Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 1,5 hete indult akváriummal...

1,5 hete indult akváriummal kapcsolatban pár kérdés?

Figyelt kérdés

Egy 30l-es akváriumot indítottam el 1,5 hete. Erről lenne pár kérdésem:

1. megjelent a növényeimen valamilyen alga. Ilyen barna pöttyökben van, és napról napra egyre több helyen üti fel a fejét. Én pontalgára vagy ecsetalgára gondolok. Ez normális új akváriumnál? Elmúlik magától, vagy tenni kell valamit ellene?

2. az akvárium felszínén megjelent tegnap estére egy fehéres egybefüggő réteg/folt. Ha megtöröm az ujjammal, darabokra töredezik. Ha jól tudom, ez azt jelzi, hogy bomlástermék van a vízben. Az egyik növénynek volt egy barnás levele, azt levágtam, illetve a szűrő levegőztetőjét kicsit felfelé fordítottam 45 fokosan, hogy jobban fodrozza a vizet. És esedékes volt egy részleges vízcsere is. Ezen kívül tehetek valami mást?

4. az egyik vasfámon fehér penész is kialakult. ez is eltűnik idővel, ugye? Vagy ezt rosszul tudom? Már kezd visszaszorulni

3. lárvák is megjelentek a vízben. Én szúnyoglárvára tippelek, mert volt a vízfelszínen egy kis szúnyogszerűség is. Ezek a valamik barnák, és a fejüktől folyamatosan vékonyodnak. Olyan 2mm körüliek lehetnek. A felső fehéres rétegre voltak rácsimpaszkodva. Kihalásztam őket is. 4 db volt benn. Lehetséges, hogy a jávai mohával kerültek be?

4. nematodák is vannak a vízben. Ilyen 2-3mm-es kis vékony fehér féregszerű valamik. Azt olvastam róluk, hogy minden akváriumindításnál feltűnnek, és idővel el is tűnnek. Ez igaz?


És akkor a végére az adatok: 30l-es akvárium, 11W-os világítással napi 8 órában. A szűrő Aquael Pat Mini 400l/h-s, visszafojtva, mert túl erős volt az áramlás (még most is eléggé lökködik a Cryptocoryne-t). Kicsit kicsi a szivacsa szerintem. Mit gondoltok erről?

Növények: Cryptocoryne Beckettii, Bacopa Monnieri, 1db gömbalga, jávai moha vasfára kötözve.

Talaj: JBL Manado.

Vízcsere: eddig 3-4 naponta nagyjából 35-40%. Most készültem kitolni ezt 5 napra, és 30%-ra, a 4 hét alatt pedig heti 30%-ra beállni.

Tudnátok ilyen sok kérdésre válaszolni? Előre is köszönöm, ha igen?



2013. jan. 23. 10:30
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

1. Barna alga természetes, de az nem a növényeken jelenik meg, hanem inkább fákon. (jó lenne, ha lenne róla kép)

2. Az a vékony réteg sok mindentől lehet, de igazából még soha senki nem jött rá, hogy mi okozza. Elég, ha fodrozódik a vízfelszín, nem kell, hogy csobogjon

3. A penész el fog tűnni, induló akváriumoknál mindig előjön.

4. Itt olvass utána, vagy kérj tőlük segítséget: [link]

5. Ezek a kis kukacok most nálam is vannak (4 hetes az akim) + kagylósrákok is megjelentek. Holnap fogok venni törpe fogaspontyot, remélhetőleg leirtják a betolakodókat.

2013. jan. 23. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Sajnos képet nemigen tudok feltenni, nincs mivel lefényképeznem. A mobilom erre alkalmatlan, digitális fényképező meg nincs a háznál.

Azt mondod. hogy akkor a növényeken nem alga lesz? Az érdekes. A levelein és a szárán is vannak, lehetséges, hogy a túl nagy áramlás okozta ecsetalga? Ha jól tudom, az okozhat ecsetalgát.


Egyébként megnéztem a fórumot, amit linkeltél, de nem planária lesz ez, hanem szerintem nematoda. Ilyen fehér, nagyon vékony cérnaszerű férgek, pár darab. (én 4-et számoltam meg)

2013. jan. 23. 11:22
 3/17 YourDestiny ***** válasza:

A barna alga normális, nekem is elég csúnyán rámászott a növények leveleire, mikor indítottam a nanot. Vagy hamar eltűnik, vagy nem. Ha nem, akkor egy kis algaevő 1-2 nap alatt elvégzi a feladatot. Az ecsetalga legkevésbé sem hasonlít a barna algára, az szőrcsomókban nő. Ha ecset, azt valószínűleg behurcoltad. Imádkozz, hogy ne az legyen.


Felszíni réteg nekem is van a nanoban, pedig se bomló növényi részek, se élőlények (növényen meg bacikon meg ilyesmin kívül) nincsenek benne, ami teleszarná és ne lenne kiszűrve. Itt-ott papírtörlővel leszedem, de nálam visszajön, szóval ne foglalkozz vele.


A fehér, vékony kis féreg szerintem planária is lehet. Nah, ő nem tűnik el magától, és hosszú hetekig irtottam ki fenbendazolos féreghajtóv tablettával, aztán nagy nehezen eltűnt.


Ha halak nem lesznek az akváriumban, ilyen kis növényeshez nem feltétlenül kell komolyabb szűrés.

2013. jan. 23. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 YourDestiny ***** válasza:
Ha ecsetalgád van, az nem csak attól, hogy van mit felhasználnia, de ingadozó CO2 szinttől is növekedhet. Nekem például Carbo-val sikerült kiirtanom.
2013. jan. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Algaevőt szeretnék majd, törpe szívóharcsát. ÉS mellé garnéla csapatot szánok, igazából nekik készült az egész nano.

Planária ellen van más megoldás is esetleg a fenbendazolon kívül? Azt állatpatikában lehet venni, vagy hol? Egészen pontosan hogy alkalmaztad? Be az akváriumba, vagy előtte feloldottad vízben?


Az ecsetalgával kapcsolatban: Easy Carboval hogy sikerült megoldanod? A vízbe azt is, vagy közvetlenül az algára?


És még valami. Elég nagy áramlást csinált a szűrőm. Visszavettem kicsit, és utána kezdett terjedni az alga. Ez állhat összefüggésben egymással? Állítsam vissza maxra? Csak gondoltam, a 400l/h sok 30l-be.

2013. jan. 23. 11:47
 6/17 anonim válasza:

[link]


mindenre van válasz.

De a te esetedben Co2 adagolás.

Az első 2 hétben még halat se szoktak a vízbe tenni, hogy felálljon v beálljon a biológiai egyensúly.

A talaj az jó de az alá kellett volna növényi táptalaj 1kg. Sajnos meg fog dögleni mind.


Aktív szenes szűrő:

[link]

2013. jan. 23. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 YourDestiny ***** válasza:

Miért kéne plusz talaj? A Manado is táptalaj, és én is egyedül használom a növényesben.


A fenbendazolt nekem is ajánlották, igen, az állatpatikában nézd meg. Nekem nem sikerült kapnom, úgyhogy másfajtát vettem. Szóval ha az említett nincs, akkor Pratel nevezetűt NE vegyél, nekem nem használt. A kék csomagolású Cestal-al (kutyáknak való) sikerült kinyírni végül. Érdekes mód praziquantel-t mind hasonló arányban tartalmaz, szóval érdekes, miért jó az egyik, és miért nem a másik. Igaz, a többi hatóanyagot nem néztem, meg igazság szerint nem is vagyok biológus. Annyi biztos, hogy szűrőbacikra, halakra és növényekre nem ártalmas.


Én forró vízben oldottam fel, és úgy adtam a vízhez. Teljesen nem fog feloldódani, apró sárga pöttyök bekerülnek a vízbe, de idővel feloldódik vagy kiszűrődik.


Természetesen először győződj meg róla, hogy valóban planária-e. Fehér, kb. 2-5 milliméteresek és többnyire az üvegen közlekednek.


[link]


Ha az, akkor ha jól emlékszem 50 mg praziquantel / 10 liter az ajánlott dózis. Ezt Platypus tudja tutira megmondani, szóval a biztonság kedvéért kérdezd meg őt. Én lényegében egy taplettát adtam olyan 15 liter vízhez, szóval inkább kicsit kevesebbet, mert volt benne egy algázóm. Olyan 4 nap múlva meg kell ismételni az adagot, szóval mire eredmény lesz, simán beletelhet két hétbe is, saját tapasztalatom szerint elég hosszú folyamat. Mondjuk én egy kis vízcserét is csináltam előtte. Végül amíg nem sikerült befejezni a féregirtást, addig ne hozz garnélákat, ugyanis fogalmam sincs, nem-e lehet rájuk valamilyen káros hatással.

2013. jan. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Igen, én is néztem a planáriáról képeket, de nem hasonlít rá. Valami ehhez hasonló izé van nekem: [link]

És nem az üvegen vagy a talajon mászkál, hanem többnyire sodródik az árral. Olyan 3-4db-ot számoltam össze. Egyet láttam, amint a vasfámon egy kicsit meg bírt kapaszkodni, de nem úgy közlekedett, mint a planária (néztem róla videót, ez a planária: https://www.youtube.com/watch?v=saU7S2ybskw ).

2013. jan. 23. 13:46
 9/17 YourDestiny ***** válasza:
Szóval ez is biztosan élőlény, és magától is képes mozogni? Meg ha csak 3-4 van, azt miért nem veszed ki simán?
2013. jan. 23. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Nem tudom elkapni. Próbáltam már, de túl gyorsan viszi az áramlat. Csak sodródik az árral, nem is mindig látni az aksiban. Biztos, hogy élőlény, mert össze-vissza tekeri magát , nem csak az áramlat mozgatja. Nem csak lebeg a vízben. Lehet, hogy nincs is belőle 3-4, csak ugyanazt látom mindig.

Még próbálom majd valahogy kipecázni.

2013. jan. 23. 18:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!