Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért halnak meg olyan gyorsan...

Miért halnak meg olyan gyorsan a kicsi halaim, mikor a nagyoknak soha nem volt semmi bajuk?

Figyelt kérdés
Eddig ha kistestű halakat vettem (zebradánió, szumátrai díszmárna, guppi stb), mindig pár héten belül a fele meghalt, a megmaradtak meg 2-3 hónap múlva döglöttek meg. Most is már csak 2-en vannak a 10-ből. Pedig használok antiklórt, metilénkéket, algátlanítót, vannak búvóhelyek, kiszámoltam azt is, hogy hányan férnek el (1cm/1 liter módszerrel). Amikor nagyobb halaim voltak (pl. kék gurámi), azok meg olyan sokáig éltek, hogy meg se akartak halni. Mit csinálok rosszul, amit a nagyok még kibírnak, de a kicsik már nem? Gondolom a kicsik érzékenyebbek, de mégis mire?
2012. márc. 9. 20:29
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Alig írtál le valamit, de az mind hibás.

A metilinkék és az algátlanító méreg, tilos őket indokolatlanul használni, ezek már lehetnek a halál okai, közvetlenül és közvetve is.

A másik, hogy az 1 cm/liter szabály nagyon durva hiba, nem használható.


Ami viszont a legfontosabb, a nitrátfolyamat megértése. A halak ürítenek, ez ammóniát termel, ami erős méreg. Az ammóniát baktériumok alakítják nitritté, majd nitráttá, ez már nagyobb adagban mérgező csak. Ahhoz, hogy a baktériumok dolgozni tudjanak, megfelelő méretű szűrő szükséges, valamint idő, hogy kialakuljanak a telepek. A nitrátot pedig vízcserékkel lehet szinten tartani, általánosságban 30% vizet cserélünk hetente.


De ez csak a jéghegy csúcsa, rengeteg dologra kell még figyelni.

Ajánlom akvarista.hu főoldalán az ingyenes könyveket olvasásra, illetve a Horn-Zsilinszky: Akvarisztikát.

2012. márc. 9. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Biztos vagy benne hogy az algátlanító meg a metilénkék méreg? Az algátlanítóról még el tudom képzelni, de a metilénkék egy általános fertőtlenítőszer, minden állatkereskedésben mondták, hogy nélküle ne tegyem be a halakat, mert meghalnak, ahogy klórtalanító nélkül is.

Amúgy lehet hogy a vízcserében van a dolog, mert azt nem szoktam, max hozzáöntök, mikor már elpárolgott egy 5 cm a tetejéről. Nem gondoltam, hogy ez ennyire fontos. De köszi hogy mondtad, mostmár majd figyelni fogok erre.

És hogyha vizet cserélek, gondolom abba is ugyanúgy kell antiklórt tenni?

2012. márc. 9. 21:21
 3/20 anonim ***** válasza:

Antiklórt használhatsz, de felesleges. 12 óra alatt elillan a vízből a klór, úgy szoktunk cserélni, hogy a vizet előre bekészítjük. Figyelni kell, hogy a cserevíz hőmérséklete azonos legyen az akváriumban lévővel.

A metilinkék gyógyszer, fertőtlenítőszer, azaz mikroorganizmusokat pusztít el. Ahogy mondtam, az akváriumodat hasznos baktériumok tartják életben, ezeket hatalmas hiba elpusztítani, hiszen mérgezéshez vezet.

Az, aki ezt ajánlotta neked, tudja, hogy a saját halai eleve betegek. Ez esetben használható a szer, de nem a berendezett akváriumban, hanem karantén medencében, sűrű vízcserével és szellőztetéssel.


Az algagátló viszont a baktériumokra és a halakra is erősen mérgező. Nem old meg semmit, csak tüneti kezelés az alga ellen, de a helyzetet tovább rontja.

Megfelelő szűrés, vízcserék mellett viszont elkerülhető az algásodás.


A vízcserék pedig nagyon fontosak, figyelj oda rájuk.

2012. márc. 9. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Használsz antiklórt. De minek? Feleslegesen mérgezed a vizet. Tessék bekészíteni a szobába. Oké ezzel meg is vagyunk az egyik méreg a lustaság rovására. Metilén. Majd meg haltam a nevetéstől, idézem.: "Az algátlanítóról még el tudom képzelni, de a metilénkék egy általános fertőtlenítőszer, " Hypó is az, mégsem öntöm az akváriumba. Fogd a vízcserére, de én azt sem tudom megmondani, hogyan néz ki az az antiklór valami. Metilénkéket pedig sosem vásároltam. Halaim szerintem jól érzik maguk. Ja és a vizet rendszeresen cserélem.
2012. márc. 9. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
löttyökből vegyél a növényeknek sera flortenát vagy legjobb easy life profito... vízelőkészítőnek meg serát szoktam... nem várok , beleteszem mindig sera vízelőkészítőt..
2012. márc. 9. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 YourDestiny ***** válasza:
100%
Az lenne a legjobb, ha semmilyen vegyszert, kémiát nem használnál, mert többet ártasz vele, mint fordítva. Hagyd állni a vizet egy napig és kész. Valószínűleg a szűrésed is gyenge. Ahogyan már előttem írták, az ammóniát (ami már kis mennyiségben is mérgező) a szűrőbaktériumok nitritté, majd nitráttá alakítják. A nitrát nem bomlik tovább, ezért kell a vízcsere. Ez utóbbit persze bizonyos mértékig elviselik a halaid, de nem örökké, úgyhogy előbb-utóbb úgyis egy a vége. Éppen ezért a vízcseréket ne hanyagold! Milyen szűrőd van és mekkora az akvárium?
2012. márc. 9. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 Platypus ***** válasza:

Én annyira nem értem ezt a vízelőkészítő-ellenességet, sok esetben sajnos nagyon is indokolt a használata. Ma már elterjedt a csapvíz klóraminos fertőtlenítése, és ez a vegyszer már nem távozik a vízből magától. Nem csak a szűrőbacikat irtja ki, hanem még egy extra ammóniaforrás is, ha nem semlegesítik. A jobb vízelőkészítők képesek erre. A városi csapvíznek a réztartalma elég sokszor katasztrofális, ezen segít valamennyit egy rendes vízelőkészítő. A natúr antiklór valóban haszontalan egy cucc.


A metilénkék adagolása olyan, mintha antibiotikummal tömnéd magad hogy megelőzd a betegségeket. Ez már önmagában sem egy egészséges dolog. Szegény halak a vízbe ürítenek és abban is élnek, ha nem alakul ki a szükséges lebontó baktériumkultúra ami elbontja a salakanyagokat, akkor a saját vizeletükben úsznak. Ha fertőtlenítővel irtod a bacikat, azzal ezt éred el.


Az algagátlók általában réztartalmú szerek, ezek hosszú távon minden élő szervezetet kikészítenek, még a növényeket is. Ráadásul tovább rontják a vízminőséget. Az algák lehet hogy rondák és rossz vízminőséget jeleznek, de amíg élnek, legalább egy kicsit javítanak a helyzeten mert a testükbe építik a mérgező ammóniát és társait.


A halas boltot ahol ezeket a jó tanácsokat kaptad, inkább messziről kerüld el. Vagy totál nem értenek hozzá és úgy osztják a bölcsességet, vagy direkt beszéltek rá rossz dolgokra, hogy költsél többet halakra.

2012. márc. 10. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Köszi mindent. Ma lecseréltem a víz kb 1/3- át, de már csak 2 hal van. Szerencsétlenkéim... na mindegy.

Amúgy 30 literes és Aquael mini szűrő van benne, azzal nem hiszem, hogy baj van, mert a víz mindig szép tiszta, csak a növényeken telepedik meg az alga.

2012. márc. 10. 18:16
 9/20 Platypus ***** válasza:
30 literben nem is tarthatóak ezek a fajok. Hím guppik még csak-csak, de a többinek eleve túl kicsi. Mozgástérnek is nulla, és minél kisebb a víztömeg, annál rosszabbul viseli a halak anyagcseréjét a vízminőség.
2012. márc. 10. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
30 literbe dánió???ne.ez durva.Bettát,guppit,garnélát nyugodt szívvel tarthatsz ennyiben,de ezeket a halakat pont nem.Javítsatok ki,hogyha hülye vagyok!
2012. márc. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!