Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Olcsó Ozmó Otthon?

Olcsó Ozmó Otthon?

Figyelt kérdés

Akváriumba kellene ozmó víz, heti max. 20-25 liter. Díszállatos boltban lenne 35 Ft/l, de elég macerás hetente 15 km-t buszoztatni.

Tudnátok-e valami olcsó készüléket - megoldást javasolni?

És még egy kérdés, ezt majd lehet, hogy külön is felteszem:

Ha RO vízzel lecsökkentem a pH-t, mivel tudom visszaemelni a keménységet? (kb. 6 NK-ról 10-12-re.)


2015. márc. 24. 08:13
 1/8 anonim ***** válasza:
14%
Nekem ugyan régen volt már akváriumom, de nem értem ezeket a vízkezelési gondokat. Dolgoztam olyan ipari területen, ahol volt RO rendszer. Az RO víz miért csökkentené a pH-t? Legfeljebb a keménységet csökkenti. Ha viszont a keménységnek maradnia kell, akkor miért nem jó a kiforralt vagy kémiailag kezelt csapvíz ? A víz savanyítását szervetlen savakkal nagyon jól el lehet végezni.
2015. márc. 24. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Mekkora az akváriumod? Mennyire kemény a csapvíz? Mennyi alapból a ph és mennyi ph-t szeretnél elérni? Előző a ph-t úgy viszi le, h savas kémhatású a desztvíz, és lehúzza a lúgos csapvizet ph 7 alá.
2015. márc. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A víz keménysége Neptum-teszt, a vízmű adatai és JBL Easy Test 6 in 1 szerint is 12 NK°.

A csapból kiengedett víz pH-ja a kezdeti 7,9-ről másnapra 8,6.

Ezt kevertem Víz-ion (TESCO, JPL) ioncserélt vízzel. Ez a flakonból kiöntve 6, másnapra 7 pH.

Összekeverve: Csapvíz:ioncserélt 3:4; pH:7,6, másnapra 8.

Ennek a keménysége 7 NK°.

Ilyen arányú vízcseréhez kellene heti 20 liter ozmó víz, aminek a pH-ja, ha jól tudom, 7.

Ha nem jól tudom, örömmel fogadok minden felvilágosítást.

A lényeg, hogy 7,5 pH-jú, 8-10 NK°-ú, halas-növényes akváriumba alkalmas vizet szeretnék végeredményül.

A próbákat nem akváriumban, csak egy tálban végeztem.

A kémhatás mérése digitális pH-mérővel, (kínai), lakmuszpapírral és a fentebb említett JBL teszttel történt.

Azért próbáltam itt kérdezni, mert amit eddig olvastam (net és könyvek), számomra nem egyértelmű, biztos bennem van a hiba ... (Forralni, nem kell forralni, savazni, ioncerélt vízzel vagy RO vízzel keverni, de ez sem biztos, az sem biztos.)

A legtöbb írásnak az a vége, hogy lehet ugyan a pH-t csökkenteni, de igen nehéz.

2015. márc. 24. 10:59
 4/8 anonim ***** válasza:
A ph-val felesleges bíbelődnöd szerintem. Az folyamatosan ingadozik. Lődd be a keménységet az optimális szintre, a ph is csökkenni fog általa. Nekem 8-10 nk mellett a ph mindig 6,5-7 között mozgott.
2015. márc. 24. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Igen, de nálam alapból 11-12 nk-nál 8 fölött van a pH. Ha lesznek benne halak és növények változni fog? Merre?

Elnézést, ha mások számára kézenfekvő dolgokat kérdezek.

2015. márc. 24. 11:53
 6/8 anonim ***** válasza:

Elvileg csökkennie kellene a ph-nak, itt le van írva:


[link]

2015. márc. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az ioncserélt, vagy R.O víz ph értéke alacsonyabb, mert bele oldódik a légköri co2, nincs keménység ami ellensúlyozná.

Gyakorlatilag ha keversz egy feles vizet, fele lágy, fele példa 20 nk akkor az egy 10nk és 7-7,5 ph körüli víz kellene, hogy legyen.

Az akváriumban viszont nem marad 7ph, simán a halak salakanyaga is emel a ph értéken, vagy egy beadott napi növénytáp is emel.


Általában egy akváriumnál annyit kell eldönteni, hogy lúgos azaz 7ph felett legyen, vagy savas, 7 ph alatt.

7ph felett aktívabbak az ammóniát lebontó baktériumok, erősebb biológiai szűrés kell.

7 ph alatt nem ammónia van hanem ammónium, ez nem annyira toxikus a halakra nézve, növények előnyben részesítik, elsőnek veszik fel, kisebb az algásodás esélye.

Azt viszont tudni kell, hogy 7 ph alatt nem előnyös a baktériumoknak, ilyenkor a növények veszik fel a ammóniumot, hatványozottan erősebb biológiai szűrés kell.


7ph alá csak mesterségesen tudsz menni, co2 mint az akvakertészeknél, sósav oldat, vagy lehet kapni akvarisztikai ph mínuszt.


A keménységet sózással tudod vissza állítani, van aki full R.O vizet használ az akváriumban, viszont ilyenkor a növények ki vannak ütve, a két legfontosabb micro, inkább mezo elem hiányzik, a magnézium, kalcium, az N.P.K után ez a két legfontosabb elem, csinálja a sera, de lehet kapni a G.A kínálatában is sót, általában a növénytápok nem tartalmazzák.

2015. márc. 24. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, majd olyan halakat választok, amik 8ph-ig bírják, szokják meg a vezetékes vizet!

Az eredeti kérdésre visszatérve megpróbálok itthon kevertágyas gyantával vizet előállítani, ezt könnyebben hazaviszem. (És még olcsóbb is.)

2015. márc. 25. 09:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!