Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulnak el a növényeim?

Miért pusztulnak el a növényeim?

Figyelt kérdés

Üdv!


Kezd lassan elegem lenni abból, hogy veszek növényeket, amelyek elvannak egy hónapig, majd elkezdenek sárgulni, és elhullajtani a levelüket. Próbáltam tápozni, nem jött be. Van olyan amelyiknek elbarnul a gyökere is, van amelyiknek tök egészséges gyökérzete van, csak nem hoz leveleket...


Egy növényem van, a fodros levelű vizikalász, az viszont nő, mint a bolondgomba. Méteres hosszú levelei vannak, szép zöld, egy tőből kihajtott 5, és még azok is kezdenek újra kihajtani. Míg a többi normális közepes méretű növény egyszerűen elpusztul.


És algásodik is rendesen, 2 hetente szedhetem le az üvegről és a cuccokról, a növényekről sajnos nem tudom. A vizikalászon inkább ilyen fonalas cucc telepedik meg, azt letépem, amennyire tudom, a többin viszont az alap alga.


A levele így a hegyétől kezdve kezd el kilyukadni és elbarnulni a növénynek, majd leesik. a Növény növekszik felfele, de a régi leveleit elhullajtja. A vizem elég kemény sajnos, próbáltam a lágyított vizet, rá van írva, hogy akvarisztikára alkalmas, ennek ellenére a halaim elkezdenek kipurcanni tőle. Kétszer próbáltam, mindkétszer 3-4 halam bánta. CO2 lehet a gond? Mert azt olvastam, hogy normál esetben a növényeknek kis buborékokat kellene eregetniük.



2015. febr. 24. 17:09
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Az akvárium 180-200 liter vízzel van megtöltve.

Vízcsere hetente 25%.

Halak száma: 2 vitorlás, 3 gyöngygurámi, 1 kék gurámi, 7 tetra, 6 harcsa (3 törpe, 2 tapadó, 1 valami nagyobb) és 2 moszatevő márna.

Algából van a hagyományos, amit kaparni lehet csak, fonalas, meg a sziklákon és a maradék pár anubiason ecsetalga, de az kezd kihalni, szerencsére.

A világítás 2 db. NARVA LT 30W/865 "cool daylight"

2015. febr. 24. 17:22
 2/13 anonim ***** válasza:

A halakkal simán végezhet a hirtelen lágyítás, egyszerre tilos sokat lágyítani, mérni kell és matekozni.


A növényezés összetett dolog.

Nemrég asszisztáltam egy akváriumnál, zéró akvarisztikai tudással rendelkezőnek, az utcánkba lakik.


Amit tuti nem lehet elrontani:

Közepes 0,5 watt/liter t8 fénycső, erős biológiai szűrés, biztosítva a nitrát vele, kiegészítő káliumos tápozás(profito), agyag talaj, talajba nyomkodva valami, akár neptun aquaplant.


Eltelt 2 hónap, van neki művészi véna, mehetne simán a HAC versenyre is, zéró alga van benne.


Röviden, talaj, világítás, szűrés, káliumos táp, talajtáp, közepes fénytől lehet carbo, ebbe sok növény megmarad, algára sem kell számítani, ha megfelelő a világítási idő.


Ha valami kimarad, akkor el kell könyvelni a növényzet visszamaradását, ezzel egy időben a növények helyén az algát, mivel vagy növény vagy alga, nagyon átmenet nincs.

2015. febr. 24. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

*talajnál lehet más is nem csak agyag, az agyag sokat kibír és jól továbbítja a tápanyagokat.


Növénytartásnál van egy képlet, ha 1 belőle nem jó akkor már borul az egész, azt a növényt kell tartani ami megmarad, néha lehet próbálni újakat hátha...

2015. febr. 24. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

De mi volt, ami tönkrement?

Elég volt azoknak a fény?

Nem emers, mocsári körülmények között nevelték fel, és nálad akklimatizálódott?

Kipróbálhatod az easy carbo-t, jót tesz a növényeknek, és algaölő hatása is van.

Közepes, vagy annál kicsit kevesebb fényt igénylő növényekkel próbálkozz, amik leginkább a levelükön keresztül veszik fel a tápanyagokat.

2015. febr. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Felesleges kipróbálni a carbot, semmit nem csinál ennyi fénynél, akkor jó a carbo ha egyébként növekednek a növények, de van alga is, ilyenkor már van látszatja a carbonak.


Mondjuk 3 x30 watt fény lenne, jobb fénycsővel, osram lumilux 865 vagy sylvania aquaclassic.

Komolyabb növényezéshez fenti csövekből kettő mellé egy sylvania grolux.


Persze tök mindegy a fény ha ammónia van a vízben, akkor csak az algák nőnek, mindegy a fény, mindegy a tápozás.


Lehet még ammónium, de ahhoz komolyabb akvarisztikai tudás kell és kísérletezés, oda még szűrés sem kell csak keringés, 7 ph alatt kell tartani éppen a vizet, az működik 0,5 watt/liter fénnyel, oda is mehet carbo.


Alapból a sima biológiai szűrés által keletkezett nitrátot jobb alapnak venni, kevesebb vele a macera.

2015. febr. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket. De az ammóniával mit csináljak? Több vizet egyszerűen nem tudok cserélni. Meg milliomos sem vagyok sajnos.


Van egy belső EHEIM belső szűrőm 570l/h áteresztéssel, az kb. 1-1,5 hetente tele is lesz, meg van egy EHEIM külső szűrőm, az csak 440l/h áteresztéssel (ajándék volt, én természetesen nagyobbat vettem volna), és úgy tűnik, hogy ez nem elég. A víz egyébként nagyon lúgos, már csapvízként a legsötétebb kéket mutatja a pH teszt.


A vízlágyítást hogy próbálhatom meg? Ha mondjuk cserélek egyszerre 50 liter vizet, abból mennyi legyen ioncserélt, hogy a halak ne haljanak meg?

2015. febr. 24. 18:33
 7/13 A kérdező kommentje:
A vízkeménység 30 NK°körül van.
2015. febr. 24. 18:34
 8/13 Pendulum92 ***** válasza:

A növényes témához mindennek klappolnia kell, sajnos az nem megy, hogy megpróbálom ezt, majd azt, hátha.


Ha minden marad, de tápozol, könnyen lehet, hogy éppen csak rosszabb lesz a helyzet.


A növényes négyszöget a fény-tápanyagok-vízminőség(ammónia), Szén-dioxid alkotja.


Alapvetően a fény határozza meg a többit, neked ebből nagyon kevés van, ezért marad meg csak a hólyagos vízikehely. Továbbá, ha nem tápozol semmilyen formában, még egy fő ok. Vízminőség az említette ammóniát jelenti, ez az algák fő tápanyaga, amitől meg kell szabadulni. A szén-dioxid a legvégső dolog, csak nagyon magas fénynél, erős tápozás mellett, kiváló vízminősgél szabad adagolni. Csak ekkor eregetnek a növények kis buborékokat, sehol máshol(kivéve a riccia, az visszafogottabb körülményekk között is szokott).



Ha egyszerre cserélted le az akvárium vizét tiszta lágyvízre, érthető a halak pusztulása. 4-5 naponta 2-3 nk-t szabad lágyítani, azzal tuti nem lesz gond.

Amúgy pedig a kemény víz alapból nem gond, kivéve, ez mellett vagy helyett szikes is.

Ez egy Tatabányai kolléga akváriuma, ő is 30 nk-s vízben növényezik.

[link]

(csak illusztrációnak)


Ha 180-200 liter víz van az akváriumban, akkor az akvárium legalább 250 literes saccra, ehhez kevés a 60 watt fény.


Tehát ha szeretnél sikeresen több fajta növényt is tartani, első körben a fényt kell legalább felhozni 100 wattosra, tehát minimum +1 fénycső a tetőbe.

2015. febr. 24. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Pendulum92 ***** válasza:

"A szén-dioxid a legvégső dolog, csak nagyon magas fénynél, erős tápozás mellett, kiváló vízminősgél szabad adagolni."


Saját magamat korrigálnám: A szén-dioxidot ekkor KÖTELEZŐ adagolni, kevesebb fény, táp esetén is lehet, de nem kötelező.

2015. febr. 24. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Linkelek egyet, van 7 akváriumom, (tényleg annyi van) most erről vannak friss képek:


Nem vagyok nagy képzőművész, szeretem a halakat, vízi világot, minimális karbantartást igénylő akváriumok vannak, havi 1 nap átlag, vízcsere sem sűrűn van.


December: [link]


Ma: [link]

[link]


Leírás:

75 liter, 20 nk fölötti kemény csapvíz, 2 db átalakított belső szűrő siporaxal, JBL manado talaj, talajporszívózás soha, fény 2x18 watt sylvania aquaclassic 0,5 watt/liter,

Tápozás, neptun aquaplant a talajba, napi 1,5ml profito, 1,5 ml carbo.


Még gyerek cipőben van az akva, idő kell a háttérnövények vissza lettek metszve.


Alga az 0.0000 próbáltam otthon keresni nincs egy szálam sem jelenleg sehol.


Nemrég összeraktam ecset algával egy akváriumot, fricskának szántam, szerintem jól nézett ki, kaptam egy csomó ecset algás követ, elvetettem az ötletet.


Fenti akváriumot elsőnek ecset algásnak szántam.

2015. febr. 24. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!