Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 54 literes akvárium - megfelel...

Nyammogi kérdése:

54 literes akvárium - megfelelő tartás?

Figyelt kérdés

Új akvarista vagyok, szakirodalomban keresgettem, de profi akvaristákhoz lenne kérdésem.


Az 54 literes akváriumom összetétele: 3 leopárd csík, 4 páncélos harcsa (róluk azt olvastam, a belső egyensúlyba nem igen avatkoznak bele, majdnem semlegesek, így tarthatok belőlük ennyit), 4 xipho (3 nőstény, 1 hím), 4 black molly (róluk azt olvastam, nem valók ekkora akváriumba, bár a vélemények, amiket olvastam, megoszlottak; volt, aki azt mondta 4 darab -1 hím, 3 nőstény- megférnek- és 3 anci. Van gömbmohám, óriási, több szálas növény is, folyamatosan megy a levegőztető, egy nagy teljesítményű szűrő és a világítás éjszakára van csak kikapcsolva.

3 naponta kapnak sokk-fagyasztott szúnyoglárvát, "zöld kockát".

3 hete vannak meg, részleges vízcsere nem volt még, de ma kaptak egy adag (10 ml) metilén kéket -fertőtlenítés, megelőzés céljából-, illetve 1 ml CO2-oldatot. pH-t ma mértem: >7,5. Ahogy olvastam, ez a leopárd csíkokat és az ancikat zavarhatja.


Kérdéseim a következők lennének:

- Eddig megfelelően gondoztam-e a halakat?

- Ha nem, mit tudok tenni?

- Mit tudnék esetleg még tenni, az életszínvonaluk növelése érdekében?



2016. márc. 29. 16:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

A társítás nagyon nem jó.

3 talajlakó faj nagyon sok egy ilyen pici akváriumba.

A páncélosharcsák közel 20 faja létezik, melyiket vásároltad? Rajhalak, 6 lenne ideális, de ettől komolyabb bajuk nem lesz. Ha kékpajzsos, nekik ilyen számban kellene egy 80 literes akvárium, mert 6-8 centisre nőnek. A csíkokból is jobb lenne több, más talajlakó nélkül nyugodtan tartható ekkorában.

Az anci... Ez az egyik legnagyobb baklövés. A nagy hímek 15 centisre is megnőnek és ivari érét követően agresszívak egymással, ha kicsi a hely, akkor a többi hallal is. 100 literes akvárium fölött (nagy alapterülettel) ajánlott 2 halat tartani, hím-nőstény párosításban, ide körülbelül 150 liter kellene nekik, persze csak a talajszint és az akvárium alsó része.

A xiphophorus hellerit, vagyis mexikói kardfarkú halat szokták xiphoként árusítani, ők elég nagyok és sokat piszkítanak. Ráadásul szaporák is, 100 liter felett javasolt. 54 literbe mondjuk 2 nőstényt lehetne tenni. A black mollyval ugyanez a helyzet. A kettő ilyen kicsi akváriumba nagyon sok.

Hetente kellene ekkora akváriumba 20-30% vizet cserélni. Szűrés?

Egy 200 liter körüli, ehhez megfelelő felszereléssel rendelkező akváriumot tudsz vásárolni, vagy visszavinni a halak nagyját...

2016. márc. 29. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

1. Nem, nem gondozod őket megfelelően. Molly, anci nem való ekkora akváriumba. A molly nagyra nő, az anci nagyra nő és territoriális, azaz területvédő. A szűrőt non stop KELL járatni, ha éjszakára kikapcsolod, a lehtő legrosszabbat teszed. Ilyn hosszan kikapcsolva a nitrifikáló stb baktériumok szépen elpusztulnak, majd amikor újra bekapcsolod, az elpusztult dolgok bekerülnek a vízbe, és további terhet jelentenek a megcsappant biológiai szűrésnek. Ezen kívül ez idő alatt a halak folyamatosan szennyezik a vizet. Ezzel a módszerrel lassan, de biztosan gyilkolod az élőlényeidet!!!


2. A mollykat és az ancikat passzold el és most olvasom, hogy xiphóid is vannak, azokat is! Ezek helyett vegyél 7-8 hím guppit. Színesek, elevenek, jól mutatnak. A páncélosharcsák maradhatnak, bár azokból is lehetne picit több, de ugye véges az akváriumod térfogata. Ja és minden nap adj nekik fagyasztott kaját, de csak keveset, jelenleg kb fél kockát.


3. Hetente cserélj vizet, kezdő vagy, mehet a 30%, de ezt minden héten! A metilénkéket mi a francnak adagolod?!?!?! Felejtsd el, feleslegesen használva csak kárt okozol vele!! CO2 oldat az mi, carbo? Az végül is mehet 0,5ml/nap a növényeknek, de ahhoz növénytáp is dukál, ami már egy másik történet.


Én személy szerint segítek neked szívesen, feltéve, ha megfogadod a tanácsokat. Mások is tuti segítenek.


Annyit ne felejts el, hogy mi azt se tudjuk, hogy ki vagy, az akváriumod érdekeit nézzük, nem azt, hogy mi kényelmes neked (persze, ha az akváriummal minden ok, akkor neked is kényelmesebb és örömtelibb). Nincs okunk arra, hogy hazudjunk, semmi érdekünk nem fűződik a sikertelenségedhez!


Egyszóval azt szeretnénk, hogy pozitív élményekben részesülj!

2016. márc. 29. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Igen, akkor a legnagyobb baj az anci lesz. Terveztem már -illetve meg is tettem, csak a kiszállítására várok- egy másik, szintén 54 literes akvárium megvásárlását. Abba át tudnék akkor helyezni két ancit, megfelelő megoldás lenne?

Azt hiszem, foltos páncélos harcsám van, mind a négyen nagyon jól elvannak egymással, a többi hal sem bántja őket.

Szűrés: egy 350 literes akváriumra tervezett, többfokozatú szűrő + biológia szűrés gyanánt ott vannak a növények.

Még egyszer köszönöm a válaszodat, kiváltképp' azt, hogy nem agresszív és/vagy lekezelő hangvételű volt.

2016. márc. 29. 17:17
 4/15 A kérdező kommentje:
Második: neked is csak megköszönni tudom a válaszodat, itt is külön köszönetemet fejezem ki a hangvételért. Természetesen megfogadom a tanácsotokat, és hidd el, azért kérdeztem, hogy a halak életszínvonalát magasan tartsam / javítsak rajta. Ha nem érdekelne, nem venném a fáradtságot, hogy ide írjak. Felelős állattartónak érzem magam, német dogom is van, évek óta, kiállításra jártam vele, szóval tudom, mit jelent egy állat gondozása - mérettől függetlenül. :)
2016. márc. 29. 17:20
 5/15 A kérdező kommentje:
Hozzá kell tennem, lehet, én fogalmaztam rosszul: a lámpát kapcsolom ki éjszakára, a szűrő (350 literre tervezett) éjjel-nappal, megállás nélkül megy, a levegőztetővel együtt.
2016. márc. 29. 17:21
 6/15 anonim ***** válasza:
0%

a metilénkék gyógyszer... te is fertőtlenítés kedvéért bedobsz egy kis antibiotikumot? kinyírod vele a szűrést.


minden szakirodalom legalább 100literes medencét ír a szifónak a mollynak és az ancinak is. amit te is tuttál jól még is megvetted őket.. gratulálok hozzá... hol hallottál olyan véleményt ,h elég nekik 54 liter? talán az eladótól? 3 hét és még nem volt vízcsere?nitrát szinted az egekbe lehet...

a szűrésedről nem is írtál semmit? valószínű kevés ennyi halhoz.


Vidd vissza a mollyt szifót és ancit. plattinak guppynak elég ekkora akvárium. a páncélosharcsából milyen fajra gondolsz mert kb 30-40 létezik?

megvolt a halak érkezése előtt a 3 hét bejáratás? ha az se akkor szinte mindent rosszul csináltál... olvasnod kellett volna még pár hónapot.

2016. márc. 29. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
67%

a 350 l/ h órás szűrés nem azt jelenti h ekkor akváriumhoz elég, sztem 54 literhez is kevés lehet, gondolom szettet vettél,azokhoz az esetek 95% ba túl kis szűrőfelülettel rendelkező szűrőt adnak.

írd le a pontos fajtáját.

2016. márc. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

2. vagyok. Jaja, a bejáratási idő a másik. Mindenesetre 3 hét alatt már lenne számottevő biológiai szűrés, de az állandó éjjeli szűrőleállítás miatt vannak kétségeim.


Kérdező: most ne etess egy hétig, nyugi, simán kibírják a halak. Vegyél indítóbaktérium kultúrát, pl sera nitrivec, de van 100 féle. Minden nap önts bele 3-4ml-t. Átmenetileg homályos lesz a víz, de letisztul. A szűrőt ne kapcsold ki. Készíts elő egy vödör vizet és holnap cserélj 50%-ot! Aztán 3 naponta 30%-ot állott vízzel két hétig. Egy hét után már adhatsz nekik enni is. Ezzel talán helyre tudod hozni az egyensúlyt, de az említett halaktól meg kell szabadulnod.


Ez most egy pár hetes átmeneti időszak lesz, de nyugi, át lehet vészelni. A vízcserék most fontosak, mert jelenleg valószínűleg ammónia és/vagy nitrit mérgezés alatt vannak a halak, ami nagy probléma.

2016. márc. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

350 l/h szűrő 30-40 literes akváriumba jó, kivéve, ha nagy a szűrőtérfogadata.

Ibkább vegyél egy 96 vagy 112 literes akváriumot, oda tegyél át 2 ancit és a mollykat vagy a xiphokat, egy ancit vigyél vissza, meg vagy 2 mollyt, vagy 2 xiphot, attól függően melyik marad a kicsiben...

2016. márc. 29. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Foltos páncélos harcsa. A pH és a nitrit szintjét mérem rendszeresen, elvileg rendben vannak, bár a pH kicsit eltolódott lúgos irányba.

Igen, carbo volt és kapnak még mellé növénytápot is - szintén oldat formájában.

A bejáratás megvolt, 20 napot állt a víz, klór és nehézfém megkötővel lett lekezelve, 25 fokra beállítva, metilén kékkel fertőtlenítve.

#6: köszönöm a választ, bár a stílust nem értem...


Akkor tehát holnap mehet egy 30-40%-os részleges vízcsere?

2016. márc. 29. 17:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!