Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Meghülyülök, most mit tegyek?...

Meghülyülök, most mit tegyek? SOS! Hullanak a halaim!

Figyelt kérdés
Teljesen kétségbe vagyok esve. Vagy 3 hete vettem a meglévő, egészséges, szép nagy halaim mellé egy pár halat, mert kevesen voltak. Nagy akim van, 180 liter, full, de tényleg full növényes, csak élő növény és megfelelő szűrés. Akvarisztikában jártas barátom is volt nálunk a beüzemelésnél, szóval próbálok mindent megfelelően csinálni. Halat is csak utána olvasással vettem. Szóval vettem 5 neont, 5 dániót és 4 plattit. Ilyen halaim már voltak itthon, de olvastam ha olyan 10 körül vannak akkor érzik jól magukat. Na az újonnan vettek közül már 3 vagy 4 dánió kinyiffant, az egyik platti is és azóta 2 hatalmas, eddig teljesen egészséges gyöngy gurámim is. Tuti ezek az új halak betegek voltak. A dániók közül eleve volt amelyik olyan görbe volt. Én idióta nem figyeltem milyeneket fog ki az eladó, addig a többi halat bámultam. Szakszerűen tettem bele őket az akiba, fele-fele arányban az a víz amiben hazahoztam és az aki vize. Fél óra után tettem bele őket. Most mi a fenét csináljak? Minden halam beteg lesz? Ha este pusztul el egy van, hogy reggelre már csak a fele van, mert megeszik. Öntsek valamit a vízbe? Vagy mit tegyek? Még sosem tettem semmit a vízbe a növény tápoldaton kívül, azt is csak heti 1-szer. Hetente van vízcsere, meg alkalmanként aljzat porzsívózás. Már annyi pénzem van benne és annyira vágytam erre az akira, de kezdek végképp elkeseredni. Új halat nem is merek venni. SOS!!!!!!!
2013. okt. 27. 11:16
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Ja és egy állatboltra lehet küldeni valami hatóságot, hogy ugyan nézzék már meg milyen halakat tart egy-egy kedves eladó?
2013. okt. 27. 11:18
 2/12 anonim ***** válasza:

Jó ez a kisregény, csak inkább néhány konkrétummal kéne kezdeni.

Milyen szűrés, és eredetileg mennyi, és milyen hal volt benne.

Tünetek külsőleg, vagy viselkedésben?

2013. okt. 27. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Ja, és amit a hatóságokról írtál, arra az a megoldás, hogy erre találták ki a karantént az új halakhoz.

Egy berendezett működő akvinál ez alap, szóval akármi is a baj, abban azért nem igazán lehet vita, hogy a felelős te vagy.

2013. okt. 27. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Sajnos utolsónak igaza van ez benne van a pakliban ha új halakat veszel szerintem ha látsz beteg halat tedd külön de már elkapták úgyis többiek próbálj meg nagyon jó kajákat vitaminokat adni nekik és ha megvan milyen betegség arra való gyógyszerrel kezelni.És ha leírod milyen szűrés meg konkrétumokat h mennyi vízcsere ilyeneket tudunk segíteni.Egyébként ha nincs külső szűrőd jó szűrőanyaggal már meg is van 1 probléma túl sok hal kicsi szűrő de gondolom ha segítettek meg utánanéztél tudod hogy kell.Ha leírtad segítünk ahogy tudunk.
2013. okt. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Oké, köszi előre is. A kisregényt csak azért írtam, hogy lássátok, nem olyan vagyok, mint sok "akvarista" itt, aki 30 literben tart 20 halat és nem érti mi a baj. Szóval aki adatai:

-180 liter

-Sera precision 1100-as külső szűrő

-Jager akvárium fűtő

-világítás tetőbe építve, nem tudom pontosan, két cső, kékes és lilás (bocs, ha hülyén írtam)

-légpumpa

-tetővel fedett

Növények:

-anubias

-sok fodros levelű vizkalász

-meg pár bokros amiknek nem tudom a nevét


Halak:

-4 platti

-12 neon

-5 vagy 6 dánió (zebra és leopárd)

-3 vitorlás

-1 stendhal hal (békés, nagyon kicsin vettem és nem bántja a többieket)

-1 anci


Volt még 2 gyöngy gurámi.


Az elpusztult plattin azt vettem észre, hogy nincs hasa, olyan volt, mintha sorvadna. Nálam volt 4 napja és akkor pusztult el. A dániók görbék voltak. Az egyik gurámi foltos lett és azt vettem észre rajtuk, hogy simán előre úsztak és nem ijedtek meg ha odamentem az akihoz, holott egyébként félénkek, állandóan a növények között bujkálnak. Az egyik még az elején evett, de a másik nem. A foltos tovább bírta.

Ezeken a megmaradt halakon semmit sem látok, mindegyikük eszik, úszkálnak. Bár mindet nem tudom szemmel tartani, mert sok a növény, könnyen elbújnak.


A szűrőben lévő töltet, hát fogalmam sincs, ami gyárilag szokott lenni.

Egyébként az akit használtan, kompletten vettem. Át lett súrolva, aljzat átmosva. Két hétig ment halak nélkül, néha szórtam bele kis halkaját.


A karantént az új halaknál hogy érted?

2013. okt. 27. 14:19
 6/12 anonim ***** válasza:

A horpadt has majdnem bármi lehet, betegen lefogynak, de egyáltalán nem biztos, (sőt) hogy beteg volt, lehet alapból gyengébb egyed.

A görbe gerinc legtöbbször túltenyésztés eredménye, rossz a tenyészet, viszont ez sem fertőző.


Ami az egésznek az alapja, az a szűrő.

Ez a szűrő jó indulattal akár még elég is lehetne, ha nem a gyári töltetek lennének benne. Legalább 2 liter siporaxot érdemes beletenni.


Viszont ami ennél sokkal lényegesebb, az a hal létszám.

Nem tudom, honnan jön ez a sztereotípia, hogy tele kell rakni hallal az akváriumot, lehet azt hiszik az emberek, hogy úgy kell halat tartani, mint ahogy a boltban tárolják őket.

Kicsit számolj utána. Ilyen 4 cm körüli halakhoz viszonylag jó arány, az 1 cm-hez 1 liter víz.

Ilyen kis halból, ezek szerint volt 36 db, ez alapból 144 liter víz.


(ha levesszük az aljzatot, meg a sok növényt, ami mondjuk az akvárium 1/3-át teszi ki, már itt az akvárium, és szűrő kapacitásának a határánál jársz)


És még csak most jönnek a nagy halak, aminél elfelejtheted az 1cm/l számot. Vitorlásnál, Stendhal-nál egyébként sem így számolunk, de ha mindenképpen kéne valamit mondani, akkor 3-4 liter lenne reális centinként.


(Félreértés ne essék, nem ennyiben lehet tartani őket, hanem kb ennyi vizet terhel le.)


Ha jól számoltam, ilyen nagyobb 10 cm körüli halból volt 5.

Ezek testesebb halak, robosztusabb felépítésűek, arányaiban is többet esznek, jóval drasztikusabban terhelik a vizet a salakanyagaikkal. Ha csak ezt az 5 halat nézem, ezek önmagukban elegek voltak a szűrő gyári töltetének.


Gyakorlatilag másfél, kétszer annyi halat raktál az akváriumba, mint amennyit akár az akvárium, akár a szűrő elbírt volna.

A gurámik viselkedése, és halála is tipikus, rosszul tűrik a rossz vízminőséget, nem csoda, hogy hamar feladták. Ez 90%, hogy mérgezés.


Gyakorlatilag most áll be a biológiai egyensúly. Annyi hal marad, amennyit a szűrő elbír, és azok közül is a legszívósabbak. Szerintem lesz folytatása az elhullásoknak még egy ideig, aztán abbamarad, ha annyi hal marad, aminek a végtermékeivel elbír a szűrő.



Az igaz, hogy a rajhalak nagy csapatban érzik jól magukat, de 180 liternek elég komoly korlátai vannak.

Kb 2-3 fajta rajhalnál többet nem érdemes beletenni, és ennek függvényében nagyobb halakból 1-2 párt.

Értelem szerűen, ha rajhalból 3 féle van akkor nagyobból csak 1 fajta.



Egyelőre etess jóval kevesebbet, negyed adagokat, csinálj egy 1/3-os vízcserét, és vegyél a szűrőbe vagy 2 liter siporaxot.

És ne tegyél bele ennél több halat!

2013. okt. 27. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A karantént meg úgy értem, hogy ha van egy jól működő beállt akvárium, amibe még halat akarsz tenni (mert mind az akvárium élettere, mint a szűrő kapacitás azt elbírja!!!)


akkor az új halakat minimum 1, de inkább 2 hétre érdemes egy másik, kisebb, (természetesen szűrővel ellátott) karantén akváriumba rakni megfigyelésre.

Még mindig olcsóbb megoldás, mint ha behurcolnak valami kórságot, vagy kiirthatatlan algaspórát...

2013. okt. 27. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ja, bocs, 7 nagy hal... pláne.
2013. okt. 27. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod. Igazán segítőkész vagy és részletesen leírtad. Értem a hibáimat és biztos, hogy több hal nem lesz. Veszek siporaxot is. Még egy tanácsot szeretnék kérni. Mivel etessem a halakat?

Jelenleg fagyasztott vörös szúnyoglárvát és lemezeset kapnak.

2013. okt. 27. 15:42
 10/12 anonim ***** válasza:

A fagyi jó, de ne vörös szúnyog legyen.

Sok halnak nem bírja az emésztőrendszere, bélgyulladásuk lesz.

Van mindenféle más fagyasztott planktonszerű kaja.

Artemia daphnia, kiklops, stb, vannak ilyen mixek.

Plattiknak, Stendhalnak adhatsz főtt zöldségpüréket, ha lehet, akkor bio, vagy minél vegyszermentesebbet.


Tápokat meg csak kiegészítésnek, a lemezes jó a dánióknak, mert nehezen süllyed le, de a neonoknak mást is vehetsz valami nekik valót.

A lényeg, hogy ezeket a panzi féle dzsuvákat felejtsd el, talán a legnagyobb gyártók termékei (terta, jbl, sera) megütik a fogyasztható kategória alsó határát, inkább csak ezeket vedd. Mással csak akkor érdemes foglalkozni, ha utánajártál a pontos összetevőknek, tápanyagtartalomnak.

2013. okt. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!