Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nem szerték nitrit, ammónia,...

Nem szerték nitrit, ammónia, és nitármérgezésben elhunyt halakat. Egy: melyiket lenne legfontosabb mérni? Kettő: az a cucc odalent [link] használható, jobb-e mint egy papírteszt, meg hasonlók.

Figyelt kérdés
[link] ja és ha papír, milyen típus, márka?
2013. nov. 2. 18:50
1 2 3
 11/29 Pendulum92 ***** válasza:
Nem l/h-val van a gond, hanem a szűrőfelülettel. Csigáknak jó a bazalt.
2013. nov. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 A kérdező kommentje:
Értem. Milyen szűrő lenne jó ehelyett egy ekkora akváriumba? Ha lehet, típus, gyártó?
2013. nov. 2. 21:00
 13/29 anonim ***** válasza:
TETRATEC EX 600 külső szűrő. Kicsit húzós az ára egy 37.5litereshez. Én oldalpolcosat csinálnék.
2013. nov. 3. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 Pendulum92 ***** válasza:
Ha kánaánt akarsz a halaidnak, akkor tetratec ex400. Ez 600 is jó lenne, de elég a 400-as is.
2013. nov. 3. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:
Fúúú, ez drágább, mint az akvárium a teljes felszerelésével...persze tudom, pénzigényes lehet az akvarisztika, ne kezdjen bele, akinek nincs... Tehát térjünk rá az oldalpolcosra. Tudnál linkelni egy rajzot, amihez méretek, szűrőanyag, szóval minden infó megvan, és énnekem csak utána kell számolom és kérdeznem, és máris kivitelezhetem?
2013. nov. 3. 21:52
 16/29 A kérdező kommentje:
[link] illetve, hogy ez jó lenne-e... és hogy hogyan lehetne megvalósítani (pontosan)?
2013. nov. 3. 21:58
 17/29 anonim ***** válasza:

Ilyesmi van nekem is.

[link]

[link]

Ez az enyém. Amint látod ez egy duncosüveg, ami hengeres, ez azért jó, mert nincsenek sarkok/szélek, ahol csökenne az áramlás, hanem sokkal egyenletesebb. Alúl biolabdák vannak, amik szilárdan tartják a többi fölötte lévő szűrőanyagot. A csövecskék az egy liter kerámia + egy liter siporax, ebben tanyánaznak főképpen a lebontóbacik. Siporax előtt szivacs, azt hiszem tm30-asok, hogy a siporax ne tömődjön el kosszal, és utána is szivacs, hogy a szivattyúba ne kerüljön a porrózus siporaxból lehúlló darabkákból. Fölül egy 600l/h-s eheim szivattyú, ami a jónak mondható. Helyet kapott még benne egy hőmérő is, de ebbe a konstrukcióba nem fért bele a melegítő sajnos.

A szívó ágakra is én csináltam a védőkosarakat, de azt majd veszek rendeset, mert ez túl nagy, meg veszek egy könyökidomot is a csőre, hogy jobban elhelyezhessem a szívókosarakat.

Perlonvattám volt benne, de fölöslegesnek tünt, és kivettem.

A duncosüveg átmérője 21cm, tehát akkora a szűrőfelületem 350négyzetcentiméter, ehez tartozik egy 600l/h-s szivattyú, tehát az átáramlási sebesség az jónak mondható a bacik.

Lehet csinálni zárt külső szűrőt is de azt nem olyan egyszerű.

Ha akarsz egy ilyet, vagy egy normális többcellás oldalpolcost, akkor kiszámolom neked is, hogy mi kell hozzá.

2013. nov. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 Pendulum92 ***** válasza:

Előző: Az első amit csináltam nekem is ilyesmi felépítésű volt, de azóta jobb van.

Egy kérdés: a 2 cső ami viszi ki a vizet nem ér le a tartály aljára? Nekem nem egyértelmű, ha igen, bocsi.

Ha nem viszi le az aljára, a szivattyú nem szívja át a szűrőanyagokon a vizet. mivel ott van helybe, nem megy le a víz, csak kis utat jár be.



Tekerj le a blogban, én hogy csináltam meg. Igaz nem részletes, de remélem érted.



Ezt másnak írtam, de ide is jó:


A függőleges átfolyású külső szűrők alapvető felépítése:

egy paintes kép: [link]

Fő részei:

szűrőtartály, csövek, vízvisszajuttató készülék( pumpa, légátemelő), szűrőanyagok.


Tehát a működésük:

A víz gravitációsan folyik ki(megszívsz egy csövet, ezzel légteleníted), majd lenyomod a szűrőtartály aljára. Ugye így oda megy a víz. Mivel folyamatosan folyik ki, így elkezd emelkedni a tartályba, így át kell mennie a szűrőanyagokon, ahol a bacik képesek lesznek lebontani a benne lévő ammóniát.

Miután átment a szűrőanyagokon a víz, egy pumpa( meg lehet csinálni sima légpumpával egy cseh-típusú légátemelő használatával, de azt bonyolult megcsinálni) nyomja vissza a mostmár átszűrt vizet az akváriumba. Ilyen egyszerű a működés elve.


A bolti, zárt rendszerű szűrők annyiban különböznek, hogy a légtelenített rendszer miatt nem kell megszívni egy csövet, a pumpa által vissza nyomott víz miatti nyomás esés miatt a másik felén automatikusan szívja a vizet.( vákuum keletkezik)

Lehet csinálni házilag is zárt rendszerűt, de ott mindig nagy a veszély, hogy valahol ereszt a tömítés, és a padlón találod az akvárium vizét.( ez gyárinál is előfordulhat silányabb minőségű termékeknél)


Tehát akkor már leírtam hogyan épül fel, és milyen elven működik.


Mi kell hát neked, a legolcsóbb verzióhoz, és egy kicsit drágábbhoz:



szűrőtartály:

ez lehet egy 5 literes flakon, ez a legolcsóbb, de megfelelő szűrőtartály. Le kell vágni egy kicsit a tetjéből, hogy azért a kezed rendesen beférjen.

Fontos, hogy a teteje az akvárium tetejével egy magasságban legyen, hogy ne tudjon kifolyni gravitációsan a víz. ha nem tudod elképzelni, próbáld ki, hogy megszívsz egy csövet: csak addig fog folyni a víz az egyikből a msikba, amig be nem áll a vízszint. Tehát ha leég a pumpád, vagy áramszünet lesz, akkor sem történik semmi baj.

A drágább verzió pedig egy üvegessel ragasztatni egy kisebb akváriumot. Olyan széles legyen, mint amekkora hely van az aksid mögött. Az enyém 15 centi széles, 20 centi mély, és 40 centi magas( mint az akvárium) Ez 12 liter, tömérdek szűrőanyag fér bele így.


Csövek: akár háztartási boltban is vehetsz, az a fontos, hogy két féle kell: egyik, amin kifolyik a víz, másik, amit a pumpára teszel. A pumpára értelemszerűen akkora kell, amekkora pont ráfér. Kifolyónak lehet egy kicsit vastagabb is. Amúgy árulnak akvarisztikai boltba, obiba is. Obiba kicsit olcsóbb volt ha jól emlékszem, akvarisztikásban kicsit rápakolnak az árára.


Vízvisszajuttató készülék:

Egy kis vízpumpa tökéletesen jó. Nekem egy ősrégi aquael van, maximális 250l/h teljesítménnyel. Ha van otthon az jó lesz, vagy az aquaelét is fel lehet használni, ez esetben kelleni fog neked egy olcsó kis vízforgató, szivacsos mechanikai szűrő, mert a külső nem fog elég áramlást generálni. de tényleg ami a legolcsóbb, és csöndes, szerintem már 3-4-5 ezer körül tökéleteset lehet venni.


Szűrőanyagok:


Na, ez ami sokminden lehet. Ami jó, és olcsó: szivacs, lávakő, krumpliszsák(az a piros), stb.

Legalulra, ahol esetleg lehetnek nagyobb beszívott koszok is, a krumpliszsákot kell tenni, mert nehezen tömődik el.

Attól felülre mehet szivacs, lávakő, stb.

Ez felé lehet siporaxot tenni, vagy bármi komolyabb szűrőanyagot(de elég jó a szivacs is, és az olcsó.)

2013. nov. 4. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 Pendulum92 ***** válasza:
Jaj, kihagytam a blogot: [link]
2013. nov. 4. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

A két cső leér az aljára, ez akkor látszana, ha alúlrol fotóznám le a szűrőt. A magaságkülömbség mindössze 30cm a cső két vége közt. A szivacsok pedig átvannak lyukasztva. Fontos, hogy a lyuk a szivacsban kisebb legyen, mint a cső átmérője, mert akkor fog ráfeszülni, és akkor a szivacson keresztül fog átáramolni a víz, és nem a hézagon. Az egész szivacsot is nagyobbra vágtam a duncosüveg átmérőjétöl, hogy ráfeszüljön az üveg falára is.

Ami a hátránya a szűrőmnek, hogy az akváriumom mellett van és nem mögötte, és hogy kicsit nehéz a szerelése, mert a csövek körösztül vezetnek a szűrőanyagon, valamint, hogy amikor megtölteném a szívócsöeket, akkor a szivatyút át kell tennem az akváriumba, és a csövét, ami 12/16os felnyomom a 16/20as csőbe, és beindítom, de ez abban nyilvánul meg, hogy +10perc meló van vele, attól még nagyon jó szűrő.

Az ideális oldalpolcos az kétcellás. Az egyik cella keskeny és ebbe megy a szívóág, itt a melegítő és a hőmérő. Alúl van egy rés a másik cellába, lehetőleg egy ráccsal elválasztva, amibe haasonló szűrőanyagok vannak mint az enyémbe, tetelyén a szivattyúval.

Belső áramoltatót nem tennék egy 37.5 literesbe, inkább egy levegőztetőt, mert az igazi dopping a baciknak/akváriumnak, de ez az én privát véleményem.

2013. nov. 4. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!