Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium tető építéshez...

Akvárium tető építéshez adnátok pár tippet?

Figyelt kérdés

hali


szóval az a helyzet, hogy most van 2*24 wattos T5 daylight világításom (armatúra) a 112 literes akváriumom felett. ez szerintem azért elég jó, hiszen az érdes tócsagaz és az átokhínár is gyönyörűen fejlődik alatta.


viszont arra gondoltam, hogy betennék még egy fénycsövet. nem szeretném túl lépni az 1 watt / liter arányt, mert onnantól erősen ajánlott a CO2 rendszer, viszont az túl költséges az ösztöndíjamhoz :)


mivel kötött a 80 centis hosszom, ezért ugyanúgy 24 wattos T5 fénycsőben gondolkodok. arra gondoltam, hogy az új fénycső is daylight lesz. a természetazonos színek miatt gondoltam a daylightra, mert az ugye nem módosít a színvilágon semmit. amire még gondoltam a 24 wattos T5 helyett, az a 18 wattos T8 fénycső.

szerintetek melyik lenne jobb? :) én a 24 wattos felé húzok, de ha a tapasztaltabbak szerint jobb a 18 wattos...akkor az lesz :)


azonban elég furán mutatna két armatúra az akvárium felett...szóval szeretném valami tetőszerűségbe rejteni az egészet. üvegtetőm van most, de az ugye nem sokat takar :)


na és most jön a lényeg, amit szeretnék kérdezni. szerintetek megoldható a következő? és kérhetek még tippeket, hogy mivel lehetne még jobb a halacskáknak? :)


egy olyan akvárium tetőt szeretnék készíteni, ami fenyőből van (szeretnék valódi fát használni és nem bútorlapot. esetleg még a cseresznye és a dió jöhet szóba). és mivel nem vagyok töknulla a barkácshoz, tisztában vagyok vele, hogy kezelni kell, hogy ne tegye tönkre a folyamatosan magas páratartalom.

mivel gyakran matatok az akváriumban, ezért levehetőre tervezem, mivel így is kicsit magasan van nekem az akvárium, nem lenne túl kényelmes ha fent maradna amíg növényeket nyirbálok, vagy amíg aljzat takarítok...stb

a jobb oldalán egy technikai rés van tervezve, ahol a külső szűrőm kütyüi nomeg a vezetékek kiférnek. illetve az első fele felnyitható. etetés meg miegymás miatt.

egy kis fakk szerűséget tervezek, amibe a mostani 2*24 wattos armatúrám el tudom rejteni. szóval ilyen kis tartó a mostani armatúrámnak. mivel garanca van rá, ezért nem szeretnék darabjaira szedni :)

illetve egy külön fakkban lenne az új fénycső. terveim szerint üvegessel vágatok tükröt és azt helyezem be fényvisszaverés céljával. vagy szerintetek is túlzás, hogy tükröt vágatnék? anyukám szeme kicsit fennakadt, mikor említettem neki a dolgot :) szerinte elég lenne a tükörfólia is :) vélemény?

napfelkelte/napnyugta project: szeretnék bele pár sorban elhelyezni LED-eket. ennek célja az lenne, hogy imitáljam a napfelkeltét és a naplementét a halaimnak. szóval, hogy fokozatosan erősödjön vagy épp gyengüljön a fényintenzitása. utána olvastam és ezt fénycsővel nem lehet megoldani, mert azoknak nem szabályozható a fényereje. szóval ezek a LED-ek igazából csak addig világítanának, amíg felkapcsolnak a fénycsövek, ahogy ez bekövetkezik, azonnal ki is aludnának a terveim szerint. úgy gondoltam, hogy a nap felkelte és a naplemente színeiből ihletet merítve lehetne sárga és narancssárga ez a dolog.

HalHold project: szeretnék a halaimnak éjszakára egy "Holdat" készíteni. ehhez is a LED tűnik a legjobb választásnak mert pici, és könnyen lehet belőle különböző formákat kialakítani. mondjuk pár LED-ből készítenék egy kis kör alakú "holdat". a Holdunk színe nekem erősen sárgás-fehéresnek hat, így az ő Holdjuk is lehetne ilyesmi színű.


további kérdésem az lenne, hogy hogyan oldhatom meg a ledekkel a fokozatos fényerő növekedést/csökkenést? van erre külön kapcsoló? (tiszta jó, hogy itt kérdezősködök erről, mikor a családban van egy villanyszerelő és párom is annak tanul :D)


egyébként szerintetek is nagyon gáz ötlet az a napfelkelte/napnyugta illetve a HalHold project? szerintem teljesen jó dolog lenne, ha nem csak úgy páff felkapcsolna a fény aztán pár óra múlva meg páff lekapcsolna. a Hold is pusztán azért jutott eszembe, mert a természetben is van egy Hold a fejük fölött :)

anyukám teljesen kiakadt, hogy ez meg minek kell :D illetve párom szerint is hülyeség. de én csak szeretnék nekik kellemes környezetet biztosítani ezzel is, hogy ne hirtelen csak "lőn világosság" élményük legyen :) a szűrés meg ilyesmi már megvan szóval azon már sokat nem tudok segíteni :D


bocsika, hogy hosszú lettem :) minden vélemény érdekel. pozitív és negatív kritika is jöhet. tanácsok, tippek, ötletek stb :)



2013. jan. 28. 11:44
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát én annyit tudok tenni, hogy linkelek 2 oldalt, amin saját akváriumukhoz csináltak tetőt az ügyes kezű akvaristák (nem tudom, ezeket láttad-e már):

[link]

[link]


Én mondjuk kevés vagyok egy ilyen projekthez, de hátha neked segítség.


Szerintem is felesleges a tükör, elég a fólia. :)


Viszont ez a napfelkelte/napnyugta, meg a hold dolog marha érdekesen hangzik így elsőre.


Erre ideális lehet egy potméter, illetve egy olyan kapcsolás, ami fokozatosan enged át áramot. Azt hiszem, IC-k kellenek hozzá, hogy be lehessen ezt állítani, most hirtelen ennyi jut eszembe (10 évvel ezelőtt autóelektronikai műszerésznek készültem, nem lettem az, a tudásom meg megkopott enyhén :D)


Ha ezzel jutsz valamire, lehet majd valahol olvasni róla? Nagyon érdekelne ez engem. Nincs blogod a akvarista.u-n, vagy valahol? :)

2013. jan. 28. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 YourDestiny ***** válasza:

Hali. Szerintem elég a tükörfólia. Alapból öntapadós, nem kell ragasztani. Nekem is az van, időtálló. Pára, hő meg se kottyan naki. A csövek terén ez a te döntésed. Ha nem érzed rövidnek a 24 Wattot, hát legyen, legfeljebb kicsit eltolva helyezed el őket. Annyi, hogy kisebb a választék, viszont a fényhasznosítása sokkal jobb.


A tungsrammárkabolt oldalán kiváló minőségű előtétek vannak, én is onnan vettem. Találsz mindenfélét. Szerintem árban is jók.


Végül lehet, hogy nem segítek vele sokat, de belinkelem a blogom. Hátha mégis némi hasznát veszed:


[link]

2013. jan. 28. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Mellé tehetsz egy csiptetős lámpát is

[link]


Vagy egy ilyet a falra is felfúrva, mert ha ezt rácsíped akváriumra, belóg:

[link]

bele egy izzó:

[link]


vagy van ez az erősebb:

[link]

2013. jan. 28. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek :)


akvaristán végig bogarásztam már a blogok jó részét :) Destiny a tied pont nem néztem még meg de akkor most végig olvasom azt is.


és akkor tükörfólia lesz. olcsóbb is valószínüleg :)


persze még várok ötleteket. és érdekelnek a vélemények a napfelkelte/napnyugta projectről is :)

2013. jan. 28. 15:29
 5/9 A kérdező kommentje:

hable...ezeket én már végig néztem :) de egyik se tetszik.


falam nem fogom fúrkálni/szögelni...tavaly nyáron festéskor megszenvedtem a szét fúrkált/képtartó szögekkel televert fal javításával...szóval inkább kihagyom :)


a csiptetős pedig ugyanolyan randa az armatúra mellett, mint egy másik armatúra :S


ezért döntöttem a tető mellett végül...mondjuk macera lesz folyton levenni amikor bele akarok nyúlkálni...szóval ezt is még meg kell oldanom valahogy...de úgyse lesz időm mostanság ilyesmire, csak a tervét próbálom összerakni fejben és papíron :) és persze majd bevásárolni hozzá :)

2013. jan. 28. 15:32
 6/9 anonim ***** válasza:

Pár tipp:

Ventilátort mindenképpen építs bele, rettentően hasznos dolog.

Én már építettem tetőt, 3×18 w-nak, 2 db pc ventilátor van beépítve. A led se rossz ötlet, de nincs annyi hely, akkor inkább venti legyen, mint led.


Ne csak 1 szerelőnyílást hagyj.

Az egész hátulját kilyuggathatod, nagyobb lyukakkal, ki tudja hol fogod elvezetni a külsőszűrőt, hol kell kivezetni, hogy rendezed át a lakást 3 év múlva.

Ezen kívül annál jobban szellőzik, ami szintén fontos.


Ne úgy lehessen etetni, hogy ha felhajtod az elejét.

Az elejébe külön csinálj inkább etetőnyílást, és ettől függetlenül, az első fele még lehet felhajtható. (szintén gyakorlati jelentősége van)


Egyébként a hold imitálás leddel jó ötlet, de a napkelte-napnyugta imitálást a 3 csővel, 2 időkapcsolóval meg lehet oldani.

Mondjuk 3. csőnek veszel egy sera tropic sun, vagy hagen sun glo típusú csövet, és reggel-este azt használod magában 1-1 órát.

2013. jan. 28. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

köszi szépen a tippeket :)


a szellőzést szerintem főleg szellőzőnyílásokkal fogom megoldani. a pc ventit már néztem akvaristán, hogy sokan használják. szerintem az oldalába kelleni fog pár kisebb méretű venti mindenképp ami nyomatja be a levegőt, a levegő pedig a szellőzőnyílásokon át távozhat. így nem vesz el túl nagy hasznos területet, mivel az oldalába kerül és a vezetékezése lesz csak a tető belső oldalához rögzítve.


az etetőnyílás megoldását még nem találtam ki. de szerintem az első rész több részletben lesz felnyitható, ezzel az etetőnyílás is megoldódik. ennek oka az, hogy nem csak egy helyen etetek és az algázóknak külön szoktam betenni zöldséget, amit utána reggel ki kell pecázni :) meg persze ha észre veszek egy tönkrement levelet, akkor mégse az egészet kelljen felnyitni egy levél miatt:)


a fénycsöves naplemente/napfelkelte effektussal annyi a bajom, hogy az ugyanúgy nem fokozatos, mint ahogy most felkapcsol a világításom. a fénycsövek fényerejét nem lehet szabályozni, a LEDekét pedig lehet :) pusztán ezért bonyolítom az életem a LEDekkel :D mondjuk vannak szabályozható fényerejú izzók a piacon, de azoknak még nem néztem rendesen utána.

valakinek van ezekkel kapcsolatos akvarisztikai tapasztalata vagy akár csak ötlete? mert nekünk van ilyen izzónk (és persze kapcsolónk) itthon anyumék hálójában. de annál többet nem tudok róla, mint amit tapasztaltam az évek során, hogy akár kis halvány hangulatvilágítást is el lehet vele érni...ebből kiindulva lehet, hogy jó ötlet lenne ilyen megoldást alkalmaznom...de nem tudom, hogy a LED vagy a szabályozható fényerejű izzó lenne e jobb :S

2013. jan. 28. 19:14
 8/9 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, oda az előtétnek is másnak kell lenni, szabályozhatónak, eléggé megdrágítja a dolgot.

Ráadásul időzítővel nem szabályozható, tehát neked kéne ott állni, és egy óráig lassan felcsavarni a teljesítményt, az meg kivitelezhetetlen.


Ha egyszerre csak egy cső világít, az olyan gyenge fényerő, hogy szerintem teljesen optimális átmenetet biztosít a sötét, és a teljes fényerő között. Ez a legegyszerűbb megoldás, ami használható.

Arra tökéletes, hogy nem éri stressz a halakat a hirtelen fénytől.

2013. jan. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

közben utána kérdeztem villanyszerelő ismerősnél és úgyfest kénytelen leszek elvetni a naplemente/napnyugta projectet.

nagyon drága az automata fényerőszabályzós kapcsoló a manuális megoldás meg nem jó nekem...elég rendszertelenül szoktam felkelni...

de lehet végül tényleg a fénycsöves megoldással de megoldom :)

2013. jan. 28. 19:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!