Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baj az akváriummal...

Mi lehet a baj az akváriummal és hogy indítsam újra?

Figyelt kérdés

Kedves Akvaristák!

100 literes aksim ellepte az ecsetalga, vagy valami hasonló. Közben a halaim lassan egyenként lefogytak és elpusztultak, nem tudom, mit ronthattam el. A többieknek nincs semmi látható bajuk, viszont félek, hogy ők is lebetegednek. Indítottam egy kis aksit, karantén gyanánt és átköltöztettem őket. A nagy most üresen üzemel.

Ötleteket várok, hogy mi lehet ez és hogy hogyan fertőtlenítsem az aksit. Szeretném megelőzni, hogy újra kezdődjön az egész.



2014. jún. 5. 21:55
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

Egy akváriumban több dolognak kell stimmelnie.

Víztömeg, halak, haltáp, vízcsere, gondozás, szűrés, fény, növényzet, növénytáp.

Ez 9 dolog, ha valamelyik nem jó, vagy gyenge, kevés, esetleg sok akkor borul az egész.

A kérdésed megválászolásához több infó kell, fenti 9 dolgot kellene részletesen leírnod.

2014. jún. 5. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Egy akváriumban több dolognak kell stimmelnie.

Víztömeg, halak, haltáp, vízcsere, gondozás, szűrés, fény, növényzet, növénytáp.

Ez 9 dolog, ha valamelyik nem jó, vagy gyenge, kevés, esetleg sok akkor borul az egész.

A kérdésed megválászolásához több infó kell, fenti 9 dolgot kellene részletesen leírnod.


Úgy 90 liter van benne, 5 ékfoltos razbóra, 3 platti, 3 pink dánió, 3 neonhal, 1 kékpajzsos páncélosharcsa. 1 platti, 6 neon, 2 ramirezi törpesügér, 2 harcsa és 5 dánió halt meg közülük. De előtte is voltak pusztulások. Vegyes haltápot, ivadéktápot, lemezest és liofilizált tubit kapnak felváltva. Heti 20 litert cserélek nekik, aquatannal kezelt vízzel.Ilyenkor felszívom a mulmot is, lekaparom az algát az üvegről, de ezen kívül mindenhol benőtte az akváriumot az ecsetalga, vagy mi ez. A háttértől kezdve a dekorációig. Egy 500 l/h-s atman powerheades belső szűrőm van, benne kerámiagyűrű, krumpliszsák, szivacs, siporax, perlon. 1 db 20 w-os hidegfehér daylight csővel világítok. 2 anubias barteri van benne, 1 gömbmoha meg műnövények, kvarchomok aljzat,(azt hiszem)vasoxiddal színezett nikecell háttér. Az anubiasok szépen nőnek, csak ők is algásak... Nem tápozok. Remélem ebből már lehet valamire következtetni.

2014. jún. 6. 00:17
 3/25 anonim ***** válasza:

Van az akvárium víznek egy nitrát tartalma, ez alapból nem gond, az ammónia és a nitrit sokkal nagyobb veszélyt jelent a halakra már kis dózisban is.


Mondjuk példa a nitrát szint részleges csere előtt 20mg/liter ez a 90 liter vizedben 1800 mg nitrátot jelent, 20% vizet cserélsz azaz csökkented 400 mg-al a nitrát szinted. A 400 akkor jó vagy elég ha nem keletkezik 1 hét leforgása alatt csak 400, ha több keletkezik akkor halmozódik hétről hétre magasabb lesz csere előtt, mindig beragad.


Szerintem ez nitrát mérgezés: [link]


Vagyis nem betegségről van szó, hanem mérgezésről.


A biológiai szűrésed jónak hangzik, az 500 liter/h keringés viszont lehet kevés, gondolom ezt te is láthatod.


A sok alga a nitrátfelesleg miatt van, jobban szeretik az ammóniát mivel a nitrát nehezebben felvehető a számukra, de azért megoldják, a két anubias kevés egy társasba, sokkal több növény kellene, persze ahhoz erősebb fény is elférne.


Szerintem egy darabig növeld a vízcserét heti 2x20%-ra utána heti 30% minimum.


"2 harcsa és 5 dánió halt meg közülük" pont a két legbelesebb, a danio is rohan a kajáért fent, a harcsák is lent, száraz táppal etetsz, ahhoz víz kell ami ha magas a nitrát akkor nitrit mérgezést okoz.


Egy ideig kerüld a száraz tápot inkább fagyasztott, vagy a száraz tápot áztasd be sima állott vízben.


Hosszú távú megoldás a növényzet lenne, vagy sűrűbb vízcsere, az algásodás függvényében.

2014. jún. 6. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:

Ja, egy kimaradt bár pár dologból lehet következtetni, hogy ez régebbi akva, ha 30-40 napnál fiatalabb akkor lehetne ammónia vagy nitrit mérgezés, bár a lefogyás a nitrátra jellemző.


Új akvánál a 10. és a 20. nap után van kritikus időszak, ammónia és nitrit csúcs. [link]


[link]

2014. jún. 6. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:
Hát lehetne jobb is a szűrésem, mert nem szedi össze az összes ürüléket. Viszont mindíg jó erős a vízsugár, rendesen tolja a frontüvegre. Milyen világítást ajánlanál? A daylight csőről sokan vitáznak, egyesek szerint attól is bolondulnak meg az algák, mások szerint ez a fajta cső a legjobb. Gondolkodtam már a nagyobb és gyakoribb vízcserén, majd veszek még vödröt. A száraz táppal úgy szoktam etetni, hogy kimerek egy kupaknyi vizet az aksiból és abba áztatom nekik, így a harcsának is jut. Ilyen fényhez mondjuk fodros vízikehely, ilyesmi növények jöhetnek? Meg gondolom tápozni is kell. Augusztusban lesz 1 éves. Régebben már nekem is megfordult a fejemben, hogy valami a nitrogén körforgásban nem stimmelhet és mérgezi őket valami. De legalább tudom, hogy orvosolható a probléma. Szerintem a növényzet és a vízcsere is sűrűbb lesz. És a sűrű alga szőnyeg lekaparására van ötleted? Fertőtlenítenem az aksit nem is kell gondolom, ha tényleg a nitrát volt a bajuk.
2014. jún. 6. 06:32
 6/25 vizipityu ***** válasza:

Szia!

2 dolog lenne érzésem szerint:

1. Szűrésedet fejleszd, külső szűrő kellene. Használtan is lehet teljesen jókat kifogni baráti áron. A kis belső szűrés a maga 500l/h egy fele ekkora akváriumhoz elegendő.

2. Rakj bele igénytelen növényeket, amik ilyen körülmények között is nőnek, ők majd felveszik a nitrátot. Ilyen növények például: Nymphoides sp. Taiwan , Cryptocoryne Wendtii Sp , Hygrophila polysperma ... stb.


A világításról: 6500K teljesen jó, akvakertészek is ilyet használnak. Így is ismerheted: 865-ös cső.

Összességében csinálhatsz bármit, amíg a szűrésed nem lesz megfelelő...

2014. jún. 6. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 Pendulum92 ***** válasza:

Csatlakozom az előttem szólókhoz.


Ez a szűrő mekkora, hogy ennyi féle anyag fér bele?

Amúgy 500 l/h-ból ítélve nem lehet túl nagy.

Az elpusztultakkal együtt 31 halat számoltam össze, és nem nanohalak. Ez borzasztó sok, főleg belső szűrő esetén.


Szerintem a halaidat az ammónia és a nitrát is mérgezi.



Az alga ellen carbo a csodaszer, de nem gyári adagban, hanem töményen. Persze ha ezt megcsinálod, és minden marad ahpgy volt, feleslegesen csináltad.


Úgy csinálnám, hogy leengedném a vizet, kivenném a növényeket, a műt bennhagynám. A maradék sacc. 20 liter vízbe öntenék egy olyan 50 ml carbot hígítatlanul. Kb egy napig hagyd hatni, a carboba az a jó, hogy elbomlik, nem kell mosogatni, semmi.


A üveget és a növények leveleit szivaccsal mosd le, de előtte önts rá is egy kevés carbot, ezt már picit hígítsd, mert erős szer.

Olyan 5 perc után öbltsd le tiszta vízzel.


Ja, a szűrőt vedd ki addig, mert a carbo a bacikat is kiöli szerintem.


Nekem bevált, egyik kis red moor tiszta fonalalga volt, vödörbe tettem, carbot bele töményen, most minden lejött róla, a fonalalgát ugye lekaparni se lehet, mert beleszövődik a fa anyagába.



A carboval vigyázz, ha szemedbe kerül, meg is vakulhatsz tőle!

A bőrödre se nagyon menjen.

2014. jún. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 Pendulum92 ***** válasza:
Persze a vödörbe víz is került, utána a tömény carbo :D
2014. jún. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

A világítást kevésnek találom, erősebb fény kéne, mert a barna alga a kevés fénytől is lehet.


"A másik meg a szürés.A tul erös vizáramlás nem hogy segit de kimondottan algásit is.Tudom,tapasztalat.


Ez igy is van, csak a problématika itt is megint ott bujik meg, hogy nagyon gyakran pont az ellenkezöjét állitják.. ugy a diszhal üzletekben mint itt a topikokon is.. pedig nem stimmel..


Ez egy nagy tévhitt, hogy minél gyorsabban megy a filter az annál jobb lenne.. Ellenkezöleg a szabad természetben kevés kivétellel ott nö a szép vizinövényzet ahol lassan folyik vagy áll a viz, ahol gyors folyása van ott rögtön megjelennek az algák.. (látható itt-ott ha a folyókba patakokba belenéz az ember.. a köveken, a partokon stb..) a gyors vizmozgás felélénkiti az algákat.. tehát a szürö nemvéletlenül van egy akváriumhoz méretezve.. (azonkivül nem minden akváriumi lakó szereti azt az extrém vizkeverést, mert az is stresszt okoz és jönnek a betegségek stb..")

2014. jún. 6. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

A száraz tápot állott csapvízzel keverd, ne akvárium vízzel, ha magas a nitrát tartalma okozhatja a nitrát, bélben lévő baktériumok miatt nitrit mérgezést.


1 éves az akva, tehát jól gondoltam, hogy nem friss.

A szűrésnél akkor te is látod, hogy kevés, maga a szűrőanyag választásod biológiai hatékonyságban jó.


A daylight cső magába nem probléma, a watt kevés a dús növényzethez.


Nem tudom milyen a fedő, a legolcsóbb bővítés


Fénycső: [link]

Előtét: [link]

Kell még páramentes foglalat, vezeték, kapcsoló.


Fénycsövekkel kb 6000ft a 2x18 watt bővítés.

Villamossági boltot keress ne akvarisztikát!


Van egy ilyen leírás: [link]


Soknak sikerült már beszerelni, célszerű külön kapcsolóra kötni, lehet időzítőt is rátenni.


A jelenlegi 0.2 watt/liter arányod nem igazán alkalmas növényeknek.

2014. jún. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!