Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan tudnám teljesen megérte...

Hogyan tudnám teljesen megérteni a növénytápozást?

Figyelt kérdés

Esetleg szakirodalom, linkek is érdekelnek, szívesen olvasnám!!!

Kezdő vagyok, három hónapja megy az akváriumom, eddig minden rendben, a növényeim szépen, szerintem megfelelően fejlődnek. Easy life profitóval tápozok, a gyári ajánlásnak megfelelő mennyiséggel.

Olvastam már a témában, de nem teljesen vagyok képben. Mivel low tech akváriumom van, tudom, hogy a profito a megfelelő neki. De pl az easy life carbót is érdemes használni? És még sorolhatnám a kérdéseimet...


2015. febr. 10. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:

N.P.K+ micro elemek kellenek a növényeknek.


N=Nitrát, a halak anyagcseréréjénél ammónia szabadul fel ami több lépcsőben nitrát lesz, baktériumoknak köszönhetően.

Sok hal, vagy ha nagytestű halak vannak, akkor sok N keletkezik így ajánlott nagy, intenzív fejlődésű növényeket ültetni.

P= foszfát, a 3 fontos elem közül ez kell a legkisebb menyiségben, a tápanyag szállításban és a gyökeresedésben van fontos szerepe, egy low tech akváriumban a halaktól keletkező mulmból van biztosítva.

K= kálium, keletkezik a mulmból is, de nem elég, a keletkező nitrogén menyiséghez viszonyiva több kell, ezért adagoljuk.


Micro elemek, kalcium, magnezium, a csapvíz keménysége biztosítja, a komplex tápok sem tartalmazzák vagy csak minimális menyiségben, persze meg lehet vásárolni ha valaki 0nk vizet használ, létezik akvarisztikában.


A többi micro elem a macro(N.P.K) beépülését segíti elő.


Algák: túltelepítésnél sok ammónia van ami lassabban alakul át nitráttá, ennek oka a gyenge biológiai szűrés, vagy a keletkező ammóia menyiséghez képest kicsi víztömeg, mivel első körben a víztömeg tárolja az ammóniát amíg át nem alakul.


Hiánytünetek: vannak limitáló tényezők amik befolyásolják a növények növekedését, 3 van átlag amit össze kell hangolni, világítás, nitrát, kálium.

Példa erősebb a világítás akkor a növények gyorsan veszik fel a nitrátot így ha nincs elég kálium akkor kálium hiány van.

Persze lehet olyan is amikor erős a világítás,van elég kálium de elfogy a nitrát, mert példa nano halak vannak ilyenkor kell nitrát is a vízbe.


Micro elem hiány, a kiegészítő növénytápok tartalmazzák micro elemeket, bele lehet futni azért sok tápba ami csak 3-4 elemet tartalmaz.


Carbo, szénforrást biztosít a növényeknek.

Mesterséges szénforrás adagolása nélkül, a halak, és a légkörből beoldódó co2 biztosít szénforrást a növényeknek, ez alacsony-közepes világításig jó vagy elég lehet, ha rendszerese metszve van a növényzet, nem burjánzik el.

Közepes világítás fölött már kevés lehet a beoldódó és keletkező szénforrás igy érdemi látszatja van a carbonak.


Nálam 2 akváriumba ért valamit a többibe semmi változás nem történt azon kívül, hogy a vallisneria elkezdett barnulni.

2 akváriumba, egy 75 literes és egy 10 literesbe viszont látszik a használat.

2015. febr. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ja van egy ilyen: [link]


Rengeteg oldal van amin találsz jó leírásokat:

[link]

[link]

2015. febr. 10. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Ez a profito adagoló képlet egész jó, de ahhoz tudni kell, hogy jelenleg mennyi kálium van, nem? Azt valami teszttel lehet csak megtudni gondolom.
2015. febr. 10. 23:47
 4/5 anonim ***** válasza:

Az optimális kálium szint tól-ig elég nagy határok között mozog, 5mg/liter fölött ajánlatos, 20-30mg/liter is lehet.

Konkrétan a profito tartalmaz a kálium mellett sok más elemet is, lehet például vashiány, ilyenkor többet kell adni, de nem a kálium hanem a vas miatt.


Több nehézség merül fel egy halak trágyázásán alapuló akváriumnál, sok a változó, ezért nehezebb csinálni mint egy high tech növényest.

1 halkaja, ez adja az alap macro és micro elemeket, a halak elsőnek kicsik, majd megnőnek, minden haltáp összetétele más, így más elemeket ad a víznek, azokat amik nem épülnek be a halak szervezetébe.

2 víztömeg, van egy koncentráció és van egy rendelkezésre álló micro, macro mennyiség, a növénytáppal mg/liter koncentrációt adunk, viszont egy 100 literes akváriumban dupla annyi áll a növények rendelkezésére mint egy 50 literes akváriumban. Ezért mondják azt, hogy nagyobb akváriumba minden könnyebb.

3 van a növények aktuális tápanyag igénye, példa kertészet , én minden évben kb 20.000 palántát nevelek, elsőnek foszfor túlsúlyos a gyökeresedés miatt: [link]

Utána nitrát túlsúlyos a nagyobb zöld tömegért:

[link]

Befejezésnek kálium túlsúlyos a szép termésért és a jó vízháztartásért: [link]


Vannak a házi praktikák, példa nitrogén dús borsó szalma, kávé zacc, káposzta ázalék, magas kálium, magnézium tartalmú selejt burgonya komposzt stb, stb


A kertészetet csak azért hoztam fel mert ott ez célirányos a mezo elemek (másodlagos) pótlásával is számolni kell.


Akváriumban fenti nem kivitelezhető, így a növények fajtájára, éppen aktuális növekedési ciklusára van bízva, hogy éppen mi kell nekik.


Akváriumba változnak a vegyületek szintjei.

Példák: szép vastag levelek akkor az megfelelő kálium szintet jelenthet. Több foszfornál a növény gyökeresedik és új hajtást hoz.

Több nitrogén, a levelek, hajtások, jó ütemben nőnek, de már vissza is kanyarodhatunk az elejére, mert ha nincs kálium akkor vékonyak lesznek mivel a kálium felel a vastagságért, vízháztartásért, vagy épp a foszfor a levélszámért.


A gyakorlatban:


Decemberbe átrendeztem az egyik akváriumot, nem sok időm van otthon, (most is csak munkahelyen van időm írni) 1-2 óra volt: [link]


eltelt másfél hónap: [link]


A HM hajt mint a bolond így foszfor tuti van elég, a levelek kellően vastagok így a kálium is jó lehet, jó a zöld tömeg növekedés így nem teszek bele több halat elég a 10 neon trágyázása, plusz a garnélák is termelnek valamennyit.

Szaporodnak a garnélák mint a bajnok, így a kezdeti 1ml/nap profitot emeltem napi 2 ml adagra, nem satnyulnak az alsó levelek így valószínű a profitoval beadott vas is elég.


A növekvő nitrogénvegyületek miatt került be a kocsány nélküli ambulia, jól metszhető így a garnéla szaporulat okozta többletet felveszi.


A nitrát hiányt úgy orvosolom, hogy kimarad egy vízcsere, természetesen ezzel egy időben a többi elem s dúsul, Nitrát hiány= kevesebb metszeni való van.

A mezo elemek jelenlétét (kalcium, magnézium) a vízkeménység adja.

------------------------


Nagyon röviden, stabil, pontosan kimért étrend, lehet változatos de mindig ugyanazok legyenek, a növényeket meg figyelni kell és felállítani egy sémát.

Ha sikerül eltalálni akkor évekig működhet patentul.

2015. febr. 11. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Mindig csak két sort akarok írni, egyszer majd csak összejön :))
2015. febr. 11. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!