Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért pusztulnak a CPO rákjaim?

Miért pusztulnak a CPO rákjaim?

Figyelt kérdés

Két, világosabb CPO egy nap alatt adta meg magát, a homokon (nem elbújva) oldalukra, majd hátukra fordultak és pár órán belül nem is mozogtak. A másik kettő, a sötét narancssárgák teljesen jól vannak, sőt még nőttek is, semmi bajuk. Az akvárium többi lakója is vidám (guppi, neon, serpa, garnélák, zebracsigák)... Rio125-ös akvárium, Bioflow 3.0-ás szűrővel. Finom vatta már kétszer cserélve. 4 búvóhely 12 nyílással 4 rákra.

Gyors teszt alapján a vízzel minden OK.

NO3:0 mg/l

NO2:1 mg/l

GH: 8d

KH: 6d

pH: 7,6

Cl2: 0mg/l

Hőfok: 25C


Mi lehet a gond?

Köszönöm!



#CPO #narnacs törperák
2016. szept. 19. 09:02
 1/4 Platypus ***** válasza:
A teszt alapján gond van a biológiai szűréseddel. A nitritből az 1 mg/liter nem szerencsés, 0 nitrát mellett pedig arra utal, hogy a szűrésed éretlen. Mióta van meg ez az akvárium, pontosan hogyan is takarítottad eddig a szűrőt, és használsz-e vegyszereket?
2016. szept. 19. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Szia, észrevételed teljesen jogos! Az akvárium 4 hetes. Első héten csak a növények voltak benne, úgy járt. Második héten került bele egy raj neonhal, 6db páncélos harcsa meg a 4db CPO. Harmadik héten került bele a többi hal. A vizet az első feltöltéskor Sera Aquatan-el kezeltem, azóta 2x volt benne 30-40%-os vízcsere. Ekkor a vizet pihentettem és hasonló hőfokon raktam bele. Nem kezeltem semmivel. Most vettem hozzá Tetra Easy Balance-ot, ezután vízcseréknél ezzel tervezem kezelni.

A szűrőt semmi extra tisztításnak nem vetettem alá. hetente cseréltem benne a finom vattát, most hétvégén lesz a 4. hét, cserélem benne az aktívszenes szivacsot.

Csinálok valamit rosszul? Kell valamit másképp? Azóta a 3. CPO is eltűnt, viszont a negyedik, a legerősebb már túl van egy sikeres vedlésen. A halas boltosom szerint nem kellett volna kiszedni őket, mert megszakítottam a vedlésüket és azért pusztultak el. Teljesen normális, hogy oldalukra, hátukra fordulnak és nem mozdulnak?

Köszönöm előre is!

2016. szept. 20. 07:54
 3/4 Platypus ***** válasza:
Túl gyorsan telepítetted az állataid. Ammóniát ugyan nem mértél, de fogadni merek, hogy magas. Egy jó szűrés és jól eltalált vízcserék mellett a tesztnek 0 ammóniát, nulla nitritet és kb. 5-10 mg/liter nitrátot kell mutatnia. És 4 hét alatt egyszer se kellett volna semmit se cserélni a szűrődben. Csak akkor nyúlunk hozzá, ha már lassul az áramlás. Az aktív szén fölösleges, és általánosságban a vatta is. Ha szivaccsal töltöd ki a helyüket, több felületet nyersz a biológiai szűrésnek. A vízcseréhez sem kellenek ilyen varázslöttyök, épp elég a klórtalanító. Ha már megvetted, használd el, de fölösleges többet költened rá. Amiből nem volt elég nálad az a türelem. A biológiai szűrésnek érnie kell, hogy elbírja a teljes terhelést. Most kicsit gyakoribb vízcserével és valami baktériumkultúrával segíthetsz a helyzeten. A rákok vedlése pedig egy nagyon gyors dolog, nem túl valószínű hogy abba piszkáltál volna bele. De még abban ez esetben sem hiszem, hogy elhullást okozna. Ezt olvasd el: [link]
2016. szept. 20. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod!


Akkor most első körben mentem, ami menthető, amíg kialakul a megfelelő biológiai szűrés. Pedig az akvarisztikában direkt tanácsot kértem, hogy milyen ütemben, mit telepítsek...


Akkor cseréljem ki a feketeszén szűrőt a Juwel kék szivacsára? Abból van finom és durva szemű is! Melyik a jobb? Jelenleg a szűrőházban fentről lefelé a következő szűrőközegek vannak bent: 1db vatta, 1 db feketeszén szivacs, 1 db Nitrax szivacs (zöld, nitrát eltávolító), 1db durva kék és 1 db finom kék szivacs. Most tervezek rakni bele még egy Amorax (zeolit kavicsok vannak benne az ammónium/ammónia megkötésére) kazettát is. De akkor érdemesebb lenne csak kék szivacsot rakni bele? A Juwel honlapja szerint a finom kék szolgál a biológiai szűrésre az aerob tartományban.

A pumpa 500l/h kapacitású, az elég kell, hogy legyen a 125 literre, ugye? A klór ellen mindenképp kell vegyszer, vagy elég, ha egy napig pihen a víz, mielőtt beleteszem?

Segítséged és tapasztalatod nagyon köszönöm!

2016. szept. 20. 13:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!