Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » "Átvertek" az akváriumi...

"Átvertek" az akváriumi világítással, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Olyan gondom volna, hogy két hónapja üzemeltem be a 120 literes akváriumomat a tropica.com-on lévő "Layout"-ok egyike alapján. A pdf-ekben minden technikai adat megtalálható, így hát annak alapján kezdtem el össszeállítani az akvárium berendezéseit, növényeit.


Azonban ahogy teltek a hetek, észrevettem, hogy a növényeim nem érzik valami túl fényesen magukat. Megjelentek az algák, a növényeim bár hozzák az új hajtásokat, csak nyúlnak, alul meg - ha nem is olyan nagyon, de - kopaszodnak. A boltban, ahonnan minden kellék származik, fel is vetették nekem, hogy lehet kevés a fény számukra. Én meg bőszen mondtam, hogy a tropica.com-on 2x24W-ot írtak.


Most mennék fel a tropica-ra, hogy megnézzem, hogy mit ír az akvárium karbantartásáról, és látom, hogy megújult a honlap. Nem csak hogy leszedték az Layout karbantartásáról szóló oldalt, de megnéztem a leírását, és látom, hogy kijavították a 2x24W-ot 4x39W-re.


Tuti, hogy az elején nem néztem el, mert erre alapozva gyűjtögettem hónapokig a berendezéseket, többször is megbizonyosodtam, hogy az veszem, emit leírtak.


Nem csoda, hogy "haldokolnak" a növényeim. Marha sokat költöttem a növényekre is, de a 2 foglalatos armatúra kétszer annyiba fájt. Mit lehet ilyenkor tenni?


Kérlek segítsetek!


2012. máj. 23. 14:56
1 2
 1/14 Salx Narval ***** válasza:
Elég is a 2×24W hacsak nem valami kényes növényeket vettél.Milyen színű az alga, menyit világítasz, milyenek a csövek? Csinálod a 20-30%-os vízcserét 1-2 hetente? Nem etetsz sokat? Milyen teljesítményű a szűrőd?
2012. máj. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
És mikor indítottad az akváriumot, mivel tápozol, co2, táptalaj van?
2012. máj. 23. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

A) Ceratopteris thallitrichoides

B) Hygrophila polysperma 'Rosanervig'

C) Anubias barteri var. caladiifolia "1705"

D) Anubias barteri "coffeefolia"

E) Anubias barteri var. nana

F) Cryptocoryne becketti "petchii"

G) Lilaeopsis brasiliensis

H) Taxiphyllum barbieri (Vesicularia)


Ezek vannak benne. A Lilaeopsis mondjuk pont fényigényes...


A ceratopteriseken barna, haj/fonál-szerű algák vannak, azt hiszem amiatt is tűnnek lepusztultnak.


Napi 10 órát világítok, mechanikus időzítővel.


A csövek: Sylvania Grolux T5 24W és Aquastar T5 24W


Kéthetente 50%-os vízcserét csinálok.


Szerintem nem etetek sokat, mert sosem látok lehullott ételmaradékot.


Szűrőm egy Atman CF-1000 külső szűrő.


Az akváriumot egy hónapja indítottam. (Rosszul írtam fentebb, nem 2 hónapja)


Tápoldatokat használok: Easy Life - Easycarbo & ProFito


Talaj: JBL Manado + JBL Aquabasis Plus

2012. máj. 23. 16:32
 4/14 anonim ***** válasza:

Az aquastart én tengeribe használtam és nőtt tőle az alga.

Gro luxom még nem volt, mert tudom hogy van egy hülye fénye


Mért nem cseréled le fehér daylight T5 HO csövekre?

Azt szokták mások használni növényesbe, ahogy én láttam.


[link]

2012. máj. 23. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Gyanítottam, hogy a fénycsövek nem az igaziak, le is fogom őket cserélni. Mindkét foglalatba daylight-ot tennél? Mert az aquastart a "halak színének kiemelésére" adták. De nézem is a dobozát, tényleg tengeri halak vannak rajta... érdekes.
2012. máj. 23. 16:54
 6/14 anonim ***** válasza:

Nekem 112 literes van, azon 3db 26 Wattos kompakt izzó. Mindegyik daylight. Szerintem azok jók, és talán tökmindegy, hogy cső, vagy izzó.


Tehát nálam eggyel több fény van, 3db, de nekem fényigényes Hydrocortyle és Hemianthus micrantemoides növényeim vannak.


A növények gyökeréhez tettem táptablettát:


pl Panzi aquaplant-ot nyomkodtam a földbe (295 Ft) és nem tápozom őket külön semmivel mert arra lusta vagyok. 1 hónap mulva megint rakok bele aquaplantot.


JBL tápgolyót is tettem a talajba, az kicsit drágábba, de az fél évig kitart.


A cripto gyökerének is jót tesz a táptabletta és a lilaeopsisnak is.


Az anubias féléket viszont nem szabad elásni, mert elrothad a gyökerük. Azokat rá kell kötözni pl egy vasfára, vagy kőre damillal, hogy tudjon szellőzni a gyökere szabadon a vízben. És ezeknek nem kell sok fény, meg a tápozás se fontos, tehát ezek így nem dögölhetnek meg.

2012. máj. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 YourDestiny ***** válasza:

Én nem dobnám ki az Aquastart. A Gro-Lux-ról nem tudok nyilatkozni, de:


Nekem sügeres akváriumom van. Próbáltam már nagyon sok fénycsövet, és eddig minden fénycsővel nőtt az alga, amit próbáltam, leszámítva a Sylvania csöveket. Volt már belőle daylight, aquastar, mindkettő jó. Nekem ez utóbbi jobban bevált, amióta ezzel világítok, az algáknak nyoma sincs. Az is téves, hogy tengeri akváriumhoz való. Tengerihez és édesvízhez egyaránt használható, bár igaz, hogy gyakran sügeres akváriumokhoz választják.


Egyébként nem hinném, hogy a világítás gyenge. Szerintem teljesen rendben, ahogyan a fénycsövek is.

2012. máj. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Az édesvizi növényeknek a kisebb kelvinszámú fény ideális, mert a napfelkelte az kb 3000 K vöröses árnyalatú, a délutáni erős napsütés pedig 6500 K körül van.


Tenger meg egy nagy kék víztömeg és ott 10 000 - 14 000 Kelvines napsütést mérnek, lehet hogy a víz alatt, vagy én nem tudom hol, de az a lágykoralloknak ideális.

Viszont egy szobanövény úgy kidöglik alatta, hogy öröm nézni.


Ha csak az algásodást nézzük, az a legtutibb ha nincs rajta semmilyen lámpa, akkor biztos nem algásodik semmi.


De ha az is kell hogy a növény megmaradjon, akkor neki kell egy olyan napsütés szerű dolog, tapasztalataim szerint :)

2012. máj. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 YourDestiny ***** válasza:

Azért ne feledjük, hogy a Kelvin nem minden, a fénycső színspektrumát is meg kell nézni. Lámpa nélkül pedig megintcsak jön a barna alga :)


Egy biztos, az algamentes akvárium titka a betonbiztos szűrés.

2012. máj. 23. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Hát nem tudom. Egyszer régen teleraktam egy akváriumot szép fehér mészkövekkel, amiket Horvátországból hoztam, meg kagylókat is tettem bele. Hát halat nem és növényt sem. Szűrős sem és lámpát sem, csak az asztal alatt volt ez a szuper akváriumom pár hónapig és vizet se cseréltem benne. Nem volt algás semmi, a kövek is hófehérek maradtak, még a por se tudott bele szállni :)
2012. máj. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!