak a farka van szetrepedve par helyen.


Enyem mindket kerdes, de nem ertem mit nem ertesz. Mindenhol leirtam h 4 halam van, mivel a danio elment. Az h regebben voltak kisebb halaim is, szerintem ertelmezheto.


Olvastam itt mar rengtegeget utana az aranyhalaknak sot mas halaknak is. De nagyon keves olyan kerdest lattam ahol nem all neki valaki a kerdezonek, nem volt meg meg a tokeletes kerdezo akinel minden klappol. Lehet hogy pedig jo is minden, ha nem is 100%ba. Csak itt is sok az anonim, (nyilvan nem rad ertettem), aki azt se tudjuk, kicsoda micsoda es mindenkitol okosabbnak hiszik magukat.

2023. ápr. 25. 08:36
 7/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az nem volt teljesen tiszta ,hogy aranyhalból 1 vagy 2 van. De akkor 2 aranyhal s 2 tetra, oké.


Igen, ez a baj az aranyhalakkal ,hogy nagyon szívósak. Ez furán hangzik, de ez azért “baj” mert ha nem megfelelőek a körülmények akkor is nagyon sokáig kihúzzák. Azért a többi hal idő előtti pusztulása minimum gyanús jel kellett volna legyen ,hogy valami nem kerek.

Nálad még hellyel-közzel jó helyen vannak, nem túl szűk a hely, vannak időnként vízcserék. A tiédnél SOKKAL rosszabb helyen is képesek akár 1-2 évet kihúzni. S ekkor gondolja az ember ,hogy biztos nem miatta halt meg, elvégre ha ilyen sokáig élt akkor biztos nem a tartási körülményekkel volt baj. Csakhogy az ,hogy kihúzta pár évig nem jelenti ,hogy jól is élt. Egész életében láncra vert, moslékkal etetett kutya is képes elélni 10-20 évig, mégsem jó neki úgy.

Ráadásul a halak sok más állathoz hasonlóan tünetrejtők. Ha már látható tüneteket mutatnak akkor rendszerint nagy baj van.


S igen, sokszor beleállnak/ állunk a kérdezőkbe. Az internet világát éljük, nemhogy évek hanem csak percek s kattintások kérdése elérni bármilyen infót. Még csak könyvtárba sem muszáj menni. Igenis ha az ember állatot vállal akkor ne legyen lusta utána olvasni. Mo.-n amúgy is finoman fogalmazva nem túl fényes az átlag állattartási kultúra, nem kell még lefele nyomni a statisztikát.

S igen, lehet hülyeségeket is olvasni, de ez igaz bármire és mindenre. Ezért kell kritikusan kezelni a forrásokat, ez mindenhol nagyon fontos. Szóval ha beleállnak az emberbe akkor nem ezen fennakadni meg megsértődni kell hanem felismerni ,hogy esetleg igazuk van s jogosan teszik. S én most abszolút kedvesen állok hozzád, de a leírtak alapján simán jöhetne valaki aki –részben jogosan– visszaküld édesanyád rózsájába mert 3 év alatt nem jártál rendesen utána az akvarisztikának.


De mindegy is, hagyjuk mi volt s koncentráljunk arra ,hogy mi legyen. Szerintem az aranyhalakat vagy ajándékozd el vagy szerezz be sokkal nagyobb akvát, de ebben nem maradhatnak. Ha ezt eldöntötted akkor mehetünk tovább ,hogy mi legyen.

2023. ápr. 25. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a valaszt, inkabb szetnezek meg valaszok utan mashol. Es megkerdezem az akvarisztikaba is a hozzaerto ismerosomet. Tudom hogy ert hozza, nem kell bizonygatnom senkinek sem.

Köszönöm hogy szantal ram idot es valaszoltal.

2023. ápr. 25. 17:27
 9/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Hát legyen, te tudod. Tulajdonképpen a linkelt oldalakkal kb át is adtam mindent amit átadhatok, legalább is megtalálod mi szükséges az aranyhalaknak, szóval akkor hagylak. Szép napot.
2023. ápr. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!