Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Tényleg csak profi akvaristák...

Tényleg csak profi akvaristák és nanosok képesek garnélát tartani? Tényleg állandó vízméricskélés szükségeltetik és "laboratóriumi munka"?

Figyelt kérdés

Két garnélafajt választottam ki: amanót és legyezőset, direkt azért, mert kezdőként talán velük nem lesz problémám, a leírások szerint.

Ma bementem aljzatot venni a fővárosi kisállatboltba, mert régen jónak találtam.

Most az ottani szakember lebeszélt a garnélázásról, mert az amano baromi kényes és az egész nanozás iszonyat bonyesz. Mondtam, én nem nanoznék, csak szeretnék 4 -6 darab rákocskát tartani.

Szerinte minden nap mérni kell a víz keménységét és korrigálni azt, és nem érdemes kezdőként bevállalni.

Most ez mi?



2013. nov. 16. 17:24
 1/10 vizipityu ***** válasza:
A dolog koránsem annyira bonyolult. Igyekszem rövid és tömör lenni. A nano akváriumok (~40-50 liter alatt) nehezebben fenttarthatóbb flórát képeznek mint nagyobb társai. Ettől függetlenül ha csak egy "sima garnélásat" szeretnél nem lesz olyan bonyolult. Mi kell hozzá: egy normális szűrő, ami jó vízminőséget ad neked. Ez a legfontosabb. Kell némi világítás, fűtő, és heti vízcsere, na meg valami talaj. Lehet kapni külön garnélásat is akár. Némi alacsony igényű növényt jó ha teszel be nekik, szeretnek benne elbújni vagy körülötte szöszmötölni. Amano garnélám nekem is van, ha ezeket betartod szerintem nem lesz gond. Vízparamétereket lehet mérni, de szerintem ezeknél a fajtáknál annyira nem lényeges, a csapvíz többnyire megfelelő. A túl lágy víz viszont nem tesz jót nekik.
2013. nov. 16. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Platypus ***** válasza:

Az amano pont egy ellenálló garnéla. Lehet hogy abban a boltban pont megpurcant egy egész szállítmány, mert mondjuk meghozták a nagykerből a friss ázsiai importot és átdobták a jó kemény magyar csapvízbe.


Na most ha normálisan átszoktatott garnélát veszel, átlagos magyar csapvized van és legalább 40 literes akváriumod, akkor az amano garnéla semmivel sem bonyolultabb mint egy guppi. A legyező is csak annyiban, hogy nagyobb hely kell neki mert nagyra nő. Mekkora az akváriumod?


Vízkeménységgel vacakolni inkább a CRS meg hasonló garnéláknál kell.

2013. nov. 16. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

50 literesem van, fűtőszállal, szűrővel.

Nálunk ártézi minőségű víz folyik a csapból.

A heti vízcsere az nem 100%-os, ugye?

Ma vettem (máshol) gömb- és jávai mohát és pár megfelelő növényt. Nem garnéla homokot vettem, hanem 1.5-2mm-es fekete színezetlen zúzalékot és fehér homokot (színezetlen ez is).

2013. nov. 16. 18:10
 4/10 A kérdező kommentje:
Bár a sepregetőt ajánlotta (szerintem azért, mert ez volt a boltban), de most elolvastam, annak nagyobb akvárium kell, úgyhogy arról lemondok. Amanot szeretnék, 6 darabot.
2013. nov. 16. 18:16
 5/10 Platypus ***** válasza:

A heti vízcsere 30%. 100%-ot legfeljebb akkor cserélünk, ha valami baj van, és olyan dolog került a vízbe, aminek nagyon nem kéne ott lennie.

A vízkeménységet érdemes megmérni az elején(300Ft a tesztkészlet), mert például így tudod eldönteni, mennyire tér el boltétól, ahonnan a garnélákat veszed. Ha nagy a különbség, több napos szoktatás kell, különben baj lehet. A boltokban csapvizet használnak, így könnyen lehet eltérés a ti vizetekhez képest.

2013. nov. 16. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Bakker, a srác a boltban kezembe nyomott egy 15 ezres vízcsekkoló szettet, mondtam, ph mérőm van, a keménységet szeretném csak mérni, nem tudott külön mérőt adni.

Bár, amikor kérdésemre közölte, hogy EGY DARAB közepes gömbmoha 900 forint, akkor kifordultam a boltból.

(Mindezek előtt színezett márvány zúzalékot javasolt, és egy riccia-át 1700 forintért akart eladni)

Átmentem az út túloldalára, ahol találtam egy kicsi, kedves,családi díszállatkereskedést...

Jah, slusszpoén, mivel 3 napja garnélás oldalakat olvasok, a srácnál hivatkoztam a 2 legprofibbra, hát... nem mondom, mit mondott...:) Tök abszurd volt az egész!

2013. nov. 16. 18:34
 7/10 anonim ***** válasza:

Hát figyu, nekem sepregetők vannak bettákkal 54 literesben. A garnélák miatt nem cserélem sűrűbben a vízet, 3 hetente részleges vízcsere, hetente szűrőtisztítás.

A vizet nem melegítem, szobahőmérsékletű állandóan, nyáron is bírták, bár akkor sűrűbben kaptak hideg vízpótlást.

Állott csapvízzel dolgozom ami sajnos elég kemény.

Két darab garnélám van, az egyiket tavaly nyár végén, a másikat idén nyáron vettem.

Nagyon murisak, nem is tudom hányszor vedlettek már. Szerintem jól érzik magukat, mert a boltban ronda szürkék voltak, nálam meg mintájuk van, szép vöröses-barna csíkokkal, sárga sávval a hátukon. :)

2013. nov. 16. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Utolsó: most megölelnélek, köszi, hogy írtál!:)

Akkor 2 sepregető, 2amano elfér kellemesen? Teszek nekik sok bújkálót.

2013. nov. 16. 19:33
 9/10 Platypus ***** válasza:
100%
Inkább 6-8 db amano. A garnélák csapatos állatok, 2 garnéla nem garnéla. És a sepregetők jó nagyra képesek megnőni néhány év alatt. Amúgy az amano garnélát fogságban szaporítják, a sepregető fajok viszont kivétel nélkül vadbefogottak, így szerintem annyira nem oké a tartásuk. A begyűjtéssel veszélyeztetik az élőhelyüket meg ilyesmik.
2013. nov. 16. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem, akkor mindenképpen amano!
2013. nov. 16. 19:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!