Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mitől pusztulhattak el a...

RéPe kérdése:

Mitől pusztulhattak el a halak? Új akváriumtulaj vagyok. Egy éjszakát bírt 3 hal.

Figyelt kérdés
Szerettem volna mindent jól csinálni. Üzletben segítséggel lett: 4vörös szifó,2 ezüst molly,2guppi,2tetra. Tegnap este érkeztek a halak, ahogy mondták először zacskóstól tettem a vízbe a hőkiegyenlítés miatt. A hím guppi már akkor nagyon furcsán viselkedett, a szifók mintha csipkedték volna, kergették, oda-oda böktek neki+az egyik tetrát is csipkedték. A „sértettek” el is bújtak. Reggelre a két tetra a növénybe volt bújva, nemsokára az egyiket a víz tetején találtam holtan. A guppi is elpusztult. A másik tetra is feljött a víz tetejére, de még mozgott a kopoltyúja, ezért kivettem pohárba, radiátor közelében melegen tartom, hátha megfázhatott, de hamarosan ő is elpusztult. A többi hal (a másik guppi is) békésen megvannak. Arra gondoltam, hogy nem-e azért kezdték ki a többiek, mert már esetleg gyengék voltak és az állatok ezt megérzik. (? ) A szifót mindenhol békésnek titulálják, mégis ők voltak az agresszívek. Merjek a lány guppihoz mégegyszer fiút venni (valaki azt mondja a nagyobb uszonya miatt csipkedték), merjek-e tetrát venni újra? + neon halakat is szerettünk volna, de azok is kisebbek, félek, azokat is kikezdik a „nagyok”. Jogos a félelmem? (a kereskedést felhívtuk, azt mondták ezek mind békés halak, és hogy nem betegek a halaik)
2011. jan. 4. 14:48
1 2
 1/11 Platypus ***** válasza:
100%

A hím guppi már a szállításnál is sérült, de a többi halról nem tudni, hogy a szállítás, az akváriumod vagy esetleg mindkettő ludas volt. Ha az akváriumod nem járattad be a halak érkezése előtt, ha nincs szűrő/levegőztető, abba könnyen belehalhattak. Vagy ha szállítás közben nagyobb hőingadozás érte őket.


A halaid alapvetően békések, amennyiben megfelelően nagy helyen vannak. De minden hal tud tetű lenni, ha túl kicsi helyen van túl sok, vagy nincsenek búvóhelyek. És mind csapatosak, ezért több egyedet kéne venned a meglévő fajokból, nem pedig új fajt beszerezned.

2011. jan. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Igen, nálam ugyan ezek a halak vannak tetrát leszámítva, de mind békések, soha nem bántanak senkit, még a kicsiket sem. Viszont ahogy előttem is mondták, a beteg halakat nem kímélik. Ilyen hirtelen pusztulást viszont szerintem csak a megfázás okozhatott. Én a halakat ilyenkor még kocsiig is kabát alatt viszem, ha nem így tettél, akkor hibát követtél el. Az eladó is rossz tanácsokat adott, ezekből az elevenszülőkből 1 hímmel 2-3 nőstényt kellett volna ajánlania, tetrából pedig 6-8 fős csapatot, megfelelő méretű akváriumba.


Most legközelebb csak 2-3 hét múlva vásárolj újabb halat, addig őket figyeld, hogy minden rendben van-e. És ahogy szintén mondták, ne új fajt, hanem ezekből megfelelő arányű csapatot vegyél.

Egyébként mekkora az akvárium?

2011. jan. 4. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Azt írtad új akváriumot üzemeltél be. Nem tudom hogy a beüzemelés és a halvásárlás között mennyi idő telt el, esetleg használtál e baktériumflórát. Ha nem volt meg a kellő vízminőség akkor is sajnos elhullhatnak a halaid. Mekkora az akvárium mikor üzemelted be?
2011. jan. 4. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a válaszokat! 54 l-es akvárium. Felszereltség: szűrő/levegőztető, fűtő, hőmérő (24 C-os a víz), 1nagyobb+1 kisebb mű növény, 1 "fatörzs" búvó. Mivel pont ezt szerettem volna elkerülni, ami bekövetkezett, ezért több órát töltöttünk a kereskedésben, ahol vagy száz kérdést feltettem az eladónak. Az akváriumot egy héttel a halak érkezése előtt üzemeltük be. Bio nitrivec-cel és Aquatan-nal lett kezelve a víz + Biokill lett beletéve. (természetesen ezeket mind "utasítás" alapján tettük) Mivel a többi hal teljesen jól van, nagyon remélem, hogy nem a vízzel van gond, ill. mint ahogy írtam, már a megérkezésükkor furin viselkedtek. Valószínű akkor sajnos tényleg megfázhattak, pedig kabát alatt "siettek" az autóhoz.. A tetrára nem mondták, hogy csapathal. Össz. ~20 halat terveztünk, de gondoltuk 10-zel kezdünk pár hónapig, aztán jöhet a neon pl. Sajna későn olvastam én is többet utána, hogy a 4 szifóból is csak egy hím kellett volna (2-2 van). Azt tanácsoljátok, hogy mondjuk vegyünk még szifót, mollyt és guppit? Vagy azért 20 halba belefér 6-8 neon? Tényleg szeretném ha a halak jól éreznék magukat, sajna kezdőként nehéz a sok infoból kiszűrni, hogy mikor teszek jót...
2011. jan. 4. 21:57
 5/11 anonim ***** válasza:

Mi az a Biokill? Ahogy én látom rovarölő, remélem ezt csak félreírtad. Egyébként látom, hogy jót akarsz és igyekszel, de még van tennivalód a hobbival kapcsolatban. Az eladókban sajnos nem szabad megbízni, ezt mutatják a tapasztalatok. A 20 hal 50 literre rengeteg, a xiphónak amúgyis legalább 100 literes akváriumra lenne szüksége. Kezdd elevenszülőkkel, maximum 10-et tarts, mollyból ne blackmollyt, hanem ezüst vagy dalmata változatot, plattikat, guppikat, ezeknek elég a hely és jól bírják a gyűrődést. A neon felejtős, érzékenyebb, másak az igényei, lágyabb vízben érzi jól magát, nem jó választás elevenszülők mellé.

Amiket gyorsan olvass el:

www.akvarista.hu, a címlapon találsz 5 e-bookot, ezek nagyon fontosak.

Utána Horn-Zsilinszky: Akvarisztika

Ezek azért jobbak, mint a boltos, mert nem eladni akarnak, hanem tanítani. Gondolom érzed a különbséget. Minden jót és kérdezz sokat, amint látod hasznos :)

2011. jan. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Platypus ***** válasza:
És a műnövény helyére is mindenképpen vegyél igazit, a növényeknek fontos szerepe van a vízminőség fenntartásában. Egy Anubiast vagy gömbalgát nem egyszerű kinyírni, ha van világítása az akváriumnak, akkor garantáltan megmaradnak.
2011. jan. 5. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

A Biokill-re lehet, rosszul emlékszem, már nincs meg a flakon, de valami kill volt... :(

A vicc az, hogy én vörös platti-kat választottam, mikor bent voltunk, viszont mikor hoztuk volna el őket, a plattikat antibiotikumozták, mert megbetegedtek és helyette szifót ajánlottak/adtak... A mollyk ezüstök. Akkor azt hiszem a guppi kap majd 3 társat idővel, így lesz teljes az akvárium.

Növényt terveztem élőt csak "kifosztották" a kereskedést karácsony környékén és még nem volt nekik új készlet. A fajta-tippeket mindenképpen köszi! (halakból is, növényből is)

Az ajánlott oldalak olvasásának nekilátok!

2011. jan. 5. 09:38
 8/11 anonim ***** válasza:

Akkor az parakill lehetett. Ha ezt adtak a halaidhoz, akkor nyíltan elismerték, hogy már a vásárláskor is betegek voltak (mivel ez egy gyógyszer bakteriális, parazitás fertőzések kezelésére). Ez egyébként nem meglepő, a karácsonyi dömpingre túlzsúfolták az akváriumokat, nem is volt idejük foglalkozni velük, legyengültek a halak. Ráadásul még egy hibát, talán átverésnek mondható dolgot is elkövettek. Adtak parakillt, és adtak bio nitrivecet. Utóbbi egy hasznos baktériumkultúra, beindítja a vized működését, elkezdi a káros anyagok lebontását. A parakill pedig úgy ahogy van, kiöli ezeket.


Na de mindegy, történt ahogy történt. Kicsit döcögősen indul az akvarizálásod, de ha túlleszel ezen a nehéz részen, akkor rengeteg örömöt fog nyújtani, megéri szenvedni vele egy kicsit.

2011. jan. 5. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Pont azért "jöttem vissza", mert eszembe jutott, hogy parakill volt. Hát ez durva, amit írtál... Ezek szerint a bio nitrivec-et teljesen kiöltük a másikkal? A parakillt ráadásul később tettük a vízbe. Lehet, hogy hülye kérdés, de akkor a bio nitrivec-et nem kéne újra tenni a vízbe? Vagy ezt a halak mellett már nem szabad beletenni a vízbe? (pont erre van írva, hogy 24 órán belül telepíthető a hal)
2011. jan. 5. 12:05
 10/11 anonim ***** válasza:
Most ne tegyél semmit a vízbe, sajnos már így is többminden van benne, mint ami kellene. A parakill hozzáadása után 3 nappal csinálj egy részleges vízcserét, mondjuk 20 litert, előre bekészített pihentetett vízzel. Ekkor, ha látsz bármilyen rendellenességet a halakon ezek közül: apró fehér pöttyök, szakadozott úszók, bújkálás, heves kopoltyúmozgás, az aljzathoz és növények való dörgölőzés, felpuffadt has - akkor folytatni kellene a kezelést. Eddig nem érdemes nitrivecet adagolni. Ha mindent rendben találsz, akkor adagolhatod az előírt mennyiséget. Viszont azt javaslom, hogy legalább 2 hétig 4 naponta cserélj le 10 liter vizet, mindíg pihentetettel, mert amíg nem állt be a víz, az egyensúly, könnyen a megengedett szint felé emelkedhet az ammónia és nitrát koncentrációja, ami pedig veszélyes a halakra nézve. Mivel csak belső szűrőd van, így a jövőben ritkábban, de szintén cserélned, frissítened kell a vizet. Ha nem telepítesz túl és sok élő növényt telepítesz, akkor hetente 10 liter elegendő.
2011. jan. 5. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!