Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pipálnak a halaim. Mit tegyek?

Pipálnak a halaim. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Nemrég kezdtem beüzemelbi egy 30 literes aksit. Ma vertün bele 3 guppit, 3 plattit és 4 neonhalat. Ez első pár órában még semmi baj nem volt, most zonban el kezdtek pipálni. Először az oxigénhiányra gondoltam, de a szűrőhöz (Resun MAGI-200) levegőztető is jár, így a második gobdoltaom a magas ammóniatartalom. Mit tehetnék, hogy ne pusztuljanak el szegények? :( vissza nem vihetem őket.

2015. nov. 16. 21:10
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Kapcsold a levegőztetőt nagyobb fokozatra ha tudod. Szegény halak... Nincs valakinek a közeledben egy felesleges légpumpája és porlasztója? A "szaküzletben" nem mondták, hogy ez így nagyon sok lesz?
2015. nov. 16. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
0%
Szoktasd le őket a dohányzásról.
2015. nov. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Vegyél egy minimum 70 literes aksit ezeknek a halaknak, de inkább 100 litereset.

30 l az nulla.

Közben olvass utána a halaid tartása igényeinek, (illetve először is annak, hogyan kell beindítani egy akváriumot), és azokat teremtsd meg nekik.

Sajnos így garantált, hogy el fognak pusztulni.

2015. nov. 16. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Sajnos senkinek nem kell:( es egyebkent nem, nem mondták hogy sok, sőt. Azt mondta kezdésnek elegendő lesz! Ráadásul csak műnövények vannak az aksiban. De nem értem, hogy akkor egy üzletben hogy fér el egy ugyanekkora akváriumban 50 neonhal, ráadásul olyat is láttam, hogy egy kb 6 literes aksiba volt egy hal, csak úgy, se növény se szűrő, se semmi nélkül. De azok nem pipáltak. Hogy élik túl? Mert kétlem, hogy az eladónak megéri mindig új halakat vanni, mert hetente elpusztul az állomány fele. Szóval nyílvá csak konyít valamit az akvarisztikához. Lennének olyan eladók, akik direkt hamis tanácsokat adnak, csak azért hogy z olyan embereknem, alik nem értenek hozzá, elvegye a kedvét az egész halgondozástóll?? :((
2015. nov. 16. 22:13
 5/19 A kérdező kommentje:
Neharagudkatok az előző kommebtem miatt, csak már görcsbe állt az ujjam. Mindenesetre köszönöm a tanácsokat, sajnos nem tudok velük mit csinálni :(. Hogyha lenne még valakinek ötlete szívesen várom, csak szegény páráknak legyen valahogy jobb
2015. nov. 16. 22:17
 6/19 anonim ***** válasza:

30 liter maximum 5 db hím guppit bír el, nagyon jó szűréssel. (A resun MAGI-200 az lószar.)

Plattinak 60 liter kéne.

A neonoknak 80cm kiúszótér kell (az a standard 112 literes akváriumom hossza, de lehet kisebb űrtartalmú, hosszú akváriumot is csináltatni nekik).


Hogy járattad be az akváriumodat? Részletes leírást szeretnék: mennyi ideig, mi volt bekapcsolva, mit raktál bele?


De szerintem nem oxigénhiány lesz ez, hanem ammóniamérgezés. Mindenki a halkakiról beszél, holott az ammónia jó része a kopoltyújukon keresztül ürül, a légzés melléktermékeként. Az ammónia a kopoltyút is irritálja, ezért nem csak az aljzaton ücsörgés, hanem a pipálás is utalhat ammóniamérgezésre. Még ha rendesen be is járattad az akváriumodat, 10 ekkora hal érkezésével nem bírnak el a szűrőbacik.

Kéne csinálnod most egy 30%-os vízcserét, antiklóros, hasonló hőmérsékletű vízzel.

Reggel még egyet.

Aztán vissza kellene vinned a halaid oda, ahonnan hoztad őket: a neonokat és a plattikat mindenképp, a guppikat meg attól függően, hogy sikerült-e megfelelően bejáratni az akváriumodat.

2015. nov. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
A boltban rövid ideig tárolják(nem pedig hosszú távon tartják) a halakat, legfeljebb egy hónapig vannak ott, ha meg megdöglik, akkor megdöglik, van másik.
2015. nov. 16. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Salx Narval ***** válasza:
Egyenlőre valóban csak a részleges vízcserék jelenthetnek javulást. Sokat számítana ha Sera toxiveccel, aquartánnal kezelnéd a vizet. A műnövény helyett élő növény kell pl tüskéshínár, jávai moha, gömbalga és talán egy tő vízipáfrány vagy cryptó wendti. Mielőbb be kellene szerezned a növényeket és a vízelőkészítőt de most az a legfontosabb, hogy azonnal cseréld le víz 30%-át úgy ahogy kolléga írta és utána 3-naponta ismételd meg addig amíg nincs vízkezelőd, ha kezelted a vizet akkor hetente elég a 30%-os vízcsere is. Ha szemmel láthatóan nőni kezdenek a növények akkor a toxivec helyett az aquatant használd a cserevíz előkészítésére. Valóban nem ekkora akváriumba valók a neonok és plattik tőlük meg kell válnod, vagy kell egy jóval nagyobb akvárium. Kevés a lelkiismeretes eladó, bármit eladnak neked szemrebbenés nélkül, de te is hibás vagy mert nem néztél utána mi a halaid igénye legközelebb tájékozódj mielőtt vásárolsz.
2015. nov. 17. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Hogy a halakkal mit tegyél, azt már leírták: sűrű részleges vízcsere, élő növények, és a plattik és a neonok visszavitele / elajándékozása - ezek semmiképp sem maradhatnak, nagy szenvedés nekik 30 literben).


"...csak konyít valamit az akvarisztikához. Lennének olyan eladók, akik direkt hamis tanácsokat adnak..."


Ne legyél ENNYIRE naiv!

1. Nem biztos, hogy ért hozzá. Lehet, hogy családi vállalkozásban beállt egy műszakra a pult mögé, lehet, hogy a múlt héten még marhahúst árult, lehet, hogy nem is érdekli az egész, de ide vették fel, és jobb, mint munkanélkülinek lenni. (Amúgy amelyik eladó tanulni akar véletlenül, az is kénytelen maga utánaolvasni, mert belső szakmai oktatások a nagyobb állatkereskedésekben / láncokban sincsenek)

2. ELADÓ, a szóban benne van, hogy EL AKAR ADNI! Ha elpusztul, neki tiszta haszon, mert ha már megvan a felszerelésed, kicsi az esélye, hogy rögtön felhagysz a haltartással, legfeljebb másodjára már utánaolvasol, és nem hiszel neki. De addig is eladott neked egy csomó halat, amit nem vettél volna meg, plusz pótlásra is szükséged lesz.


Amúgy velem is megcsinálták anno, csak akkor még nem volt internet, nehezebb lett volna előre utánaolvasni, és én is hittem az eladónak: mollykat és neonokat adott el nekem az eladó szintén 30 literbe!!!

2015. nov. 17. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Ezt úgy ahogy van felejtsd el.

1. Vegyél egy akkora akváriumot ami megfelel az elképzelt halaid igényeinek

2. Vegyél egy tisztességes szűrőt.

3. Ha növényeket akarsz akkor világítás se ártana.

4. Olvass utána, mi merre mennyit meddig!


Ezek után állj neki ujra az akváriumnak.

2015. nov. 17. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!