Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit rontottam el a tápozásban?

Mit rontottam el a tápozásban?

Figyelt kérdés

Szóval mindenhol olvasni hogy a tápanyagok aránya milyen fontos. De mihez kell ezt viszonyítani?

Mondjuk a foszfátra azt mondják az optimális 0,5-2mg/l. Nitrát 5-30 mg/l. Kálium: 5-30mg/l

Melyik tápozással vagyok közelebb az igazsághoz?


1: Adott mondjuk egy 25 körüli nitrát szint, ez legyen fix.

Annyi foszfátot adok, amennyit a növények felhasználnak, ha elég 0,5-0,6 mg/l nekik akkor annyit, nem emelem meg 2mg/l-re. Káliumot is annyit adok amennyit elhasználnak, de még nem kevés. Ha elég nekik a 5-10mg/l akkor annyit, nem emelem meg 25mg/l-re.


2: Van itt is a fix 25mg/l nitrát.

A Káliumot próbálom 20-25 mg/l körül tartani, mindegy mennyit használnak a növények.

A foszfátot 2mg/l körül tartom, mindegy mennyit használnak.


Szóval ezt a kettes verziót sem a kisujjamból szoptam, valahol olvastam hogy a Káliumnak-nitrátnak nagyjából ugyanannyinak kell lennie, a foszfátnak meg adott arányban kell igazodnia kb. De teljesen homályban vagyok már, valaki világosítson fel please.



2018. jan. 15. 09:28
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Amit itt leírtál az némileg hasonlít az EI az az Estimative Index nevű tápozásra, ennek lényege, hogy naponta bőségesen tápozunk, majd a hét utolsó napján nagymértékű 30-50%-os vízcserét csinálunk.

Ez a szint Tom Bar ajánlása szerint aki kifejlesztette ezt a módszert macro esetén az alábbi:

Nitrát: 5-30mg/liter

Foszfát:1-3mg/liter

Kálium:10-30mg/liter

Én még vasat szoktam mérni, az 0,2-0,5mg/liter.

Ezek vízcsere utáni és előtti értékek és High-Tech, az az CO2-vel pörgetett akváriumra vonatkoznak.

2018. jan. 15. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Skid05 ***** válasza:

Feltételezem low vonalon gondolkodsz, különben ott lenne az EI.


NPK viszonylatban 10:1:10 az elméleti optimum, ezt a ppm értékekkel fel is vázoltad, ezek ugye a vízcsere előtt mért értékekre vonatkoznak. Növénytársításoktól függően ez borulhat, adott esetben az egyik faj teljesen elnyom egy másikat, hiába tűnnek jónak az arányok, a nitrát/kálium eltűnik a vízből, de nem megfelelően elosztva.


A nitrát az alapvetés, jól írtad. A káliumot nitráthoz kéne passzintani, vagy NO3teszt, vagy szemre kísérletezel káliumos mikrotáppal emelve a gyári adagot lassanként amíg nem látsz változást a fejlődésben. Utóbbi esetben a szennyezést neked kell megsaccolni, a fauna (már ha van) függvényében. Tapasztalatok szerint általában igen az N és a K együtt kéne mozogjanak, de a K lehet több is, mivel antagonista hatása gyengébb a másik két makronál. Ahogy a 20:1-es vagy magasabb N:P arány sem ritka és működik, low vonalon a 10 ppm NO3 szint már kiválónak számít, nem kell feljebb menni. A foszfáton el lehet csúszni, az maradjon a nitrát tizedénél. Ha túl sok fel nem használt makro lötyög a vízben az közepes fényerő felett egyrészt nettó algakockázat, másrészt cumi a vízcserékkel mivel azok arányosan sűrűsödnek. Fontos, hogy mennyit vesznek fel (mivel low és nem high tech), így látnod kell a napi gyarapodást, ha balanszra törekszel N:K arányban jó eséllyel nem nyúlsz mellé, de a fajtársítások, a talaj, csapvíz, mikro hiány (vagy éppen vas többlet), vízcserék sűrűsége és mennyisége félrevihetik a dolgot. Ha az utóbb felsoroltak klappolnak akkor egy gyártó mikro-makro párosával érdemes próbálkozni, bízva a gyári arányokban.


Low vonal = kísérletezés sok változóval, ha mindezt kemény vízben próbálod akkor türelem a négyzeten.

2018. jan. 15. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2018. jan. 16. 01:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!