Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miert kell 150W-os futo a...

Miert kell 150W-os futo a 120l-es akvariumomhoz?

Figyelt kérdés

Van egy 120l-es akvariumom, hasznaltan vettem, 50w-os futo volt hozza, de utana olvastam, hogy ekkora akvariumhoz kabe 150w-os kell. El kezdett velem vitatkozni, hogy az 50w is hozza, es hogy a kulso homerseklettol is fugg, hogy mekkora kell hozza. (Nincs futotest mellett az akvariumunk, vagy ablak kozeleben) Elmondtam neki, hogy azt olvastam, hogy ha olyan orszagban laknank, ahol allando magas homerseklet van, akkor nem kellene futo hozza (mar ha nincs felszerelve legkondi, ami ugyanugy lehuti a szobat 20-22 fokra).

Hiaba mondom neki, hogy amiket konyveket olvastam ebben a temaban, mind azt irja, hogy ekkora kell, meg websitok is ezt irjak, nem gyozi meg. Azt mondta, feltolti az akvariumot, es kiprobalja. Szerintem az fog tortenni, ami akkor tortenik, ha egy nagyon kis teljesitmenyu hosugarzot raksz be egy nagy szobaba: hiaba tekered a maximumra, nem lesz kepes felfuteni a szobat. Szerintem csak a futo korul lesz magasabb a homerseklet, a futotol tavolabb eso teruleteken huvos marad a viz.

Jol gondolom, vagy a parom gondolja jol? Arrol meg nem olvastam, hogy a futonek allandoan kellene mennie.


2012. máj. 6. 01:01
 1/8 A kérdező kommentje:
Egy ismerosomek probalnak ellatni tanacsokkal, de akvarisztika teren nem sokat adok a velemenyukre, de ezt nem mondom nekik, nem akarom megserteni oket. (olyanokat csinaltak, mikor volt haluk, hogy megvettek az akvariumot es a halakat egy azon napon, feltoltottek, es azon mod belevagtak, meg ilyenek) Azt mondta az ismerosom, hogy lehet beletenni 50w-os futot, de akkor allando jelleggel kell mukodtetni azt. Ezek szerint ha 150-esem van, akkor mondjuk csak harmad annyit kell naponta mukodtetnem?
2012. máj. 6. 01:04
 2/8 anonim ***** válasza:
Egy 50W-os fűtő képes felfűteni 120L vizet, de csak abban az esetben, ha pár fokot kell emelnie a hőmérsékleten. Pl.: 22-ről 24-re. Ezt ha nem is lazán, de legrosszabb esetben folyamatos fűtés mellett tudja teljesíteni. Azonban, nem gazdaságos és úgymond "erőlködni" is fog vele a fűtő, ezért ajánlanak kb 1L=1W teljesítményűt. Azért is fontos a túlméretezés, mert ha hirtelen elromlik a fűtés és lemegy a lakásban a hőmérséklet 15-18 fokra akkor a kis teljesítményű fűtő kizárt dolog hogy életben tartsa az akvárium lakóit. Összegezve, mindkettőtöknek igaza van, csak a körülményektől és céltól függ a dolog. A fűtőből pedig érdemes automatát venni(mást mostanában nem is láttam) ami hőfokra kapcsol, így nem neked kell szabályozni időkapcsolóval a fűtést, ami elég komplikált lenne amúgy is.
2012. máj. 6. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha nincs nagy differencia a kinti hőmérséklet és az akvárium hőmérséklete közt, akkor jó bele az 50Wattos is.


2-3 fokot tud fűteni, csak sokkal tovább tart neki felfűteni a vizet, mint egy 150 Wattosnak.

2012. máj. 6. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

120-asba én minimum 100 W-osat tennék. 50 W csak szenved, ha fűteni kell, mire befűt, megfagynak a halak.


Egy adott víztömeg ugyanolyan mértékű felfűtése ugyanannyi energiát emészt fel! Tehát egy 150 w-os harmad annyi ideig fűt és ezalatt ugyanannyit fogyaszt, mint ha az 50 w-os állandóan menne. (mivel automata hőérzékelős, magától kikapcsol, ha eléggé felfűtött)


Maximumra pont ezért fölösleges feltekerni az 50 W-osat.

Ugyanis ezzel nem azt éred el, hogy hamarabb felfűtsön, mivel a teljesítménye ugyanúgy 50 W marad, ugyan az a fűtőszál van benne, nem melegít gyorsabban.

Ha feljebb veszed, akkor ha eléri az ideális hőmérsékletet, nem kapcsol ki, hanem tovább fűt, amíg el nem éri a beállított hőmérsékletet. Ha túl nagyra van állítva, akkor soha nem éri el azt, mert túl lassan fűt, (lévén, hogy csak 50 w) és fűtés közben annyit hűl a víz, hogy a fűtő nem tudja magát utolérni.

Egyébként, ha nem extra meleg vizet igénylő halaid vannak, akkor nyárra ideiglenesen elég lehet az 50 w-os is, de hosszú távon jobb lenne nagyobb.

2012. máj. 6. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nekem most a 200 literes tengeriben csak 100 Wattos fűtő van, mert előtte kisebb akváriumom volt 112 literes - és még ahhoz vettem. Fűtőt azóta meg hát nem vettem újat. Kipróbáltam, hát felfűti ez is, de nekem a szobámban 24 fok van általában, és az akvárium 26 fokos. Felfűti és nincs mindig bekapcsolva, sokszor látom, hogy kikapcsol, mert van rajta led is ami mutatja. Hát szinte alig megy. Nekem most ez jó, de tény hogyha éppen most vennék egyet és még nem lett volna előtte semmim, akkor biztos nem ilyen kicsit vennék.


Tehát én is úgy gondolom, hogyha még nem vettetek semmit, akkor legalább 100 wattos kéne hozzá, de ha már megvan, akkor mindegy, nyárra az 50 Wattos is elég lesz, de télre már valószínűleg nem.

2012. máj. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Platypus ***** válasza:

A legtöbb díszhal az átlagos magyar rosszul szigetelt lakásban egyáltalán nem igényel nyáron fűtést. Még csak május van, de én már a hűtésen gondolkozom....

Szóval ráérsz azzal a vásárlással. De a választott fajoktól is nagyon függ, kell-e egyáltalán a trópusi hőmérséklet. A nagyobb fűtő nem árt, és tényleg szükséges, ha kifejezetten magas hőmérsékletet kedvelő vagy az ingadozást rosszul viselő fajokat választasz.

2012. máj. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az igazsag az, hogy augusztusban uzemelem be, es akkor sem lesz dog meleg, mivel Angliaban elek, es itt sokkal alacsonyabb a homerseklet, mint Magyarorszagon. (Nemsokara hazalatogatok es csak augusztusban jovok vissza, ezert nem allitom meg fel az akvariumot) Meg egyebkent szurot is kell vennem hozza, mert a szuroje is kabe egy 50 litereshez lenne eleg.
2012. máj. 6. 18:23
 8/8 A kérdező kommentje:
Koszi a valaszokat, meggyoztetek a paromat:D
2012. máj. 6. 18:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!