Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan tudnám elkerülni, hogy...

Hogyan tudnám elkerülni, hogy a vízkő ne csapódjon ki az üvegen és a növények levelein? Mondjuk a cserevízbe nem lehet rakni valamit ami megköti az olyan ionokat amik kicsapódnak? PL: faszén, lávakő?

Figyelt kérdés

2016. nov. 12. 11:23
 1/9 Platypus ***** válasza:
Nem olyan egyszerű, hogy beraksz valamit a csapvízbe aztán lágy lesz tőle. Működőképes megoldás az RO készülék vagy a kevertágyas ioncserélő gyanta.
2016. nov. 12. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nem kell hogy lágy legyen a víz csak ami ki szokott csapódni belőle, azt kösse meg.

Amikor indítottam az akváriumot félig feltöltöttem és 1 hét után fehér port csapóditt ki belőle, olyan volt mint a lemezes táp, és akkor az üvegre nem csapódott ki a vízkő csak megjelent a víz tetején ez a por.

2016. nov. 12. 11:44
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha alaposan átolvasod a régebbi akvarisztikai szakirodalmat, akkor találsz megfelelő javaslatokat. Először is, a kemény csapvíz keménységét kb. felére lehet csökkenteni azzal, ha felforralod és hagyod lehűlni. Eközben a vízben oldott széndioxid eltávozásával az u.n. változó keménységet okozó hidrokarbonátok oldhatatlan karbonáttá változnak és porszerű csapadék formájában lassan leülepednek az edény aljára. A felette levő tiszta vizet gumicsővel vagy műanyag csővel le lehet szívni (közlekedő edények), ennek a víznek a keménysége kb. feleakkora, mint a kiindulási csapvízé. De megfelelő felkészültséggel lehet csökkenteni a víz keménységét trisó (trinátrium-foszfát) vagy oxálsav (heresó) óvatos adagolásával is, legfeljebb itt már pH indikátor papír is kell és a vegyszerek adagolását úgy kell végezni, hogy a pH 6,5 ill. 7,5 között maradjon. A keletkező csapadék szintén kiül az edény aljára és a felette levő víz használható. De megfelelő szűréssel a megfelelő anyagú háztetőről összegyűjtött esővíz is használható ill. télen a hólé. Ha ioncserélt vizet veszel vagy hozzá tudsz jutni olcsón, akkor az a legkiválóbb.
2016. nov. 12. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Az esővíz nem káros a halakra? Csak mert a csapadék lehozza a levegőből a káros anyagokat, pl: a repülőgépek által elhasznált kerozin gázát, stb.
2016. nov. 12. 12:25
 5/9 A kérdező kommentje:
Egyébként köszönöm a válaszokat :)
2016. nov. 12. 12:25
 6/9 Platypus ***** válasza:

Ami ki szokott csapódni a vízből az a változó keménység. Szóval ha meg akarsz tőle szabadulni, akkor lágyítanod kell. (Már amennyiben a halaid is a lágyabb vizet szeretik.)


Manapság sajnos sok gond van a csapadékkal, jó helyen kell lakni hogy ez működjön. A trisó meg az oxálsav meg nem véletlenül tűnt el teljesen a mai módszerek közül, és anno sem voltak elterjedtek. A forralás valóban működik, de borzasztóan energia- és időpazarló. Egy darabig csináltam, de a kevertágyas gyantával kevesebb gond van. 1000 Ft egy liter regeneráltatása(házilag meg nagyon olcsó, csak pepecs meló), 100 liter 0-ás vizet lehet vele előállítani, és mivel nem tisztán használjuk, hanem csapvízzel keverve, összességében 150-200 liter cserevíz jön ki ennyiből. A gyantát be kell rakni egy harisnyába, bevágni előző este a cserevizes vödörbe, és másnapra lágy lesz a víz. A forralásnál meg kell várni hogy langyosra hűljön, ezután átönteni(szűrni szerencsére nem kell, a gyakorlatban a vízkő az edény falára tapad), és még várni egy fél napot hogy az oxigén visszaoldódjon. Plusz ecettel kell utána mosogatni a forralós fazekat, mert mosogatószerrel nem jön le.

2016. nov. 12. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
A kevertágyas gyantánál úgy is működik, hogy pl egyszerre 20 liter 0-ás vizet csinálok és utánna ezt többször ismételhetem, vagy egyben kell a 100 litert?
2016. nov. 12. 15:08
 8/9 Platypus ***** válasza:
Nem kell egyszerre. Nekem pl. egy 12 literes vödörben van harisnyában, vízcserénél leöntöm róla a vizet aztán újra feltöltöm. Ha beraksz valamit ami mozgatja a vizet akkor már pár óra alatt elkészül a lágy víz. A kritikus kérdés, hogy a környékeden van-e bolt ahol foglalkoznak regenerálással. Pesten van egy pár, de ha vidéki vagy akkor kényelmetlen lehet. Ilyenkor marad a házi megoldás: [link]
2016. nov. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy tatabányán van-e ilyen hely ahol regenerálnak, de nem tűnik vészesnek az otthon történő regenerálás :)

Szerintem kipróbálom, köszi ;)

2016. nov. 12. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!