Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Az ilyen hogy gondolja ezt?

Az ilyen hogy gondolja ezt?

Figyelt kérdés

Egy ismerősöméknek volt/van 4 aranyhala és egy algaevője egy 50 l-es(?????) akváriumban,műnövényekkel. Amikor próbáltam elmagyarázni nekik,hogy ez az akvárium iszonyat kicsi 4 aranyhalnak,és hogy nem kéne lekapcsolni minden éjjel a szűrőt,igazi növényeket kellene betenni meg amit még nagyjából tudok az akváriumokról,lehordtak hogy ugyan már,túlzásba viszem,ezek csak halak stb-stb.... Néhány hónap(kb 6) leforgása alatt már csak 1 aranyhal maradt életben,ő is haldoklik,az algaevő pedig egy mm-t sem nőtt,pedig azért valamennyit már kellett volna.Zárójelesen hozzáteszem,van 3 kutyájuk,akiket egész nap bezárnak egy kis boxba,soha nem sétáltatják őket,és képesek azt mondani hogy imádják őket.............

Egy másik ismerősöm nem tudom milyen fajta halat,de egy kb 15 cm-eset egy olyan akváriumba beledugta,amibe meg sem tud fordulni,se szűrő,se semmi,és képes volt nekem azt mondani hogy mennyire imádja az ő drágaságát. Teljesen ki voltam a akadva,majdnem kiugrottam a bőrömből,nem is mondtam inkább neki semmit,mert csak rosszat tudtam volna... Az ilyen hogy gondolja hogy bármiféle állatot tartson??


2013. febr. 23. 08:58
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
És nem ők az egyetlenek akiket ismerek. Szinte minden haltartó ismerősöm akinél voltam,teljesen lesz@rja az állatok igényeit, ,,ugyan,azok csak halak". Pff.
2013. febr. 23. 09:00
 2/17 Pendulum92 ***** válasza:
Nem tudok mit mondani az ilyenekre. Be kéne őket zárni 2 x 2 m-es szobába, hogy éljék le ott az életüket.
2013. febr. 23. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Én is a 2x2es szobát szoktam mondani.
2013. febr. 23. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 _.-Akv-._ ***** válasza:
Az én ismerőseim is ilyenek. Az akvarisztika az a hobbi, amit mindenki a legegyzerűbbnek gondol, aztán nem az :D
2013. febr. 23. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Pendulum92 ***** válasza:
Igen, és az rontja még a dolgokat, hogy kialakultak ilyen tévhitek, hogy az aranyhal gömbakváriumba való, meg hogy a bettának elég 2-3 literes akvárium, meg az az oltári baromság, hogy a hal alkalmazkodik a helyhez, és akkorrára nő csak.
2013. febr. 23. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Neked ninvs kutyad? Probald meg ravenni az ismerosodet h vigxetek el egyutt setalni a kutyakat, de ne is utalj ra h azert mert rossz ott nekik, hanem csak ug, kozben beszelgettek... meg h neked is van kutyad, akkor is tudtok hozzni 2-2 t. Szerintem probald meg, hatha jobban megszeretik a kutyaikat es tobbet torodnek veluk. Ha ez nem jon be en lehet h feljelentenem oket, mert szablyozva van h mennyi hely kell egy kutyanak... De sajnos sok ilyrn " gazdi" van, akik nem is torodnek az allataikkal..
2013. febr. 23. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is sok vitám van ilyenek miatt, még a szüleimmel is. Ők azért nem ilyen szélsőségesek, de édesapámnak már nagyon sokszor elmagyaráztam, hogy mire jó a vízcsere, hogyan zajlik a biológiai bontás. De mivel ő 20 évig nem így csinálta, még mindig panaszkodik édesanyámnak, hogy nem kéne lecserélni a vizet, mert csak borítja a biológiai egyensúlyt, meg kedve sincs. Szerencsére anyám viszont megmondta, hogy vagy úgy csinálod, ahogy a fiad mondta, vagy repülnek a halak :) Úgyhogy én havonta újra elmagyarázom, ő mindig panaszkodik, de legalább cserélve van :)

Nem ilyen közeli hozzátartozókkal, ismerősökkel viszont már sokkal nehezebb a helyzet. Amit tudok, hogy támadni és kritizálni nem szabad. Egyedül segítséget ajánlani, türelmesen elmondani, hogy te mit csinálsz másképp és milyen eredményeket érsz el vele. Megmutatom az akváriumomat, elmondom, hogy milyen ritka halfajokat tartok, hogy hogyan építettem szűrőt, és hogy nem kell profinak lenni egy ilyen akvárium összedobásához, csak néhány alapszabályt kell betartani. És akkor már érdekelni szokta őket, akkor már meghallgatnak. Segítek egy vízcserében, ha rájönnek, milyen egyszerű, meg hogy mennyi kosz kijön az akváriumból, már ők is lelkesebbek.

Az ilyen emberek nem feltétlenül rossz szándékúak, bár tényleg nehéz megérteni a szempontjaikat. De azt tudnod kell, hogy valaminek a szeretete és a nagyon hiányos ismeretek nem zárják ki egymást. Annyira összetett a szakirodalom és annyi ellentétes, téves információ kering, annyira nehéz kiigazodni a témában, hogy ez nem várható el mindenkitől. És is össze voltam zavarodva 15 éves tapasztalattal, mikor elkezdtem olvasni a Horn-Zsili könyvet, az akvarista.hu-t, a diszhal.info-t. Azt se tudtam, hogy mivel kezdjek, mit higgyek el. Hónapokig tartott, mire átláttam az egészet.


Mondjuk ez nem mentség az állatkínzásra, természetesen én is azt mondom, hogy vagy kezdjen el olvasni, hagy hagyja az egészet az ilyen. Csak arra akarok rávilágítani, hogy nagyon összetett a probléma, jó lenne valami megoldást találni.

Az akvarista.hu e-bookjait például érdemes terjeszteni, mert rövidek, látványosak, frissek, érthetőek. Az ilyen embereknek nyomtatott verzióban odaadhatnád, hátha lesz valami hatása. De a kritizálás és a letolás nem segít, az biztos.

2013. febr. 23. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Én is volt, hogy mondtam már ismerősnek, hogy te figyelj, nagyon kicsi az az 54 literes akvárium annak a 3db 15 centis halnak. Erre az volt a válasz, hogy de az jó nekik, látod egész nap nem csinálnak semmit, csak fekszenek.


Később meg a srác anyjának próbáltam mondani négyszemközt, hogy elég kicsi az az akvárium, nem tudnak benne úszni ezek a nagy ló halak, hát nem látják, hogy kicsi?


Erre az anyja rámszólt mérgesen, hogy az nem kicsi, ne szóljak bele, az pont jó nekik.


Most az ilyeneknek én is mit mondjak? Nem akarok okostojásnak tűnni, sem egy idős nővel tiszteletlen lenni, hát csak azt tudom tenni, hogy rájuk hagyom és kész.

2013. febr. 23. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 zakos ***** válasza:

Nekem van egy ismerősöm, aki nettó 18-20 literben tart 1 vitorlást meg 6 (eredetileg 10) lazacot. De legalább élő növényekkel... Mikor hallottam, hogy belekezd az akvarisztikába, megörültem, hogy majd segítek neki összedobni egy fajin akváriumot, de nagyon makacs. Minden lépése után megkérdezte, hogy jól csinálta-e, én meg mondtam, hogy nem, mert (...) Erre jött a válasz, hogy lesz@rom. Na mondom akkor minek kérdezted meg? Mondjuk annyiban eltérő a helyzet, hogy a többi állatára nagy gondot fordít.


A halra sokan úgy tekintenek, mint egy játékszerre.

2013. febr. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Pendulum92 ***** válasza:
Még azt a tudatot kéne átformálni az emberekben, hogy a boltosok értenek ehhez, ők szakemberek. Sokan a boltosnak hisznek vakon: "dehát a boltban ezt mondták, tuti igaz". Pedig a boltok 90%-ában(tisztelet a kivételnek) csak is a profit a lényeg, hogy a lehető legtöbb dolgot eladják egyszerre. Valamilyen szinten meg lehet őket is érteni viszont, mert egy boltot ugye a pénzkeresésre nyitják. Tehát nem ők a felelősek, hanem az emberek ismereteit kéne bővíteni.
2013. febr. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!