Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Erről mi a véleményetek?

Erről mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

A növényes akvárium készítésénél ismernünk kell azt, hogy mik a vízi növények optimális fejlődéséhez szükséges feltételek. Ezzel régebben vajmi keveset foglalkoztak, mivel a növény csak mellékes résztvevője volt az akvarisztikának. Lássuk mi az a négy alappillér, amit szem előtt kell tartanunk.


f01oto019 94 300x225 1.Akvakertészet alapjai: „Nyomd tövig a gázt!


Már kisiskolás korunkban megtanították, hogy a növények fotoszintéziséhez széndioxidra van szükség. Ami alapesetben az akváriumban fellelhető, az igen kevés számukra. Ezt a problémát orvosolhatjuk CO2 adagolással. A legegyszerűbb módszer, ha házilag fabrikálunk egy CO2 reaktort. Nem kell hozzá más, csak egy 1,5 literes petpalack, egy kis cukor, némi élesztő és langyos víz. A kupakot kifúrjuk úgy, hogy egy akváriumi levegőztető cső éppen beleszoruljon. Az üvegbe 2dl cukrot öntünk, majd egy teáskanál élesztőt. Ezt felöntjük 1 liter langyos vízzel és jól összerázzuk. Az átfúrt kupakot rátekerjük és türelmesen várunk. Az erjedés pár órán belül beindul és a csövön CO2 távozik. Ezt egy porlasztókő segítségével az akváriumba juttatjuk.

20 300x225 1.Akvakertészet alapjai: „Nyomd tövig a gázt!


Házi készítésű CO2 reaktor


Természetesen az akvarisztika cégek készen is árulnak CO2 berendezéseket, az egészen egyszerűtől a professzionális mágnesszelep vezéreltig, ami a víz PH-jától függően adagolja a széndioxidot.


Read more: [link]


2011. febr. 5. 21:39
1 2
 1/11 Platypus ***** válasza:
83%
Van benne igazság, de azt sugallja, hogy a CO2 mindenhol jót tesz, ami nem igaz. A CO2 egy olyan gáz, ami remekül oldódik vízben, ezért a víznek a levegőből van egy viszonylag állandó CO2 koncentrációja. Ez a koncentráció a természetben minden növénynek elég, különben bajban lennének a vízinövények. Akváriumban viszont mesterségesen elő lehet állítani olyan körülményeket, amik sokkal ideálisabbak, mint ami a természetben valaha is összejöhet, és ilyen körülmények között olyan intenzív fotoszintézisre képesek a növények, amihez több CO2 kell, mint amit időegység alatt a természetes mennyiségből fel tud venni. Ezért az intenzív megvilágítás és erős tápozás csak úgy tud érvényesülni, ha a CO2 koncentrációt is megnöveljük. De egy átlagosan megvilágított akváriumban semmi szükség hozzáadott CO2-re, mert úgysem tudna hasznosulni.
2011. febr. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 _|_ ;) ***** válasza:
100%

Az élesztő+cukor+víz összeráz, aztán elkezd erjedni és ettől CO2 gázt termel, az üveg szétdurranna, ezért kell a kupakra lukat fúrni, bele egy kis levegőztető csövet, annak a végére egy porlasztót a porlasztós végét akiba dobni.

Ettől olyan büdös lesz a lakásban, mint a borospince.

Ennyit elérsz vele. Meg ha túladagolod, akkor megfulladnak a halak.

2011. febr. 5. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 _|_ ;) ***** válasza:
És ha az erjedéstől kifut a cucc, akkor meg az akiba is belefut, és ott mindenkit megmérgez. Ezért még egy plusz üveget is kell mellé tenni, ami csak azért van hogy abba fusson a hab.
2011. febr. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Oké, kössz.

Platypus mióta foglalkozol akvarisztikával?

Mert sok kérdésnél láttam a válaszaid , amik nagyon jók és nagyon hasznosak.

:)

2011. febr. 5. 22:20
 5/11 _|_ ;) ***** válasza:
Szerintem ő előző életében egy hal volt, nem kacsacsőrű emlős, tehát a neve megtévesztő.
2011. febr. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Platypus ***** válasza:
75%
Általános iskolás korom óta próbálkozom. Nem mostanában nőttem ki onnan, de azért nem is 100 éve. Alapvetően nem az időtől lesz szagértő az ember, hanem hogy mennyire szeret utánanézni a dolgoknak. Ismerek olyan 25 éve akvarizáló bolttulajt, akinek én magyaráztam el, mire jó(meg nem jó) a CO2 tabletta, amit árul. Meg ismerek olyan "pályakezdőt" is, akinek az akváriuma előtt csak csorgatom a nyálam :)
2011. febr. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
:)
2011. febr. 5. 22:31
 8/11 anonim ***** válasza:

Hát szerintem csak pozitívumot érhetsz el a CO2 beoldásával. Mivel C ből épülnek fel csak ebből tudják előállítani hajtásaikat, gyökereiket esetleg virágaikat...

Viszont vigyázni kell vele mert túlzásba is viheted.

És bocs de az első válaszoló: A CO2 egyáltalán nem oldódik jól. Sőt alig oldódik. Ha jól oldódna az óceánok, tengerek rég elsavasodtak már volna...

2011. febr. 5. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Platypus ***** válasza:
89%

Hogyne oldódna jól, nézz utána az oldhatósági állandójának, ha nem hiszed. Ráadásul nem csak fizikailag oldódik, hanem sav-bázis kölcsönhatásba is lép a vízzel, ez egy extra mennyiség a fizikailag oldott mellett. Persze nem oldódik annyira jól, mint a HCL gáz, de sokkal jobban, mint az O2. A vízben oldott CO2 a levegőben tartott CO2-vel tart dinamikus egyensúlyt, a levegőnek meg alig 1%-a CO2, ezért nem savas az óceán. Ha nem oldódna jól, akkor a buborékoztatással se lehetne olyan jó koncentrációt elérni, hiszen ilyenkor annak a felületnek a CO2 koncentrációját növeled, amivel a vízmennyiség egyensúlyt tart.


Nem igaz, hogy csak pozitívumot lehet elérni a CO2-vel. A túlzásba vitt CO2 a halak fulladásához vezet. Az élesztős CO2 ingadozó CO2 szintet okoz, ami miatt a pH is ingadozik, ez sok élőlényre veszélyes. Ráadásul az összevissza CO2-ről azt is mondják, hogy algásodást okoz, ez nem tudom mennyire igaz. Alapvetően valamennyi CO2 mindig a növények rendelkezésére áll, egy jól szellőztetett akváriumban nem alakul ki abszolút hiány. Csak éppen a magasabb koncentráció esetén könnyebben felvehető a növények számára, gyorsabban megy a CO2 megkötése és a színtestekbe való továbbítása, ahol a fotoszintézis zajlik. Ezért az átlag akvaristának nem ajánlott CO2-vel kísérleteznie. Aki komoly szinten növényezni akar, annak kell csak ilyesmivel foglalkozni.

2011. febr. 5. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az élesztős módszer elég jól működik kisebb akváriumokban. Ha ismered az eljárást, nem kell tartani a túl erjedéstől, túladagolni pedig lehetetlen. Inkább az elégtelen, és egyenetlen gázképzés a probléma.
2011. febr. 6. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!