Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Szerintetek van értelme...

Szerintetek van értelme műgyantával szűrni a vizet?

Figyelt kérdés

A következőben kérném a tanácsotokat:

Egyre többet olvasni a neten erről a SZAT ClearWater-ről. Az én vizem nem sárgás, nem barnás, amolyan enyhén zölden csillogó érett víz színe van. Érdemes kipróbálni, vagy megfelelő szűrés esetében nincs értelme? Valahol azt olvastam, hogy műgyanta nélkül nem lehet kristálytisztára szűrni a vizet, és ezt csak akkor fogom látni, miután kipróbáltam. Mi a véleményetek erről?


2012. febr. 23. 00:43
 1/8 anonim ***** válasza:
Úgy gondolom hogy nincs értelme, rengeteg ilyeneket reklámoznak, és nem érnek semmit.
2012. febr. 23. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy van e értelme. Nem próbáltam sajnos.


Ha vannak bent vasfák, amik fognak és egy daylight neon világítja, az pisi. De ha teszel mögé egy sötétkék kartont háttérnek. Az növeli a mélységérzetet és tisztának fog hatni a víz. Vagy ha teszel rá egy legkisebb kék neont, szintén: [link]

Csupán illúzió, de a kékes árnyalatra az emberi agy azt hiszi, hogy tiszta.


Persze lehet átlátszó a víz, mint a patakokban, ha van egy erős szűrésed, ha nincsenek színező vasfáid, ha a fényerősség, a fény típusa, a fény időintervalluma, a növények mennyisége és típusa pont úgy van beállítva hogy ne nőjön a zöld pontalga és a növények se dögöljenek ki. De mindezt csak próbálgatással lehet összehozni, és néha menet közben is kell változtatni.


Ha egyszer sikerül beállítanod egy pontjó akváriumot, az sem marad örökké csúcsformában, hiszen a növények nőnek, a lámpa öregszik, a talaj elkoszolódik. Így lehet hogy egy évig jól megy, aztán észreveszed, hogy algásodik.


A legkönnyebb, legegyszerűbb megoldás a sűrű vízcsere és a talaj tisztán tartása (akár porszívózással, vagy néha szedni, átmosni és visszatenni). Nekem ez a véleményem.

2012. febr. 23. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
"szedni" helyett > kiszedni
2012. febr. 23. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
75%

Próbáld ki, látványosan tisztább, átlátszóbb lesz tőle a víz, elég hatékony szer.

Az egyetlen hátránya, olyan akváriumban, ahol bőven vannak gyorsan növő növények, nagyon óvatosan kell vele bánni, vagy inkább nem is javasolt a használata, mert annyi nitrátot megköt, hogy hiánytünetei lesznek a növényeknek.

De egy átlag akviban elég jól használható, és regenerálható is.


De természetesen ez csak plusz szűrőközegként használható, anélkül, hogy a normál szűrőközeg mennyiségének a rovására menne! Nem helyettesítik egymást, a szat továbbfolytatja, amit a szűrőbaktériumok elkezdtek. Tehát ha nincs külső szűrő, akkor valahogy az áramlásba kell akasztani, (bár úgy nem tudom mennyire hatékony) hogy átjárja a víz.

2012. febr. 23. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Platypus ***** válasza:

A SZAT elsősorban nitrátot és a huminsavakat köti meg. Az utóbbiak okozzák a barnás vizet, de ez csak friss fák és nagyon elhanyagolt vízcsere esetében probléma. A megfelelő szűrés nem nitrát ellen van, hanem az ammóniát és nitritet alakítja nitráttá. A nitrát rendes akváriumi körülmények között alig fogy, ebben segít a vízcsere. A SZAT akkor praktikus, ha valamiért nehéz vizet cserélni, pl.extra nagyméretű akvárium, vagy különösen nagy a nitrogéntermelés, pl. nagytestű ragadozóknál.


Elég sok kristálytiszta akváriumot láttam, amiben nincs semmiféle műgyanta. Még az enyém is ilyen, amióta eléggé kiáztak a fadarabjaim. A nitrátnak nincs színe, egy helyesen ápolt,direkt magas nitrátszintű növényes akvárium vize is kristálytiszta. Ritka vízcsere mellett persze ez nem lehetséges, mert a növényeknek mindig vannak pusztuló részei, meg ott a halpiszok is, ezekből kiázik némi festékanyag az elbomlásuk során.

2012. febr. 23. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Sziasztok. Nekem nincs fa az akváriumban, és növény sem. Kövek és homok, kisebb méretű sügerek. Ez esetben fölöslegesen nem dobom ki a pénzt. Egyébként azáltal, hogy megköti a nitrátot, nem hullnek el a szűrőbacik? Ez a veszély csak az ammónia- és nitrit megkötő csodakavicsoknál áll fenn? Csak kíváncsiságból szeretném tudni. Köszönöm a válaszokat!
2012. febr. 23. 11:22
 7/8 Platypus ***** válasza:

Mivel nincs növényed, szerintem a te esetedben pont megérné. A növények nagyon hatékony nitrogénfogyasztók, sokat jelent a szerepük az egészséges víz fenntartásában. Nálad ez kiesik, így hasznos segítség lehet a műgyanta.


Azt nem tudom, mennyire igaz, hogy csak a nitrátot köti meg. A termékleírásban csak ez szerepel. Ha tényleg ez a helyzet, akkor egyáltalán nem árt a szűrőbaciknak. Az aerob szűrők baktériumai csak ammóniát és nitrátot fogyasztanak. Nitrátlebontás csak nagyon jelképes jelleggel van egy átlagos akváriumban, mert anaerob környezet kell hozzá. A nitrátbontó bacik fekete, büdös trutyit képeznek, amit lehet látni elhanyagolt talajban, de még sosem láttam hagyományos szűrők belsejében.

2012. febr. 23. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nálam is tiszta, de én cserélek vizet hetente.


A barátom akart vízcsere nélkül akváriumot csinálni. Volt egy külső szűrője ami nagy előny volt, de a talaj nem tisztult ki magától és az üveg sem törlődött le.

Kevés volt a fény, így csak barna alga volt az üvegen, amit 3 törpeszívóharcsa nyalogatott. Én havonta csináltam neki egy kevés vízcserét, hogy a halai ne dögöljenek meg. Viszont érdekes, hogy ami vizet onnan leszívtam vödörbe, az mindig kristálytiszta volt, színtelen és szagtalan. Biztos jól be volt állva az akvárium, de attól még igénytelenül nézett ki, mert nem volt karbantartva.

Most már mindez lényegtelen, mert egy hete megszüntette. A halait eladta, a törpeszívóharcsáit meg nekem adta.

2012. febr. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!