Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Honnan tudhatom meg, hogy az...

Gyudbal kérdése:

Honnan tudhatom meg, hogy az adott halfajt tenyészetből importálják vagy a szabad természetből fogják be?

Figyelt kérdés
Nem szeretnék vadon befogott halat tartani, de több fajnál felmerül a kérdés és ahogy láttam, a kereskedők is csak nehezen, bizonytalanul tudnak rá válaszolni. Nemigen foglalkoznak vele, nyilván, mert általában a vásárlók sem.
2015. márc. 8. 16:05
 1/6 Platypus ***** válasza:
Válassz olyan tenyészváltozatot, ami nem él a természetben. Ha bemész egy kereskedésbe, a választék nagy része eleve ilyen lesz. És a maradék esetében is, ha a fajban léteznek tenyészváltozatok, igen valószínű, hogy a vad színű és formájú egyedek is ugyanúgy tenyésztettek. Ha egy fajnak kialakultak a tenyészváltozatai, akkor a gazdaságos tenyésztése megoldott. Ilyen esetekben a vadon fogott halakat legfeljebb a fanatikus gyűjtőknek importálják aranyáron. A vadon fogott halak jellemzően nehezen tenyészthetőek vagy egyáltalán nem szaporodnak akváriumban, mint a törpe szívóharcsa, algázó géb...stb.
2015. márc. 8. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Sajnos az egyik ilyen hal, amit szívesen tartanék pont az algázó géb, de akkor arról lemondok... Igazad van a tenyészváltozatokkal kapcsolatban, ezt tényleg figyelni fogom (bár éppen azon vagyok, hogy vadas xifót intézzek valahogy a közelben:), az ár viszont lehet csalóka is, nem? Például pont a géb egyáltalán nem drága hal...
2015. márc. 8. 22:32
 3/6 Platypus ***** válasza:

Viszont ha valaki vad színű guppit kínál 20X annyiért, mint mások a szép színeset, az gyaníthatóan vadon fogott, mert máskülönben senki sem fizetné ki ezt az árat. De ebben az esetben úgy is hirdetik a halat, mert ez adja a plussz értéket.


A legtöbb vadon fogott hal viszont egyáltalán nem drágább a többinél. Egyébként nem mindig rossz dolog. A vörös neon gyűjtését például természetvédő szervezetek támogatják, mert így a helyi őslakosoknak olyan bevételi forrása van, amihez meg kell őrizni a környezet épségét. Ez még mindig környezetbarát alternatíva a fakitermeléssel szemben.

2015. márc. 9. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Világos. Érdekes amit a vörös neonról írsz, elgondolkodtató... Kíváncsi vagyok melyik lobbi az erősebb: az akvarisztikai vagy az ipari?:) Vannak viszont olyan fajok, például a tequila fogasponty, amit hiába viszonylag könnyű tenyészteni, mégis (az élőhelyének rombolása mellett) a túlzott akvarisztikai célú befogás is hozzájárult ahhoz, hogy most gyakorlatilag kihaltnak tekinthető.

Nehéz ügy tehát ez... Csak félig-meddig lehet iránymutató az ár, illetve az, hogy a tenyésztése megoldott-e. Úgy tűnik, hogy a legjobb, ha ismerünk egy hozzáértő és megbízható kereskedőt.

2015. márc. 9. 13:20
 5/6 Platypus ***** válasza:
Sajnos a kereskedő sem tehet túl sokat. A nagykerben sem jelölik az ilyesmit a halakon. Hacsak nem személyesen az importőrtől vagy a tenyésztőtől rendelsz halat, akkor nem nagyon fogsz hiteles információt kapni a származásról.
2015. márc. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az infókat, maradnak a "kommersz" halak tehát, de nem baj: azok is szépek :)
2015. márc. 9. 21:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!