Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért írják mindenhol, hogy...

Miért írják mindenhol, hogy kezdőknek nem ajánlott a kis akvárium?

Figyelt kérdés

Mert arról meg nem írnak semmit, hogy miért nem, csak hogy a vízcserére jobban kell figyelni, meg hogy ne népesítsük túl, meg kell egy jó szűrő. De hát az nem egy akkora probléma.

Csak azért kérdem, mert kaptam (ingyen) egy 30 L-es akváriumot, akkor most ezzel bele se kezdjek, reménytelen?


2014. dec. 16. 20:26
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Azért nem ajánlott, mert eltelik 1 hónap és nagyobb kell, aztán még nagyobb aztán még nagyobb. Minél nagyobb és fejlettebb a technológia annál kevesebb vele a gond.


Hát mik a paraméterei az akváriumnak? Szerintem nyugodtan belekezdhetsz, csak olvass sokat a témában!

Milyen növényeket vegyél, világítás, szűrés halak összetétele stb...Előbb olvass aztán cselekedj.

Láttam olyan 30L-es akváriumot amiben csak guppi hímek voltak! Csodálatos volt. De nagyon max 10 db hal kinövésűekből! (guppi, molly, szifo...)

Egy amin nem érdemes spórolni az a szűrés!!!! Túlszűrt akvárium nem létezik!

2014. dec. 16. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Eheim pickup 45-öt néztem ki, igaz, hogy nem a legerősebb, de nagyobbat (fizikailag) meg nem akarok, ami elfoglalja a fél akváriumot...
2014. dec. 16. 20:36
 3/9 anonim ***** válasza:

A molly a 6-8 centijével meg a xifó 10 centivel aztán nagyon kicsi halak...

A biológiai egyensúly sokkal instabilabb egy ekkora helyen, ezért nem ajánlott kezdőknek, de utánaolvasással simán meg lehet csinálni. Nem árt kicsit túlméretezett szűrőt választani, esetleg kettő kisebbet, így egyszerre egyet takaríthatsz, a másik pedig biztosítja hogy az egyensúly megmaradjon. Kb. 5 hím guppi vagy 6-8 nano hal vígan eléldegél ekkora helyen. Vízcserét érdemes két részletben csinálni, tehát nem egyszer 30%, hanem kétszer 15.

2014. dec. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Platypus ***** válasza:
A sok víz stabilitást ad. Minél kisebb az akvárium, annál nagyobb hatása van mindennek. Például egy nagy akváriumban egy kis túletetés vagy egy darabig hanyagolt vízcsere nem okoz károkat. Egy kis akváriumban viszont elég lehet hogy felboruljon a vízminőség és megbetegedjenek a halak. Kezdőként sem lehetetlen sikeres 30 literest összehozni, de nagyon gondosan kell megtervezned és fegyelmezetten be kell tartani a vízcserék ütemét.
2014. dec. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A kis akváriumban könnyen felborul a biológiai egyensúly. 1 db 5 cm körüli hosszúságú halra általában kb. 15 liter vizet ajánlanak és megfelelő mennyiségű növényzetet. A növények termelik az oxigént (fényben), amit a halak felhasználnak, a halak termelik a széndioxidot, ami a növények használnak fel. A halaknak beadott táplálék átalakul a halak szerves anyagcsere végtermékeivé, amit a vízben levő mikroorganizmusok lebontanak szervetlen vegyületekre, amit viszont a növények fognak felhasználni saját testük építéséhez. Egy ilyen kis térfogat mellett viszont nagyon nagy a fajlagos (térfogategységre jutó) felület, tehát a víz jobban ki van téve a külső tér hőingadozásainak, fokozottan párolog. A feleslegben adott haltáplálék bomlik, könnyen előfordulhat eutrofizálódás, könnyebben telepszenek meg moszatok, és így tovább.
2014. dec. 16. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Kezdők szemszögéből az egyik legnagyobb probléma az, hogy a térfogat csalós.


Példa egy 31 literes akvárium legyen 50x25x25 ebbe 1-2 hal ajánlott, egy 30 literesbe főleg egy darab bettát szoktak ajánlani, tehát tök üres lesz.


Egy 54 literes 60x30x30cm ebbe már mehet 10 kisebb hal pedig alig nagyobb méretre mint a 31 liter 10-5-5cm a differencia csak.


A vége az szokott lenni, hogy az üresnek tűnő 30 literest telepakolják annyi hallal, majd bukik az akvárium.


Érdemes megnézni a kereskedésben egy 30 literes majd egy 60 literes méretét, messze nem dupla a méretbeli különbség, 10-20% méretbeli különbség van minden irányba.


Tehát sokan keverik "nézd abba menyi hal van majdnem akkora mint az enyém" a majdnem akkora lehet űrtartalomban dupla akkora, így sokkal több egészségesen tartható hal.


Példa 54 liter 60x30x30 cm

112 liter: 80x35x40cm

2014. dec. 16. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én is 30 literessel kezdtem, és évekig csak az volt meg, és soha semmi bajom nem volt vele (egyensúly, miegyéb), igaz, nem telepítettem túl, nem etettem túl, és guppikat tartok, amiknek egy ekkora akvárium teljesen jó, azonkívül nem kényesek.

Két hete vettem rá magam egy 54 literes akváriumra, és januárra tervbe van véve egy 56-os is, azon kívül már egy ideje 2 db 30 literesem van, szóval igaz, hogy az akváriumok is hajlamosak "szaporodni":))) Én ezzel együtt sokkal inkább tartok 4 kicsi (akváriumot) mint egy nagyot. Még új vagyok az 54 literben, de egyelőre nem érzek számottevő különbséget a fenntartásban...

Ha guppi mellett döntesz, ami ideális, vigyázz, ha nem akarsz szaporulatot, akkor csak hímeket vegyél. (Én a 2. 30 literesemet azért vettem, hogy szétválasszam őket nemek szerint, bár nagyon szeretek kicsiket nevelni:), 3 hónap alatt több, mint 100 ivadék született, ennél többnek már nem tudnék jó helyet találni, és nem azért nevelgetem őket, hogy teknőseledelként végezzék...

Ekkora akváriumba szoktak még bettát tenni vagy dánióféléknek, egyes razbóráknak lehet jó. A xifónak, a mollynak és a pontylazacféléknek (pl. neonok) túl kicsi.

2014. dec. 17. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nem is akarnék bele mást (mint kezdő) csak 3-4 guppit.
2014. dec. 17. 10:18
 9/9 anonim ***** válasza:

Instabil a víz, ilyen kis víztömegben nagyon nehezen alakul ki némi biológiai stabilitás.

És a folyton változó vízparaméterek még annál is rosszabb hatással vannak a halakra, mint ha picit rossz minőségű lenne a víz, de minden vegyi értéke teljesen állandó.


Éppen ezért ilyen kis akváriumnál mindent el kell követni annak érdekében, hogy a változások minél kisebbek legyenek.

Vízcseréket pl nem 1-2 hetente kell csinálni, hanem mondjuk minden másnap le lehet cserélni 2-3 liter vizet.

Szűrőből pedig nem föltétlenül az egyéni ízlésedet kell alapul venni, hanem ott is a stabilitás és a hatékonyságot kell előtérbe helyezni.

Ebből a sorozatból pl mindenképpen a 2008-asat (60-as) használnám.

Guppiból pedig szigorúan csak hímeket tarts!

2014. dec. 17. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!