Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan gyógyitsam a halakat...

Hogyan gyógyitsam a halakat ha már próbáltam gyógyszerrel?

Figyelt kérdés
Néhány halam uszonya kiszálkásodott, a plattyé majdnem teljesen eltűnt. Kezeltem a halakat uszonyrothadás ellen, kisállatboltban vettem gyógyszert amit direkt erre adtak. Biztos megfelelő volt, mert nem vagyok kezdő és eddig ez mindig jó volt. De most makacs a betegség, úgy nézett ki visszahúzódott de kiderült mégsem. Fent leirtam a jelenlegi állapotot. Közben a platty farka elkezdett visszanőni magától kezelés nélkül, de most megint mintha fogyni kezdett volna. Kezeljem őket újra? Nem szivesem teszem hisz azzal a többi, egészséges halnak nem teszek jót. Kicseréltem ma a vizük 2/3-át, tettem a vizbe sót, szürő, levegőztető megy. 80 literes, növényesitett akvárium elevenszülőkkel túlsúlyban. Néhány felnőtt molly, platty, xipho, guppy, panda harcsa és 2 ancistrus van+az ivadékok amiken rendszeresen túladok a túlzsúfoltság elkerülése érdekében. De most eztsem tudom megtenni hisz nem szeretném ha más hala is megbetegedne..
2016. máj. 26. 13:01
 1/9 anonim ***** válasza:
a betegségek hátterében szinte mindig rossz víz áll. túl lehetsz telepítve. írd le légyszíves a halak pontos számát, a szűrő típusát, a vízcserék mértékét, gyakoriságát. önthetsz bármennyi gyógyszert a vízbe, ha nem megfelelő a víz akkor folyamatosan betegek lesznek, ahogy tapasztalod is. korábban lehet azért nem volt gond mert kisebbek voltak a halak, az elevenszülők jól elszaporodtak és ezáltal megnőtt a terhelés.
2016. máj. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Hát most nem tudom megmondni a halak pontos számát ha agyonütsz akkor sem :D. Van 2 acistrus, 5 panda, 4 xipho, 5 platty, 5 molly, guppy 5-10, ezek az állandóak és van az ivadék, még nem nagyok fiatalok, 0,5-3 cm nagyságban mennek. És már eladtam volna őket ha birom tehát 1-2 hónapja még nem volt gond, üres is volt az aki szinte. Szűrés 600 l/h belső, fűtésük volt most nem kell. Vizcsere havonta fele. Valamint növényritkitás ugyanekkora, alga sincs. Sót is kapnak cserekor.
2016. máj. 26. 22:42
 3/9 A kérdező kommentje:
Az aki megvan kb 10 éve és sose volt vele gond ilyen szinten.. Ami még fontos lehet az a hőingadozás jelenléte, fűtés mellett is néha +- 4 fokot tapasztalok az időváltozások miatt. Hol felmegy az egekbe hiába kapcsolom ki a fűtést és dobálok bele jégkockákat, hol meg lemegy normálra.
2016. máj. 26. 22:47
 4/9 anonim ***** válasza:
a 600l/h nem mond el sok mindent a szűrésről,aaszűrő felület a lényeg. nem kevés hal 80 literre. simán heti 30% vízcsere kellene. a vízcsere előtt a nitrát az egekbe lehet. egy nitrát tesztet érdemes lenne venned.
2016. máj. 26. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
nincs termosztátos fűtőd?
2016. máj. 26. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Atman belső szűrő van. A fűtő termosztátos.
2016. máj. 26. 23:10
 7/9 anonim ***** válasza:

80 literesek akváriumnál, viszonylag egyenletes tavaszi hőmérsékleten, nagyon sok az a hőingadozás. Önmagában uszonyrothadást ez nem okoz, de hatalmas stresszforrás a halak számára, ami pedig fogékonyabbá teszi őket betegségre. Az a baj, hogy azzal sem segítesz a halaidnak, hogy jégkockákkal GYORSAN visszahűtöd normálisra.


A szűrődnek a teljes neve kellene (pl. Eheim aquaball 180), a márkájából és vízforgatásból nem derülnek ki egyéb, fontos adatok: pl. mekkora a szűrőtöltet térfogata. (Ez egy olyan eset, amikor a méret is fontos ;) )


Azt sem írtad le, hogy egészen pontosan hányat tartasz a felsorolt fajokból. Őszintén, nekem ez így zsúfoltnak tűnik, már csak azért is, mert én se molly, se xiphót, se ancistrust nem tartanék 120 liter alatt, de ez csak én vagyok.

"Az aki megvan kb 10 éve és sose volt vele gond ilyen szinten.."

--> A zsúfoltság is egy olyan stresszforrás, ami önmagában nem okoz gondot, de az immunrendszert gyengítheti.

--> Régi akváriumok hajlamosak még megfelelő mennyiségű vízcserével is elnitrátosodni. Ha túl vagy telepítve, pláne.


Szerintem itt annyi történt, hogy több, apró dolog összeadódott, meggyengítette a halak immunrendszerét annyira, hogy az első hülye betegség elvigye őket.


"Kezeltem a halakat uszonyrothadás ellen"

Meg tudod mondani a gyógyszer nevét? Sok akváriumi antibiotikum a szűrőbacikat is élből kinyírja. Úgy meg nem csoda, ha betegeskednek a halak.


Szóval a helyedben:

- Ha van rá lehetőséged rámérnék/méretnék az ammónia, nitrit, nitrát szintre.

- Egy darabig napi 20-30%-os vízcsere: inkább legyen több kicsi, mint egy nagy. Az is stresszforrás, hogy hozzá kell szokniuk az friss víz paramétereihez.

- Emellett folyamatosan figyelném a beteg halat. Ha nem lesz jobban magától, karanténakvában kezelném.

- Etetés: az általad beszerezhető legjobb minőségű, legtápanyagdúsabb kajával (tényleg minőségi gyári eledel + mirelit izék + zöldségek). Ha eddig is ezzel etettél, ügyi vagy :)

- A sóval vigyázz, a harcsafélék érzékenyek a sótartalom hirtelen változására.

- Hőingadozás okának kinyomozása, kezelése.

2016. máj. 27. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Salx Narval ***** válasza:
Hát azért vannak itt problémák. Nagy vonalakban egyet értek az előttem írókkal. Anciknak, Mollyknak, Xifóknak alapból nagyobb akvárium kellene de ekkora db-szám mellett, ezt leszámítva is egy külső szűrő beüzemelése indokolt lenne. Nem elég a havi vízcsere és nem szabad egyszerre ennyi vizet cserélni, én is a heti 20-30%-ot javasolnám talajporszívózással egybekötve, valamint a már említett külső szűrő beüzemelése, vagy a darabszám csökkentése. Kell venni egy megbízható fűtést is, nem ingadozhat napi szinten 1 max 2 foknál többet a hőmérséklet. Mindenképp tanácsolnám egy nagyobbacska karantén akvárium beszerzését, ebben gyógyíthatnád a beteg halakat és szükség esetén ivadéknevelésre is használhatnád, mert azért egy csapat 1-3cm ivadék rendesen terheli az amúgy is terhelt vizet. Tehát: stabil fűtés, jobb szűrés, gyakoribb és kisebb mértékű vízcsere és karantén akvárium.
2016. máj. 27. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
akkor hogy ingadozhat annyit ? Hány wattos?
2016. máj. 27. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!