Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan csináljak akváriumhoz...

Hogyan csináljak akváriumhoz külső szűrőt?

Figyelt kérdés

Gondolkoztam azon, hogy készítek az 54 literes akváriumhoz, egy külső szűrőt, (zárt) nem szeretnék nagyon olyan maximum 5 literes lenne.

Ahol elakadtam, az az hogy milyen vízi pumpát vegyek, mert nem tudom az akváriummal egy magasságba tenni hanem csak az akváriumi szekrénybe viszont az olyan 1-1,5 méterrel van lejjebb az akváriumtól! Elég egy pumpa ? vagy 2 kellene egy a szűrőbe és egy az akváriumba ? Hány liter/órás legyen ?

Remélem tudtok segíteni :)



2015. ápr. 18. 11:25
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha zárt rendszerű, qrvára mindegy, hol van a szűrő, meg milyen pumpa van hozzá.

Pont ez a lényege, nem kell emelni semmit, mivel zárt rendszer.

Nincs nyomás különbség.

Igaz, hogy az egyik ágba fel kell tornázni a vizet, de a másik ágon meg lejön a víz, és mivel zárt rendszer, ezért, a lefolyó víz vízoszlopának a magasságából eredő nyomás "rásegít" a felfelé áramló víz mozgásában.


Képzelj el mondjuk egy hulahopp karikát, amiben csurig víz van, levegő buborék nélkül.

Tökmindegy, hogy a karika vízszintesen van, vagy függőlegesen, ha keringetni akarod benne a vizet.


Tehát a motornak csak a szűrőközeg, és a baktérium iszap ellenállását kell leküzdeni.

Mivel még ilyen kis térfogat mellett is nagyobb a térfogat, mint általában, ezért jelentős ellenállásra kell számítani.

És az sem baj, ha van még tartalék a motorban, úgyhogy inkább legyen erősebb, csak szabályozható legyen.

Én egy 1000-1200 l/h-s, szabályozható vízpumpát vennék.

Valószínűleg minimumról kéne indítani az akváriumot, és ahogy érik a szűrő, úgy fokozatosan erősíteni a vízforgatáson.

2015. ápr. 18. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
És miből akarod megcsinálni?
2015. ápr. 18. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
még csak terveim vannak de valami kis tartály, vagy PVC ből, szóval ha a rendszer zárt akkor lényegtelen hogy leteszem a szekrény aljába és van 1,5 méternyi cső ?
2015. ápr. 18. 12:16
 4/9 anonim ***** válasza:

7-10.000ft a neten használtan egy gyári külső, példa egy eheim 2213, ennyiből nem hozod ki a barkácsot, bőven elég egy alap külső 54 literre.


Tengeri akváriumhoz, vagy óriás akváriumhoz érdemes csinálni, mondjuk 30.000ft körül kijön egy kazánkeringetős 30-50 literes külső, 3500liter/óra keringetéssel, ilyet érdemes egyedül csinálni, vagy tengerihez alsó polcost.


Amúgy 4-5000ft egy pvc csöves, komplett házi gyártmány, anyag árba oda adják, sokat ne várj tőle.

Olcsó húsnak híg a leve.

2015. ápr. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Találtam itthon egy tóba való szökőkutat amit szétszedtem és egy pumpa volt benne (Meglepetés :D) 1000 liter/órás

mivel nem tudom szabályozni az erősségét, arra gondoltam hogy külső megoldásokkal csinálnám, hogy a csövekre helyeznék egy kis csapot és azáltal szabályoznám a kiáramló vízmennyiséget és egyúttal az erősségét is és a cső méretével, Nos mit gondoltok ? vagy vegyek egy szabályozható pumpát ? (Nem szeretnék venni külső szűrőt hanem építeni akarok)

2015. ápr. 18. 18:12
 6/9 Pusisz ***** válasza:

[link]

[link]

[link]


Én az első változatot csináltam meg 3 éve 80 cm magas kb 25 liter szűrőtérfogat. 6-8 havonta takarítom. Az akvárium alatt van, a szekrényben. A szivattyú 1200 l/h, simán tolja a vizet. Nem ennek kell megforgatni a vizet... Akkorát csinálj, amekkora maximálisan elfér, a csövekkel együtt, megéri, mert túszűrt akvárium nincs! :)

2015. ápr. 19. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Lehet úgy szabályozni.
2015. ápr. 19. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

De lehet, hogy inkább a visszatérő vizet kéne fojtani.


A szabályozható szivattyúkban is a rotorlapátok előtt van egy csúszka, ami változtatható keresztmetszeten engedi a vizet a lapátokhoz. Tehát eleve lassabban jut el a víz a rotorlapátokig.

De a meghajtott víz, a rotor után, (tehát a nyomó ág) az már nincs fojtva.

2015. ápr. 19. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezt támasztja alá az is, hogy a gyáriak is úgy vannak összerakva, hogy a motor már a megszűrt vizet nyomja az akváriumba.

És nem csak azért, hogy a motorba ne kerüljön szennyeződés, hanem azért is, hogy a víz a motor előtt legyen fojtva, a meghajtott víznek már szabad útja legyen.

2015. ápr. 19. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!