Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Aktív talaj-foszfát viszony?

Aktív talaj-foszfát viszony?

Figyelt kérdés
Na szóval kétszer is belebuktam már abba, hogy elindítottam az akváriumot, és hiába voltak halak a vízben, hiába adagoltam macro növénytápot, az aktív talaj beszívta, a növények pedig elpusztultak foszfát hiánytól. Legutóbb azon csodálkoztam, hogy adott nap reggel 1-ról feltoltam a foszfát koncentrációt 2-mg/l-re, másnapra pedig 0,2 volt az érték. Ezt naponta eljátszottam, próbáltam kiküszöbölni a hiányt, de nem biztos hogy jól csináltam. Ráadásul egy nagyobb akváriumnál ez rengeteg foszfátmennyiséget jelent. Akinek aktív talaja van, mihez kezd ezzel?

#akvárium #foszfát #Aktívtalaj
2018. jan. 15. 02:24
 1/5 A kérdező kommentje:
* nem 1-ről toltam fel hanem 0-ról, csak elírtam
2018. jan. 15. 02:26
 2/5 Salx Narval ***** válasza:
Ha foszfáthiányra gyanakszol, bár én halas akváriumban csak többlettel találkoztam akkor a talajba kell táprudat tenni mert a növények a gyökerükön keresztül tudják felvenni. Ha kimerült a táptalaj akkor így pótold. A vízbe öntött foszfáttal csak az algákat eteted. Mikrót is adagolsz? Amúgy akkor jó ha a foszfát a talajban van és nem a vízben. A 0,2mg/l már magas, 0,02-0,03mg/l lenne ideális. Nálam a vízcserék előtt már simán 1-2mg/l az értéke mindenféle macro táp nélkül is dúsnak mondható növényzet mellett( van is némi zöld algám ). Szerintem valami más lehet a növénypusztulás oka.
2018. jan. 15. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Akvárium beüzemelése után sokáig megköti az aljaz a foszfátot, ez idő alatt pedig szükség lehet ennek extra adagolására. Én magam keverem a tápokat és EI (Estimative Index) szerint tápozok, ami annyit jelent, hogy Microból, és a Macróból napi szinten bőségesen tápozunk, így elejét véve mindenféle tápanyaghiánynak. Illetve törekszünk egy bizonyos határértéken belül tartani ezt azzal, hogy a hét végén nagyobb mértékben cserélünk vizet.

Ez a szint Tom Bar ajánlása szerint aki kifejlesztette ezt a módszert macro esetén az alábbi:

Nitrát: 5-30mg/liter

Foszfát:1-3mg/liter

Kálium:10-30mg/liter

Én még vasat szoktam mérni, az 0,2-0,5mg/liter.

Nekem egy 243 literes (120x45x45cm), High-Tech növényes akváriumom van, nem aktív talajjal, de nálam is előfordult a foszfáthiány aminek egyértelmű jele pontalga az üvegen, illetve a cseppteszt is alacsony szintet mutatott pedig a kiszámolt adagolást használtam. Akkor azt javasolták, hogy 1 hétig adagoljak 1,5x-ös mennyiséget, majd utána 1 hét normál adagolás és mérjek, ugyanis ez a folyamat nem tart végtelenségig mert a talaj csak egy ideig köti meg a foszfátot. Ha még ekkor is kevés, akkor megehet egy újabb ilyen extra adagolásos hét.

Nekem azóta beállt a talaj, és már elég a normál adagolás is. Viszont tapasztalatom alapján elég csak a Macrot megnyomni, és vigyázni a vasszintre, mert a sok vas meg akadályozza a tápok felszívódását, emiatt ecsetalga jöhet elő.

2018. jan. 15. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Az a baj hogy nálam az EI nem működik, mert a csapvizemben, még ha felezem is ioncserélttel, akkor is alapból 12mg/l a nitrát. Az meg hogy a víz több mint fele RO/ioncserélt legyen, az nagyon drága.

Szóval ehhez a 12mg/l-hez hozzájön ami a talajból kijön az első időkben, a halak szennyezése, és ha még EI szerint adagolok akkor már 50 körül lesz a Nitrát.

Ezért én külön adtam a Káliumot+ Foszfátot (Easylife). Meg persze adtam a microt.

2018. jan. 15. 08:59
 5/5 anonim ***** válasza:

Szerintem működhet az EI is nálad, csak akkor úgy kellene neked is keverni a tápokat, hogy figyelembe veszed a csapvized összetételét. Lényegében a Macro-t ki tudod keverni az alábbi porokból

[link]

Én is ebből a 3 porból keverem, csak mivel én RO-zok, így nekem eleve mindent pótolni kell. Neked viszont akkor kálium-nitrátból kevesebb

Innen le tudod tölteni azt a táblázatot ami alapján el tudod készíteni a saját macro tápodat

[link]

illetve egy kis kitöltési segítség

[link]


Én mondjuk a GA táp poros verzióját használom, csak kicsit kevesebb foszfáttal, vagyis fél literhez most 4 gramm Kálium-Foszfátot tetem, de az alap recept ez

KNO3: 79,8 g/l

KH2PO4: 10,0 g/l

K2SO4: 34,6 g/l

2018. jan. 15. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!