Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hasvízkór halaknál hogyan...

Hasvízkór halaknál hogyan gyógyítható?

Figyelt kérdés
Valószínűleg hasvízkóros a bettám (a hasánál meg van duzzadva, ott elváltak a pikkejei a testétől, nem eszik) tegnap még csak nem evett, mára megduzzadt. Azt olvastam, hogy gyógymedencébe kell tenni, vagy az akváriumba kell gyógyszert tenni. De milyet és mennyit? 54 literes az akvárium, a betta mellett razbórák, panda coryk, egy csiga és garnélák vannak. A víz jelenleg 27 fokos. Karanténakváriumom nincs, a többi hal látszólag jól van.

2023. jún. 2. 15:19
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Lehet venni rá gyógyszereket de nagyrészt pusztulás a vége.
2023. jún. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Köszi a választ :(


A többi hallal mi legyen? Ez fertőző?

2023. jún. 2. 16:40
 3/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Lásd például: [link]


Sajnos nem fűznék hozza sok reményt ha már ilyen állapotban van. Ha kezeled akkor jobb lenne karanténozni. Nem muszály másik akvárium, egy tiszta vödör/ lavór is megteszi. Mivel ez bakteriális eredetű cucc ezért ahogy a linkelt oldalon is írják antibiotikummal s hasonlókkal lehet próbálkozni.


Viszont ha ezt a halat nem is, de a többin még lehet segíteni, megelőzni. Ellenőrizd a vízminőséget ,hogy minden rendben van-e (pl: ammónia-nitrit-nitrát szint)? Valami nem stresszeli-e a halakat? Kaja is rendben, nincs véletlenül lejárva? Amúgy mivel etetsz? Illetve milyen a szűrés? Mennyire erős az áramlás (bettákat a viszonylag kevés áramlás is képes stresszelni)? Stb.

2023. jún. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

"Ellenőrizd a vízminőséget ,hogy minden rendben van-e (pl: ammónia-nitrit-nitrát szint)?"


Erre lehet kapni tesztet akvarisztikában?


"Valami nem stresszeli-e a halakat?"


Minden ugyanolyan mint eddig, az áramlás nem nagy, éppen csak fodrozódik a vízfelszín.


"Kaja is rendben, nincs véletlenül lejárva?"


Mindegyik 2024-ben jár le, megnéztem azt a cuccot is amit vízcserénél a vízbe kell rakni, az is 2024-ig jó.


"Amúgy mivel etetsz?"


Betta granulátumot és Tetra Pro-t kap. A cory-k Sera Viformo Nature-t kapnak, ez fogyóban van, holnap megyek akvarisztikába, megkérdezem ott is, hogy tudnak e adni valamit szegénynek :(


"Illetve milyen a szűrés?"


Szerintem nincs vele gond, rendesen működik a szűrő.


Meg lehet előzni, hogy a többi hal is beteg legyen? Lehet, hogy nem kapják el? Nem nagyon megy a közelükbe, a hőmérő mellett dekkol mióta hazaértem

:(


Köszi a választ!

2023. jún. 2. 17:37
 5/22 A kérdező kommentje:
Beleolvastam a linkbe, írták, hogy öreg halaknál jelentkezhet úgy is, hogy nem fertőző. Ez a betta másfél éve van nálam, de nem tudom, hogy mennyi ideig volt az akvarisztikában, és előtte mennyi ideig volt máshol. Szóval nem mai fiú :(
2023. jún. 2. 17:41
 6/22 A kérdező kommentje:

Kivettem és lefotóztam, így néz ki felülről (nem koszos a víz, a tál fala homályos):


[link]


Jobb lenne neki, meghalna?


Csak ma sokat romlott, délután még csak a hasán voltak elválva a pikkelyei. Gondolom fáj is neki :(

2023. jún. 2. 17:58
 7/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Erre lehet kapni tesztet akvarisztikában?”


Igen, léteznek csíktestek meg csepegtetősek is. Én a csepegtetőseket ajánlom mert rendszerint pontosabbak, viszont figyelmesen olvasd el a használati útmutatót. Egyáltalán nem bonyolult, viszont minden teszt kicsit más szóval lehet ha megnézel egy bemutató videót x márka x féle gyártmányából akkor nem biztos ,hogy pont ugyan azt kell csinálni egy másik sorozatszámú tesztnél, pláne ha másik márkát kapsz.

A legrizikósabb az ammónia (NH4) és a nitrát (NO3). Ha azok rendben (tehát ammónia kb 0 ppm, nitrát nem több mint 20-25 ppm) akkor a kettő közti nitrit is rendben kell legyen (az is 0 körül).


“megnéztem azt a cuccot is amit vízcserénél a vízbe kell rakni, az is 2024-ig jó.”


Mármint valamilyen vízelőkészítő vagy klórtalanitó?


“Betta granulátumot és Tetra Pro-t kap. A cory-k Sera Viformo Nature-t kapnak”


Nem rosszak a tápok, de szerintem sokkal jobb ha nem az a fő eleségük. Néha, kiegészítésnek jók.

Fő eleségük inkább élő vagy fagyasztott kaja legyen mint például fekete és fehér szúnyoglárva, artémia/ sórák, cyclops, vízibolha stb.

Ami ha lehet kerülendő az a vörös szúnyoglárva és tubifex.


Ha jól rémlik a razbórák (ékfoltos?) mindenevők, meg a cory-k sem vetik meg néha a növényi eredetű dolgokat. Ezért néha megkínálhatóak némi puhára főtt/ forrázott zöldséggel, pl: cukkini, uborka, tök s dinnye héja, spenót stb.


“Szerintem nincs vele gond, rendesen működik a szűrő.”


Oké, de mi a neve/ típus/ márka? Hogyan szoktad takarítani?


“Meg lehet előzni, hogy a többi hal is beteg legyen? Lehet, hogy nem kapják el?”


Meg, épp azon vagyok én is. Általában ha egy hal beteg lesz akkor valami nem kerek a tartási körülményekkel.


“Beleolvastam a linkbe, írták, hogy öreg halaknál jelentkezhet úgy is, hogy nem fertőző. Ez a betta másfél éve van nálam, de nem tudom, hogy mennyi ideig volt az akvarisztikában, és előtte mennyi ideig volt máshol. Szóval nem mai fiú :(“


Viszont nálad lehet ez az öregség jele. Ha akvarisztikából vetted akkor nem hiszem ,hogy volt már másnál, nem valószínű bár ki tudja. Az ottani halak általában fél év körüliek, egy betta átlag élettartama meg olyan 2-4 év. Szóval a te halad lehet már megvan 2 éves vagy több, attól tartok már öregnek számít.


Én annak a híve vagyok ,hogy amíg van reális esély a gyógyulásra addig érdemes próbálkozni, viszont ha nincs akkor jobb a kegyes halál. Ha e mellett döntöttél akkor először is sajnálom 😔. Majd készíts elő jeges vizet, jó jegeset. Vedd külön a halat s adhatsz egy kevés szegfűszeg olajat, attól elkábul egy kicsit (ha jól emlékszem akkor a szegfűszegnek van ilyen hatása). Utána rakd a jeges vízbe, attól hirtelen sokkot kap, nem fog sokáig szenvedni. Ha nem akarsz a kábítással vesződni akkor meg egyből jeges fürdő s túl is van rajta.

2023. jún. 2. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

"Igen, léteznek csíktestek meg csepegtetősek is."


Holnap veszek


"Mármint valamilyen vízelőkészítő vagy klórtalanitó?"


Igen. Easy-Life Filter Medium Conditioner-Tonic-Prophylactic van ráírva, ezt ajánlották az akvarisztikában.



"Ha jól rémlik a razbórák (ékfoltos?) mindenevők, meg a cory-k sem vetik meg néha a növényi eredetű dolgokat. Ezért néha megkínálhatóak némi puhára főtt/ forrázott zöldséggel, pl: cukkini, uborka, tök s dinnye héja, spenót stb"


Ékfoltos és galaxy razbórák, majd kipróbálom, köszi a tippet :D


"Oké, de mi a neve/ típus/ márka? Hogyan szoktad takarítani?"


EHEIM aquaball 60, 30-60 l van ráírva. Az aksi 54 literes. Kb kéthetente átnyomkodom a szivacsot abban a vízben amit leszívok az aksiból, havonta szétszedem az egészet és kipucolom (a szivacsot ugyanúgy csak átnyomkodom, a csövet, stb takarítom ki).



Nyilván én se szeretném, ha meghalna, de abból amit írtatok nem adok neki sok esélyt :( Mindenesetre megkérdezem az akvarisztikában is, addig hagyom. Kivettem az akváriumból, viszont csak egy tálba tudtam rakni, nincs mégegy szűrőm. Egy növényt tettem be hozzá és csurgattam pluszba vizet, hogy legyen oxigénje. Visszategyem az akváriumba vagy ne? Mennyi időnként cseréljek neki vizet?

2023. jún. 2. 21:35
 9/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Igen. Easy-Life Filter Medium Conditioner-Tonic-Prophylactic van ráírva, ezt ajánlották az akvarisztikában.”


Rendben, csak azért kérdeztem mert előfordul ,hogy a boltban hülyeségeket mondanak s rásóznak a kezdőre egy adag metilinkéket vagy valami hasonlót (ami ugye gyógyszer/ fertőtlenítő, ezért ki sem alakulnak a szűrőbaktériumok).


“EHEIM aquaball 60, 30-60 l van ráírva. Az aksi 54 literes. Kb kéthetente átnyomkodom a szivacsot abban a vízben amit leszívok az aksiból, havonta szétszedem az egészet és kipucolom (a szivacsot ugyanúgy csak átnyomkodom, a csövet, stb takarítom ki).”


Hát a szűrő nincs túlméretezve (mert ugye a gyári ajánlás alsó határa van közelebb a valósághoz mint a felső), de nem is kell. Ekkora helyre növények és ilyen kistestű halak mellé ha nem etetsz túl akkor elmegy.


A takarítást is teljesen jól csinálod. Erre meg azért kérdeztem rá mert sokan abba a hibába esnek ,hogy csap alatt klóros vízben mossák ki, ezzel kinyírva a szűrőbaktériumokat.

Bár 2 hetente átnyomkodni kicsit sűrű. Indokoltnak érzed, mármint kb nullára lefojtódik 2 hét alatt? Mert elég kellene legyen csak 4-5 hetente hozzányúlni. Ha nem elég akkor nem ártana egy plusz egységet venni hozza (azt hiszem ezekhez lehet kapni külön is olyan “szűrőkosarakat”, tudod amikben a szivacs van s rá van csatlakoztatva a fejhez, nem tudom mi a pontos megnevezése).


“Kivettem az akváriumból, viszont csak egy tálba tudtam rakni, nincs mégegy szűrőm. Egy növényt tettem be hozzá és csurgattam pluszba vizet, hogy legyen oxigénje. Visszategyem az akváriumba vagy ne? Mennyi időnként cseréljek neki vizet?”


Inkább a hőfok a szűkebb keresztmetszet mivel a betta labirintkopoltyús ezért gond nélkül hasznosítja a légköri levegőt, viszont szereti a meleget. Na meg legyen fedve nehogy még meg is fázzon. Persze csak ha él még.

Szerintem vissza már ne tedd, ott próbáld kezelni s meglátjuk mi lesz.

A használható gyógyszerek közül talán a Sera Bactopur a legismertebb, de nem csak az használható. Végső soron mindegy milyen gyógyszert veszel a lényeg ,hogy figyelj oda az adagra, használati utasításra.

Vízcserének mehet naponta egy kevés, 30%-nál nem több. HA eteted is akkor is csak nagyon keveset.

2023. jún. 3. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

"Rendben, csak azért kérdeztem mert előfordul ,hogy a boltban hülyeségeket mondanak"


Szerencsére ez a bolt nem csak arra megy, hogy eladja a halakat, törődnek is velük, sok helyen üzemeltetnek akváriumot :D


"Bár 2 hetente átnyomkodni kicsit sűrű. Indokoltnak érzed, mármint kb nullára lefojtódik 2 hét alatt?"


Elmegy 3-4 hétig is, csak van villanyszerelő rokonom és azt mondta gyorsabban tönkre megy a szűrő ha hagyom elfojtódni.


Közben voltam akvarisztikában, azt mondták lehet, hogy a többi hal is elkapta, ezért visszatehetem a bettát és kezeljem az egész akváriumot. Sera Omnipur A-t adtak, elmondták az adagolást és azt is mondták, hogy vigyem kicsit lejjeb a hőmérsékletet és kapcsoljam le az akvárium lámpáját, így jobban hatni fog a gyógyszer. Ha pedig nem kapták el akkor se lesz semmi bajuk.


Nagyon köszönöm a segítséget, ha érdekel írok fejleményt

2023. jún. 3. 10:32
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!