Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért beszélnek egyes akvarisz...

BRDragon kérdése:

Miért beszélnek egyes akvarisztikai üzletekben dolgozók a tapasztalt akvaristák fórumos tanáscsaival gyakran teljesen ellenkező tapasztalatokról?

Figyelt kérdés

2 példát hadd emlitsek:

1. Ha nekiállsz kutakodni milyen szűrőt érdemes használni egy 180 literes akváriumba, akkor azt találod, hogy egy minimum 1200 lph-s külső szűrő az ideális. Ezzel szemben az üzletben azt mondják hogy az nagyon erős, visszaverődik az akvárium túlfaláról is és csak speciális erős sodrású vizeket kedvelő halak tarthatóak benne. Szerintük a 600as belső szűrő elegendő ha kisebb pontylazacokat meg neonokat (is) szeretnék tartani, mert ezek nem bírják az erős áramlást, s nekik még a 600as szűrőt is cserérlniük kellett 400asra a 190 literesben, mert zavarta a halakat az áramlás...

2. Másik példa hogy a tapasztalt fórumozók szerint ajánlott a min. 0,5 watt/literes világítás, az is lereflektorozva. Ezzel szemben az üzletben azt mondják ne reflektorozzam le még a 0,4eset se, mert akkor nagyon algásodik majd.


Miért vannak ezek az ellentétes nézetek? Azért mert a boltosok ennyire nem értenek hozzá, vagy azért mert ők a klasszikus halas akváriumról beszélnek miközben a tapasztalt fórumozók a növényesről? Ha én klasszikus halasat szeretnék akkor most elsodorja a citromlazacokat meg a neonhalakat az 1400 lph vagy nem? Fog algásodni a 0,4es fényerőtől ha lereflektorozom vagy nem? Kinek van igaza?



2016. febr. 9. 00:34
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%

180 litert eleve nem lehet belsővel megszűrni.

Hacsak le nem veszel egy jelentős részt az akváriumból, egy nagy matten szűrőnek.

Egy sima gyári belső egyszerűen túl kicsi, nincs benne elég hely, amiben megfelelő méretű baktérium kolónia kialakulhatna, ami lebontja a méreganyagokat.


Kell a nagy térfogat, az pedig ha beérik, rendesen fojtja az áramlást.

Egy 600 l/h-s belső csak 3 deci szűrőközegen szívja át a vizet, egy 1200 l/h-s külső 5 literen! Nem mindegy!

Ha 5 liter szűrőközeg beérik, az nagy fojtóerőt jelent, amihez erős motor kell.


Lehet, hogy frissen beüzemelve erős lesz az áramlás, de azt 15 ft-os csapokkal le lehet fojtani, ami egy 3 másodperces művelet. És ahogy érik be a szűrőközeg, úgy adni rá a póvert, ahogy az áramlás igényli.


Ha nincs benne erőtartalék, akkor 1 naponta kell szűrőt tisztítani, ha meg megunod, akkor veszel egy olyat, amit eredetileg kellett volna, úgy viszont az eredeti gyengébb szarért kiadott pénzt az ablakon dobtad ki.

3. válasz:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__7..


Egy átlag halas akváriumban kb 2-3-4-szeres vízforgatás kell.

Ha kicsi halak vannak, amik nem terhelik nagyon a vizet, és olyan fajták, amik a lassú, vagy állóvizet szeretik, elég bő 2-szeres.

Ennek az ellentéte a 4-5-szörös.

A pontylazacok nem viselik rosszul az áramlást, egyáltalán nem egy "betta kaliber", 3-szoros vízforgással simán lehet számolni.

Egy beért szűrőközeg kb felére csökkenti a szűrő névleges teljesítményét, tehát 3-szoros vízforgatáshoz 6-szoros névleges teljesítmény kell.

180×6=1080

De mivel kevesebből nem lehet többet csinálni, többől viszont fojtással, vagy esőztető beállításával lehet kevesebbet, és mivel az 1200-as motor klasszikus méret, így reális 1200-as teljesítmény ajánlani.


Amúgy is úgy kell beállítani az áramlást, hogy az esőztető a víz alatt legyen, és felfelé ferdén menjen a víz, fodrozva a vízfelszínt, a megfelelő O2 ellátás, és egyéb gázcsere miatt.

Ha jobban felfelé van állítva, akkor az áramlás kisebb része szolgál a víz áramoltatására. Ez is egy módszer.


"visszaverődik az akvárium túlfaláról "

Akkor szarul van beállítva.

Egyébként hova verődik vissza?

Mert a szűrőből jön a többi víz...

Középen lesz egy gejzír kitörés?

Pont az az áramlás lényege, hogy a víz nem tud hova menni, csak lebukni a túloldalon, és mivel ott se tud tovább menni, visszafordul az aljzaton, és azt söpri végig.

Nem a teteje számít a víznek, hanem az alja. Meg az egész.

A szűrőnek meg nem a szívó ereje szívja be a koszt, hanem a toló ereje tolja előbb utóbb oda a szívó részhez.


Ami az algát illeti, ez a kérdés úgy nagyjából 93725923-szer bonyolultabb ennél.

Az biztos, hogy önmagában csak a fényerőre ráhúzni egy ilyen állatást, hogy attól algásodik, már önmagában is baromság, de hogy 0,1 W/l-en , meg 10 centi alufólián múljon, ez nevetséges.


Megpróbálom összefoglalni az alga kérdést, amitől okosabb nem leszel, mert minden egyes akvárium más, és csak általánosságban lehet ezekről beszélni.


A növényeknek 3 dolog kell.

Táp, fény, CO2.

Ezeknek egymással is összhangban kell lenni, és a növények fajtájára jellemző növekedési ütemmel is.


Ha bármiből sok van, vagy kevés van, akár közvetlenül hiánya van a növénynek, akár közvetetten egy apró mikroelem hiány miatt nem tud pl makroelemeket felvenni, bár milyen kiegyensúlyozatlan dolog van, abból előbb utóbb fölösleges anyagok termelődnek.


Abból is, ha hiány van, hiszen egy növény minden másból is csak annyit tud felvenni, amennyi a legkevesebb anyaggal arányos. Tehát a többiből fölösleg lesz.


Na most a természetről 2 alapvető dolgot biztos el lehet mondani.

1: takarékos

2: mindig, minden esetben az egyensúly felé törekszik.


Ebből az következik, hogy az a fölösleg fel lesz használva, tehát jönnek az algák.

És mivel volt egy bő 3 milliárd évük különböző helyzetekhez alkalmazkodni, gyakorlatilag nincs az a helyzet, amiben valamelyik fajtájuk ne érezné magát tök jól.


A cél, hogy a növények fajtáihoz, igényeihez mérten adjuk meg nekik ami kell, se többet, se kevesebbet.

Mivel magasabb rendű élőlények, így ha egészségesen vannak tartva, olyan konkurenciát jelentenek az algáknak tápanyag felvételben, hogy azoknak semmi nem marad, és minimális szintre csökken a jelenlétük.


Ez az egyetlen életképes, fenntartható módja az algák elleni küzdelemnek.

Ezt 0,2 W/l-nél is meg lehet csinálni, meg 1,2 W/l-nél is.

2016. febr. 9. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
100%

A boltosok igen nagy része nem akvarista csak eladó. Attól eltekintve, hogy netalán direkt valami vackot sózzon, hogy legközelebb még drágábban tudjon adni mást, a boltosok jó részének régi, rossz berögződései vannak. Ezek a régebbi egyszerű akvariumokra még akár igazak is lehetnek, de azért itt is tanácsosabb a tapasztalt akvaristákra hallgatni. A vízforgatásos példát véve régen volt pár bújkáló meg 2 műnövény az akváriumban, ma meg sokkal divatosabb agyon pakolni fával, kövekkel, plusz még a növényezés is nagyon népszerű lett. Egy ilyen akváriumba eleve nagyobb áramlás kell, mint egy kb. üresbe.


Ezen kívül történt egy olyan szemléletváltás, hogy régen mindenből a minimumra törekedtek, de még éppen vagy pont ezáltal működőképes volt az akvárium, ma már inkább a csavarjunk mindent maximumra, hogy a lehető legtöbbet, leggyorsabban hozzunk ki az akváriumból.

2016. febr. 9. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

Köszi a hasznos válaszokért, teljesen igazatok van! Furán is néztem rájuk mikor mesélték az erősáramlásos meg az algásodó tapasztalataikat, igaz ők is furán néztek rám hogy mindenáron kitartok az 1400lph mellett, de tudom mostmár hogy nincs igazuk. :) Köszi mégegyszer a megerősítést, és azok részletes magyarázatát, már rendelést is meg a JBL e1501et. :)


1-2 apró kérdés maradt e témában:

A külső szűrőkön motorszabályozó nincs, csak a csapokkal lehet játszani? Ha ugyanolyan a motorerő de lejjebb vesszük a csapokkal a csőkeresztmetszetet akkor nem nől meg a nyomás ( = nyomóerő / felület)? A 0,4es reflektorozott világítás mellé intenzív fényt igénylő növényeket is vehetek vagy maradjak a közepes igényűeknél? Utobbi esetben esetleg ha egyik nappali csövet növényesre cserélem? Kálium plusz mikroelemek mennének nekik tápból, minden más a halaktól.

2016. febr. 9. 08:48
 4/33 anonim ***** válasza:

A szűrőanyag is ugyanúgy fogja fojtani, mint a csapok, ezeket a szivattyúkat egyszerű keresztmetszet csökkentéssel szabályozzák.


Ha lenne benne szabályozó, az se a motor teljesítményt szabályozná, hanem a vízhozamot. Belsőkben is így van.


Növények közül olyat választanék, ami megelégszik közepes fényerővel is, de ha van több, akkor azt is fel tudja használni. (gyorsabban nő, bepirosodik, stb)

Olyannak, ami csak erős fény mellett marad meg, kevés lenne a fényed.

2016. febr. 9. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:

Növényes csővel lehet kísérletezgetni, azt se mondom, hogy semmit nem ér, de ez rajtad múlik, mennyit áldozol rá.

Pontos recept nincs, hogy melyik aksiban milyen növényzet mellett melyik hogy viselkedik, illetve növényes csövekből is van rengeteg, az se mindegy, hogy milyen hullámhossz tartományban erősebb, és a tartott növények jellegéhez mi illik jobban. (nyúlánkak, vagy bokrosak, összesen mennyi a fényerő, stb... szóval csak kísérletezgetni lehet)


Magam részéről már csak azért se használnék növényes csövet, mert amellé szerintem legalább 2 sima napfényes kéne, hogy ellensúlyozza a növényes ratyirózsaszín/lila színét, és az egész akváriumról színhelyes képet kapjak.


Meg azért se, mert a napfényesben általában jó arányban vannak a hullámhosszok, és nekem nem éri meg 4-szer annyit költeni egy csőre, csak azért, mert kicsit más, de nem föltétlenül jobb.

2016. febr. 9. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:

jó régen olvastam egy fórumon, h a tetra 1200, beállt szűrőanyaggal, valami 300-400l/h körüli teljesítményt produkál.

A boltba a cél az eladás, letolják a halakat...

2016. febr. 9. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 A kérdező kommentje:
Ismételten köszi mindenkinek a hasznos válaszokat, akkor az 1400 LPH simán kelleni fog, és csak közepes fényigényű növényeket válogatok. Sajnos erősebb fényt nem fogok tudni tenni bele, mert a kinézett juwel akvárium 92 cm hosszú amibe nem férnek be az 1 méteresekhez gyártott hosszabb csövek. Persze még nem 100% hogy a vision 180 szett mellett döntünk mert iszonyatosan zavar hogy be van ragasztva a jobboldalra a tégla nagyságú fekete doboz belső szűrőnek meg fűtőnek... Kivágni meg nem lehet mert akkor ugrik a 2 év gari szóval számolhatom majd a napokat mikor szedhetem ki végre onnan... Méretparamétereiben viszont remek a 92 centis hossz, a 100-as hossz már nagyon necces hogy beférne-e, a 80-asok meg rövidek. Másrészt sokat dob az enyhén íves előlap is az összmegjelenésen, pláne hogy van pont hozzá illő szintén íves erős bútor, kapunk hozzá biztonsági keretet a polifóm helyett, fogad automatikus haletetőt, és még tengerinek is lehet használni ha egyszer úgy adódik. Szóval minden jó benne csak az tégla beragasztásuk bosszantó. :D Nehezen hiszem hogy találunk jobbat, így az igazi ár amit meg kell fizetnünk érte az az, hogy nézhetjük feleslegesen 2 évig a fekete téglát benne...
2016. febr. 9. 11:13
 8/33 anonim ***** válasza:

Én annyi cifra dolgot láttam már. Mind a két végletet. Azt is, aki fullos technikával csinálta és azt is, aki a minimummal.


Sok sügeres tenyésztőnél láttam már azt, hogy egyszerűen légpumpás szivacsszűrőt használ a 200-500 literes akváriumaiban. Kristálytiszta vizzel, a halak gyönyörűek, ívnak...

De mondjuk akinek egyszerre van 20-40 akváriuma, nem is tudja pénzben se az áramot, se a készülékeket megvenni minden egyes akváriumhoz.


Ismertem olyat, akinél keményvízben ikráztak a neonok. Olyat is, aki 100%-os heti vízcserével dolgozik.


A szűrőközegről is mennyi eltérő vélemény van. Van, aki azt mondja hogy pl. a szivacsot nem szabad nagyon kimosni, mert kimosódnak a jótékony baktériumok. Másik tenyésztő azt mondta, fullosan kiáztatja, mert az összes baktérium úgysem tud elpusztulni.


Egyik embernél folyamatosan elpusztul a teljes tropheus állomány, pedig csak úgy és azzal etet, amivel lehet, betartja a vízcseréket, profi szűrője van. A másiknál 300 literben egy belső szűrővel 2 tropheus fajt tartva ívnak, miközben vörös szúnyoglárvát is ad nekik és semmi bélgyulladás, a vízcseréket is nagyvonalúan kezeli...


Szóval szerintem az a jó mindenkinél, ami épp az adott embernél, halaknál, környezetben bevált. Ezt kell megtalálni.

2016. febr. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:

1. 10.000-12.000 l/h órás légpumpákkal hatalmas szivacsokkal több 500 literes megszűrhető.


2. ki is keltek az ikrák? kis halak megmaradtak? 100% vízcserésnek szerencséje van,h olyan helyen lakik, borsodba itt-ott fehér víz folyik a csapból. strapabíróbb halai lehetnek, akik kínokat élnek át a 100 % cserénél, de elviselik.


3. sokan kimossák teljesen a szivacsot, itt is igaz a klóros dolog, plusz a talajba , vízbe maradnak bacik, pár napig tuti magasabb az ammónia a kelleténél, itt is kínlódnak a halak valamilyen szinten.


4. a trofi már érdekesebb, láttad is a halait vagy csak mondta? :) a vörös szúnyogot elhiszem( én csak fehéret mertem nekik adni), de a nitrátra érzékenyek. forgatnak a halai egyáltalán?

2016. febr. 9. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:

Ragasztass egyedi méretű akváriumot töredék árból (sík frontüvegeset) .

Így nem vásárolsz meg fölösleges dolgokat.


Néztem ezt a szettet, nem tudom mi az a 35 wattos fénycső, és hogy értelmezik azt a "különleges csőhosszt" de erős a gyanúm, hogy ez nem egy szabvány méret!!!

Tehát ha cserélni kell, 3-szor annyiba fog kerülni, mint egy szabvány méretű cső!


A hajlított üveg, szerintem parasztvakítás, elsőre lehet, hogy dizájnos, de pár nap után zavaró lehet, hogy torzít.


Ha valami extra látvány kéne, és nem probléma a lóvé, akkor én pl sík opti white üvegből csináltatnám a frontüveget.

A tetejére vágatnék egy üveglapot (vagy még azt se, )

világításnak pedig valami ilyesmit használnék:

[link]


Egy kicsit jobb:

[link]


[link]


Hívd fel őket, kérdezd meg mennyi lenne egyedi mérettel, és csak a frontüveg opti white-ból.

2016. febr. 9. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!