Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium világítás LED-el?...

Akvárium világítás LED-el? (Többi lent)

Figyelt kérdés

25 literes akváriumot LED-diódákkal szeretnék megvilágítani úgy, hogy intenzív fényigényű növényeket tarthassak. Super flux ledekre gondoltam. A nagy kérdésem az lenne, hogy milyen ledet vegyek? Natur fehér, meleg fehér, esetleg vegyek fehéret és mellé még pirosat, kéket, zöldet?

Előre is köszi!


2011. jún. 28. 19:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Eőre megmondom neked, itt kb 1-2 ember ért hozzá, és nekik sincs LED világításuk. Tessék regelni az akvakertészen, ők tudnak segíteni.
2011. jún. 28. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
21%
Felejtős. A növényeknek adott hullámhosszú fény kell, a ledeket viszont legkevésbé növényeknek gyártják, plusz monokróm fényt adnak. Nem véletlenül veszik az emberek marha drágán a spéci fénycsöveket...
2011. jún. 28. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A növényekben 6000K-s fény nem jó?
2011. jún. 28. 20:13
 4/12 anonim ***** válasza:
68%
De, a 6000 K az általános, natúrfehérnek nevezett hullámhossz. Intenzív fényigényű növényekhez viszont érdemes kiegészíteni vörös és kék irányba eltolt hullámhosszú ledekkel is. A zöld felesleges.
2011. jún. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
64%

A piros+kék led alatt lehet növényt nevelni, de ez így ocsmány színű, ezért kell mellé sok fehér ami elnyomja, hogy te is elviseld a fényét. A fehérnek kékesfehér fénye van és ebből hiányzik a természetesség nem szép, ezért meleg fehér is kéne mellé.


Én 1cm átmérőjű ledekkel szórakoztam régen, de ez egy lófos, mert sok pöty-pöty látszott a vizen tőle és a halakat is idegesítette.

[link]

Ennek a fénye nem több, mint egy ugyanekkora neonnak.


Egy ismerősöm mostanában gyárt olyat hogy 3db nagyfényerejű fehér led van egy alu hűtőbordán, ezek melegszenek eléggé, és ez a 3 led összesen egy olyan 20 Wattos halogén izzó fényének felel meg nagyjából. Nem tudom milyen fajta, ez valami nagyfényerejű lapos négyzet, de nagy alulemez kell az aljára ami lesz vagy 60 fokos még így is. Szóval szerintem tré.


A ledes baromkodás után csináltam pl olyat is, hogy vettem kompakt izzót és egy virágládába beépítettem fektetve. Az a legolcsóbb és tökéletes a növényekhez: [link]

2011. jún. 29. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Én is olyan kocka alakú ledeket néztem. Elég erősen világítanak. Akkor ezek szerint azok nagyon melegednek. Én is próbáltam már az általad belinkelt módon, hogy sok olyan picivel, de azokkal az a baj, hogy csak 25° a látósugaruk. Most viszont 120°-os látósugarú, vízálló ledet tennék bele. Az már remélem jó lesz.
2011. jún. 29. 08:07
 7/12 Platypus ***** válasza:
100%

A hideg fehér ledek jók, azok erősen sugároznak kék tartományban. Eleve ezek kék ledek egy spéci foszforbevonattal, ami gerjesztődik és nagyjából egyenletes spektrumú fényt ad, ehhez jön egy erős csúcs a kéknél. Ezt ki kell egészíteni még néhány piros és vörös leddel. De egyébként rizikós az egész, sok a baj vele és nehéz eltalálni a tökéletes hullámhosszokat.


Ezt olvasd el: [link]

2011. jún. 29. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Hűhaaa... Lehet mégsem lenne olyan jó ötlet. :)

Köszönöm a válaszokat!

2011. jún. 29. 10:22
 9/12 anonim ***** válasza:
2011. jún. 29. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Nézzük a fényerősséget:


Egy 9Wattos energiatakarékos izzó az 480 Lumen:

[link]


CREE XR-E 3Wattos led az elvileg 280 Lument tud:

http://www.youtube.com/watch?v=5-NgM18up-s


Bár itt meg 250 lument írnak (3 ledes CREE XR-E):

[link]


A Luxeon 30-65 Lument tud ahogy láttam (kevés a fénye):

[link]


Itt meg találtam trafókat:

[link]


Nézelődj neten szerintem CREE ledekből, azok jobbak.

2011. jún. 30. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!