Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja a pandaharcsám...

Mi lehet a baja a pandaharcsámnak?

Figyelt kérdés

Észrevettem, hogy a hátúszójának és az egyik oldalsó úszójának a töve piros, illetve ennek a két úszónak a végén fehér fátyolszerű valami lóg...

Pont ma amikor zárva vannak a boltok és elfogyott a Parakill itthon:(

Mi lehet ez? Vajon túléli holnapig? ELkülönítsem?


2010. dec. 26. 09:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia csak egy tipp ha nagyon beteg próbáld meg sóval kezelni,valószínű nem fog tőle meggyógyulni de időt nyerhetsz vele.

Ezzel kapcsolatban egy kis infó az egyik fórumról:


Mire jó a só? Alapvetően három, egymáshoz nagyon hasonló célra szoktuk a sót alkalmazni. A hatás 'típusa' és mértéke az akváriumban feloldott só mennyiségétől függ.


A három felhasználási mód:


- kis töménységben (0,1%-0,3%, azaz 1-3g/liter): tartós, akár több napon át tartó fürdő, melynek alapvető célja az akváriumban lévő egysejtűek (és bizonyos mértékben gombák) számának a csökkentése. Ezzel a művelettel a halak környezetében lévő kórokozók (vagy nem kórokozó, de túlzottan felszaporodott apróságok) számát tudjuk csökkenteni, ami a gyengélkedő halak immunrendszeréről egy elég komoly terhet vesz le, így hatásosabban tudja felvenni a harcot az egyéb nyavalyák ellen.

"

- "közepes" töménységben (1%-1,5%, azaz 10-15g/liter): rövid, 30 perc és 2 óra közötti időtartamú fürdő. Ezt a vízinövények egy jelentős része már nem túl jól tolerálja, ezért azokat érdemes a kezelés idejére kivenni, ha lehet. Ez a töménységű sóoldat már nem csak a vízben lebegő egysejtűeket irtja ki, hanem a halak testén, úszóin, valamint a kopoltyúkon élősködő egysejtűeket is szinte teljesen elpusztítja. Ezzel együtt jelentős hámváladék-termelést vált ki a halaknál, ami tovább segíti az élősködők eltávolítását a bőr (pikkelyek, nyálka) felületéről. Egy ilyen intenzív fürdő után közvetlenül, majd a két további egymást követő nap 1-1 feles vízcserét érdemes csinálni a sókoncentráció csökkentése érdekében. Ha a kezelés sikeres, akkor a maradék sót ráér a dolgozó szépen lassan, az apróbb vízcserékkel eltávolítani.


- "az überbrutál" kategória (2%-3%, azaz 20-30g/liter): 30-180 másodperces merítőfürdő. Ezt a műveletet leginkább egy 10 literes vödörben érdemes kivitelezni, melyet az akváriuméval azonos hőmérsékletű, tiszta vízzel töltünk fel, majd a sót ebben keverjük el. A meríteni kívánt halat ha hálóban tartva tesszük bele a vödörbe, figyelve a reakcióit. (Jó eséllyel rettenetesen le fognak fröcskölni vízzel!) A kopoltyúk mozgása a szemmel tartandó dolog. Ha a hal kopoltyúja már huzamosabb ideje nem mozog, akkor túl sokáig hagytad a sóban. :twisted: Ha a kopoltyúk mozgásának intenzitása az 1 fedélemelés/2 másodperc szint alá esik, akkor a halat ki kell venni. A személyes tapasztalatom szerint a 3%-os sóoldatot a 8 centi feletti halak 30-60 másodpercig prímán tolerálják.

Ami nagyon fontos, hogy az ilyen kezelés után a halakat STERIL környezetbe kell elhelyezni, ugyanis a sófürdő teljesen eltávolítja a halak testét védő nyálkahártyát, mellyel együtt mennek a rajta élősködő nyavalyák is. Gyakorlatilag egy nyúzással egyenértékű művelet, a hal teljesen védelem nélkül marad. A steril vízbe lehet (és javasolt is) tenni 1-2g sót literenként, amivel a friss nyálkahártya termelését némiképp serkenteni tudjuk és némi védelmet is jelent az esetleges visszafertőződés ellen.


Mikor kell a fenti kezeléseket alkalmazni?


Az első, és legfontosabb kiemelendő dolog, hogy folyamatosan soha. A diszkoszhal édesvízi jószág, sóra nincs szüksége.

Ha mégis, akkor az alábbiak szerint:


- kis töménységben: ha a halak feltűnően sokat vakaróznak, esetleg nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű cserevíz a felszaporodott egysejtűek számának megritkítására.


- közepes töménységben: látható külső elváltozások esetén, amik többnyire fehér foltok vagy pöttyök formájában jelennek meg, általában először az úszókon, majd a test többi részén is, valamint a homályossá váló szem esetén.


- überbrutál dózisban: erre szinte csak és kizárólag akkor van szükség, ha valami nagyon súlyos krach üt be. Ez többnyire akkor szokott előfordulni, ha két különböző helyről vett hala(ka)t teszünk egy akváriumba nem megfelelő karantén után vagy karantén nélkül. (Néha még profi karanténozás ellenére is előfordulhat.) Ha a baj beüt, akkor max. 24-48 óránk marad, mielőtt a halak megadnák magukat. Láttam már ilyet testközelből nem is egyszer és az a helyzet, hogy lehet FMC-zni meg mindenféle durva antibiotikummal is kezelni az ilyen "pestist", de a helyzet az, hogy eddig nekem a só 99%-ban bevált és sokkal kevésbé kell attól tartani, hogy a halaknak maradandó károsodást okozna (lásd.: fejen- vagy farkonúszás és egyebek), mint ahogy az a gyógyszerek esetében viszonylag gyakori jelenség.


Nagyjából ennyi a lényeg."

2010. dec. 26. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, már mindegy, szegénykém elpusztult :(((((((
2010. dec. 26. 11:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!