Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Törpeharcsa tartása?

Törpeharcsa tartása?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nemrég hozzám került egy törpeharcsa, és a tartásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni!

Eleinte úgy voltam vele hogy keresek valami szép kis ártért, és szabadon engedem, de ahogy utána jártam, olvastam hogy kártékony állatnak számít, ha kifognák, max hátradobnák napozni... Úgyhogy úgy döntöttem ha már itt van, akkor marad.

Úgy gondoltuk, hogy csináltatunk neki egy 80 literes akváriumot (35*30*75-re gondoltunk kb). Vettünk egy ennek megfelelő levegőztető-szűrő berendezést, egy megfelelő méretű bújkálót (eddig).

Kérdés: milyen növényt tudnék betenni hozzá? Milyen aljzatot válasszunk? Heti hány %os vízcserét javasoltok?

Illetve nem tudnánk-e valamivel összerakni őt? Hallal tudom hogy nem, de mondjuk valamilyen nagyobb csigával?


Előre is köszi a válaszokat!


2011. jún. 1. 14:04
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Azt kifelejtettem hogy olyan 13-14 cmes lehet most a harcsa, és elvileg olyan 3 év körüli. Már ha számít.
2011. jún. 1. 14:05
 2/17 anonim ***** válasza:
6%
Nincs a kertben valami kis tó? Ha nincs, akkor alakíthattok ki neki. A 80 literes akváriummal szerintem semmi gond. Hetente minimum 3-szor cseréljétek ki a vizet.
2011. jún. 1. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Kert az sajnos nincs, szobaharcsa lesz a drága:)
2011. jún. 1. 14:15
 4/17 anonim ***** válasza:
Elég nagyra megnőhet, arra számíts...
2011. jún. 1. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Uhh, Carolina, remélem nincsenek halaid, ha igen, akkor inkább kérdezz, ne válaszolj. Nem rosszindulatból mondom, de ha te hetente 3-szor csinálsz vízcserét a haladon, az elég nagy baj.


Na a kérdésre:

Hát, elég nagy egy törpeharcsa, a 80 liter nem túl sok neki, ráadásul beakvarizálatlan. Ettől függetlenül meg lehet próbálkozni vele, mert nagy a tűrőképessége, de nem fogja élvezni a dolgot.

Finom, homokos aljzatra lenne szüksége. Viszont rengeteg koszt csinál, nagyon erős szűrés kell hozzá, forgassátok meg a víz 10X-esét óránként (ez 800 liter/órás szűrőt jelent), valamint cseréljétek le a víz 30-50%-át hetente, talajporszívózással egybekötve.

A növényeknek daylight világítás kellene, kb 20 watt, próbálkozhatsz hólyagos vízikehellyel, microsoriummal, anubias fajokkal.

Szerintem a csiga társaknak hamar nyoma veszne, inkább még egy törpeharcsán lehetne gondolkozni, csakhát kicsi a hely.

Hát, nem lesz egyszerű a dolgod, lehet, hogy szabadon jobb lenne neki.

2011. jún. 1. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Platypus ***** válasza:

Ha szeretnél másvalamit is rakni mellé, akkor kicsi lesz a 80 liter. 200 litertől már tarthattok mellette kis kárászokat, compót. A hozzá hasonló méretű halakat nem bántja. A csigák szerintem gyorsan kajaként végeznék.

Talajnak a nagyobb szemű sóder egy jó választás, nem sérti fel a bőrét turkálás közben, és elég olcsó. Bazaltból csak a homok finomságú lenne jó, de az elég drága. Az Anubiasok, gömbalga és a hólyagos vízikehely túlélő típusú növények, minimális világítás mellett is megmaradnak.

2011. jún. 1. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm Murr, már vártam a válaszodat:)

Köztünk szólva, szegény állat az eddigi életét egy dunsztosüvegben tengette (nem vicc...), úgyhogy már ez is hatalmas változás. Eleinte mnit írtam én is a szabadonengedésen filóztam, de aztán többen felbátorítottak (köztük egy akvarista csajszi, aki állítása szerint szintén törpét tart otthon). De most elbizonytalanítottál...

Nagyobb akvárium megoldható, leginkább azért álltunk meg a 80nnál, mert attól tartunk hogy egy nagyobbhoz már külön bútort is csináltatni kéne.

A növényeknek nem kell külön tápos talaj?

2011. jún. 1. 14:43
 8/17 A kérdező kommentje:

Platypusnak is köszönöm!

Azért a csigán gondolkoztam, mert az eladók állítása szerint egy almacsiga golflabda nagyságúra is megnő, azt meg már fizikai képtelenség lenne bekebeleznie. Előnevelés külön akváriumban megoldható lenne.

Furcsa, mert amikor hozzánk került, napokig nem evett, szinte semmit, csak gilisztát, azt is csak éjszaka (az előző helyén azt kapott néha, amikor eszükbe jutott...)

Most már kebelezik mindent.

2011. jún. 1. 14:48
 9/17 anonim ***** válasza:

Ezeknek nem, de egy minimális folyékony tápszernek örülnek. Esetleg a vízikelyhek tövéhez lehet táptablettát tenni.


Platypus a kavicsos aljzatot ajánlotta. Ez mondjuk jobb a homoknál, mert könnyebb tisztítani, csak ők iszapban ikráznak, oda szoktak elbújni is, szerintem ezt szeretik. De megélnek minden körülmények között, hát ez a döntés rád van bízva.


Elhiszem, hogy befőttesüvegben élt, mindent kibírnak. Csakhát nem mindegy, hogy túléli, vagy jól érzi magát. A 80 liter már talán jó neki, de valóban a 200 liter lenne a minimum egy hazai biotóphoz. De nem hiszem, hogy sokmindenkinek van ilyen, mert nem valami látványos.

2011. jún. 1. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Akkor nagyobb akvárium lesz. Csak keríteni kell valamit ami elbírja:)

Sokan kiröhögtek, de eskü megszerettük ezt a kis dögöt. A legjobbat szeretnénk neki, ami tőlünk telik.

2011. jún. 1. 15:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!